'Ik ben hier ook omdat het leven door moet gaan' Brasil 2014 9 'Balotelli is niet in beeld bij Arsenal* Kone mist duel van Griekenland Arsenal-manager Arsène Wenger weerspreekt de verhalen dat een transfer van Mario Balotelli naar Arsenal deze zomer in de maak is. De Fransman wordt gezien als een groot fan van de Italiaan en zou volgens de geruchten ruim dertig miljoen euro over hebben voor de spits. In de Engelse ta bloid The Mirror meldt Wenger dat deze geruchten niet al te se rieus moeten worden genomen. „Vaak worden verhalen verzon nen door zaakwaarnemers of door de kranten zelf. Dat is ook wat er in dit geval is gebeurd." Griekenland kan op het WK voetbal in Brazilië in de achtste finales tegen Costa Rica geen be roep doen op Panagiotis Kone. De middenvelder viel dinsdag in de laatste groepswedstrijd tegen Ivoorkust (2-i-zege) uit met een spierblessure en die lijkt ernstig. „Kone zal niet kunnen spelen", zei bondscoach Fernando San tos. Hij is wel optimistisch over de inzet van doelman Orestis Karnezis, die tegen de Ivorianen met rugpijn van het veld moest. „Het ziet er goed uit. Hij zal fit zijn", liet Santos weten. ding: Duitsers vinden het nor maal tijdens zo'n evenement an dere volkeren en hun teams uit te schelden. Het is dan ook geen wonder, constateert journalist Jan Rübel, dat in Duitsland wonende bui tenlanders bijna nooit de Mann- schaft steunen. 'Hoe langer zij hier leven, des te sterker verlan gen zij naar een Duitse neder laag'. Hoezeer Duitsers verstrikt kun nen raken in hun emoties rond om volk en vaderland laat de linkse website Netz gegen Na zi's zien. Hier worden suppor ters voorgelicht over hoe zij zich hebben te gedragen. De Hitler groet brengen bijvoorbeeld is uit den boze. En zeggen 'Mijn ploeg is beter dan de jouwe' is ook fout. Het moet zijn: 'Mijn ploeg is super!' Punt. Twintig mensen die de wedstrijd op het grote terras van het nabij gelegen café Abu Assef aan het kij ken waren, raakten gewond. „Er waren hier zeker honderd men sen en er is maar één dode geval len. God heeft over ons gewaakt", zegt Bilal (35), die een geldwissel- bureau in de straat heeft. De Libanese hoofdstad is in de greep van voetbalgekte; overal hangen vlaggen van de favorieten Brazilië en Duitsland. Maar zelfs het eenvoudige genieten van een wedstrijd kan eindigen in een dra ma nu de zelfmoordaanslagen zijn teruggekeerd. De bomaanslag op dinsdagavond was de tweede deze week, in een reeks van drie. Op vrijdag blies een andere zelf moordenaar zichzelf op bij een controlepost van de politie in de Bekaa-vallei, op de snelweg naar Syrië. En woensdag bliezen twee Saoedi-Arabiërs zichzelf op in hun hotel toen de veiligheidsdien sten hen kwamen arresteren. Mohammed Assef, een van de uit baters van het getroffen café, kijkt uit over zijn halfvolle terras. „Van daag is er geen voetbal te zien", legt hij uit. Zijn twee tv-scher- men sneuvelden in de explosie. „Maar zodra er televisies zijn, zul len er weer net zo veel mensen zijn", voorspelt hij optimistisch. Toch zijn er klanten die zijn café voortaan links laten liggen, weet hij. „Natuurlijk zijn er mensen die bang zijn en niet meer terug komen." Zeina (25) is niet bang. Ze woont in het gebouw naast het café. Ze rende na de explosie naar buiten om te helpen. „We zijn niet bang, we zijn en blijven hier. Als ze nog een bom willen laten afgaan, dan wil ik dat ze weten dat we hier op ze wachten. We hebben geen angst. Omdat we Libanees zijn en sterk." Het café ligt aan de grens van de Dahiyeh, de zuidelijke buitenwij ken van Beiroet, waar veel aanhan gers van de militante beweging Hezbollah wonen. Hezbollahstrij- ders vechten al ruim een jaar mee met het leger van president Assad in Syrië. Als gevolg, daarvan begon een golf van aanslagen in Libanon, de laat ste was eind maart. De Abdallah Azzam brigade, die eerdere aansla gen op zijn naam heeft staan, liet via Twitter weten dat het land meer aanslagen kan verwachten. 'Jullie zullen niet meer in vrede le ven totdat vrede weerkeert naar Syrië en Libanon', twitterde Sheikh Sirajeddine Zuraiqat, de re ligieuze leider van de groep. Maar Bilal blijft naar het café ko men. „Het gaat niet alleen om het voetbal", zegt hij. „Ik ben hier ook omdat het leven door moet gaan. We houden van het leven." geweest. Zoals natuurlijk ook bij Oranje tegen Chili. Tactiek van hoog niveau. Machtig." Verre binnenlandse reizen maakt De Visser niet. „Kost te veel tijd en energie", verklaart hij. „Dan staat hier in het appartement de televisie aan. Zo geniet ik dan van Frankrijk en Colombia. Maar ik kan niet ontkennen dat ik écht enthousiast word als ik in een sta dion zit." Zeker in Brazilië. De Visser reist inmiddels al decennia door het immense Zuid-Amerikaanse land. Op zijn speurtochten heeft hij al die talenten gespot. De God delijke Kanaries van dit WK: Neymar, Oscar, Bernard, Willian, David Luiz en Ramires. Maar ook helden uit de voetbalgeschiede nis. Ronaldo en Romario. „Brazilië voelt altijd een beetje als thuiskomen", bekent hij. „Ik ken de mensen, de clubs, de cultuur. Hier wonen vrienden van me. Ik verenig werk en vakantie. Want ik ben nu ook echt op pad voor Chelsea." Hoezeer hij ook geniet van de pas sie in de koloniën, De Visser is op dit WK ook zeer onder de indruk van de snelheid en techniek uit de oude wereld. „Ik had vooraf verwacht dat Argentinië en Brazi lië zouden domineren, dat ze zouden heersen. Maar dat valt nog niet mee. Duitsland bekoort me zeer. Dat is voor mij een uitge sproken favoriet." Frankrijk bevalt de meesterspeur- der ook enorm. „Benzema is top Oranje is een surprise, met Arjen Robben als een absolute ster op dit WK hè", zegt hij vol vuur. „Oranje is een surprise, met Arjen Robben als een absolute ster op dit WK. Zou ik graag weer bij Chelsea zien, ja. Maar dergelijke sterren zijn eigenlijk onbetaalbaar." De Goddelijke Kanaries hebben magie nodig, zegt de scout dan. „Brazilië is geen samba. Brazilië is kracht. Verdedigend staat er een goed blok, maar Neymar en Oscar, de troeven voorin, zijn te jong om deze Sele^ao naar de we reldtitel te leiden. Een type Ronal- dinho was van toegevoegde waar de geweest. Hij is voor mij de ont brekende schakel." In Argentinië is alles juist rond Messi gebouwd, maar dat biedt ook geen houvast. „Messi is nog al tijd niet de oude", verzucht De Visser. „Messi is de beste. Maar hij straalt niet. Hij geniet niet. Ik verwacht geen Zuid-Amerikaanse droomfinale." vrijdag 27 juni 2014 Duitsers zwaar Duitse voetbalfans in Hamburg. foto VI Images door onze correspondente Fernande van Tets BEIROET - Bilal bekeek in Beiroet met zijn vrienden de wedstrijd van zijn lievelingsteam Brazilië tegen Kameroen toen de bom afging. Net na middernacht blies een zelf moordenaar zijn auto met 25 kilo explosieven op, bij een controle post waar hij werd aangehouden. Maar zodra er televisies zijn, zullen er weer net zo veel mensen zijn Mohammed Assef Piet de Visser In Beiroet branden kaarsen voor de slachtoffers van de zelfmoordaansla gen die de afgelopen tijd zijn gepleegd, foto VI Images

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 57