Uruguay moet zonder Luis Suarez verder op het WK. De FIFA legt de spits een schorsing op voor vier maanden en negen interlands. Louis van Gaal Brasil 2014 5 Braziliaanse tv spioneert bij Chili Müller wil best legende worden vrijdag 27 juni 2014 Chili heeft de training ter voor bereiding op de achtste finale te gen Brazilië gisteren moeten on derbreken. Een helikopter van de Braziliaanse televisiezender Globo vloog een tijdje boven het veld en verstoorde zo de oefen sessie van trainer Jorge Sampao- li. De Chilenen waren niet ge diend van de spionage. „Sampao- li was op dat moment bezig met onze tactiek tegen Brazilië", ver telde verdediger Mauricio Isla. „We hebben nog geprobeerd de helikopter met voetballen uit de lucht te schieten." Symbolische rol voor Puyol bij WK-finale De Spaanse oud-international Car les Puyol is door de FIFA als ere gast uitgenodigd voor de WK-fina le op 13 juli. De voormalige libero heeft ook een symbolisch rolletje tijdens de eindstrijd. Hij zal voor het begin van het duel de wereld beker overhandigen aan de FIFA. De Duitser Thomas Müller was gisteren matchwinnaar tegen de Verenigde Staten (1-0). Het bete kende voor de aanvaller van Bayern München al de vierde treffer op dit WK en zijn negen de WK-doelpunt in totaal. „Als ik niet uitkijk, word ik een legen de? Oké, dan kijk ik niet uit", sprak Müller zelfverzekerd. Hij verschalkte de Amerikaanse doelman Tim Howard met een fraai afstandsschot. „Eindelijk maak ik eens een mooi doel punt", zei Müller. „We zijn klaar voor de knock-outfase." RIO DE JANEIRO - Zelfs de inter ventiepogingen van president José Mujica hebben Luis Suarez niet kunnen redden. Wereldvoet balbond FIFA doet de spits van Uruguay langere tijd in de ban. De hap in de schouder van de Italiaanse verdediger Giorgio Chiellini leidde overal op aarde tot ontzetting, verbijstering en verontwaardiging. El Canibal, ook wel Dracula genoemd, is voorlopig persona non grata in het mondiale voetbal. Suarez (27) kreeg na het bijtinci- dent van dinsdag van de FIFA een schorsing voor negen offi ciële interlands van Uruguay. Daarbij is hij voor zijn vergrijp vier maanden uitgesloten van el ke voetbaiactiviteit. Hij mag ge durende die periode zelfs ner gens ter wereld een stadion in. De straf levert verder nog een geldboete op. Suarez, op de loon lijst bij Liverpool, moet 100.000 Zwitserse francs (82.000 euro) betalen. Dat laatste zorgt nog wel voor de minste pijn bij de spits. Op zijn bankrekening staan miljoenen. Maar omdat de straf per direct ingaat, kan de Zuid-Amerikaanse goalgetter ook meteen het WK in Brazilië verlaten. De Uruguayaanse bond gaat in beroep tegen de straf. „Dit gedrag mag op geen enkel voetbalveld getolereerd wor den", verklaart Claudio Sulser, voorzitter van de tuchtcommis- sie van de FIFA, de uitspraak. „Al helemaal niet op het WK, als de ogen van miljoenen men sen op de voetbalsterren zijn ge richt. De tuchtcommissie heeft de zaak uitvoerig bestudeerd. De straf staat in verhouding tot de schuld van Suarez en de voor schriften in de reglementen." De strafmaat telt twee hoofdele menten. Sulser refereert aan de artikelen 48 en 57 van het tucht- reglement. Suarez wordt ge schorst vanwege geweldpleging en ernstig onsportief gedrag. De klap komt in Uruguay kei hard aan. In de voorbije dagen is in dat land in alle wanhoop een grote reddingsoperatie op touw gezet „Ik heb hem niemand zien bijten. Maar ze mogen el kaar wel schoppen", beet presi dent Mujica de media toe. Officials van de voetbalbond van Uruguay stelden dat er 'een lastercampagne' gaande was van de Italianen, de Britse pers en gastland Brazilië. „Engeland en Italië kunnen het niet verkrop pen dat ze zijn uitgeschakeld op het WK", zei de advocaat van Suarez, Alejandro Balbi. Balbi spoedde zich na zijn tirade naar het tribunaal in Rio om Suarez te verdedigen, maar de raadsman voerde de voorbije twee dagen een kansloze strijd. Beelden lieten aan duidelijkheid niets te wensen over. De tandaf- drukken op de schouder van Chiellini waren daarbij helder en het feit dat Suarez zich bij zijn bizarre vergrijp zelf pijn deed aan zijn tanden, deed de verdediging ook geen goed. Bovendien is de ster van Uru guay een recidivist. Hij beet in zijn carrière in dienst van Ajax al PSV'er Otman Bakkal en in het shirt van Liverpool sloeg hij toe bij Branislav Ivanovic van Chelsea. Dat leverde al flinke schorsingen op, van respectieve lijk zeven en tien duels. Dat de Mexicaanse scheidsrechter Mar co Rodriguez het incident dins dag in Natal ontging, bood daar om geen redding meer. Liverpool, de club van Suarez, wil nog niet inhoudelijk reage ren op de schorsing. „Liverpool onthoudt zich van inhoudelijk commentaar, tot wij het rapport van de tuchtcommissie van de FIFA hebben gezien en tijd heb ben gehad het oordeel te bestu deren", zegt Liverpool-baas Ian Ayjre. Sportmerk Adidas schort alle re clameactiviteiten met Suarez op. „Adidas keurt het recente ge drag van Suarez ten zeerste af. We zullen hem helpen herinne ren aan de hoge gedragsstan daards die we onze spelers stel len", aldus het Duitse concern. Ook de Uruguayaanse legende Alicides Ghiggia bekritiseerde Suarez fel na zijn wandaad in Na- tal. „Hij kan goed voetballen, maar vertoont abnormaal ge drag. Het zit duidelijk niet goed in het hoofd bij deze jongen. An ders doe je zoiets niet", stelt de wereldkampioen van 1950, ma ker van de winnende treffer in de finale tegen Brazilië. De komende tijd doet Suarez he lemaal niets. Kenners stellen dat een haptonoom in deze periode wel eens goed kan zijn voor de zielenroerselen van de spits. (w ronde te bereiken. Met die inten tie stapte de ploeg ook het veld op tegen het veel sterker geachte Duitsland. Illustratief voor de Amerikaanse onmacht was het eerste schot op doel, dat pas na 93 minuten te noteren viel. De openingstreffer van Müller ver anderde ook niets aan de speel stijl van Amerika, omdat de ploeg doorkreeg dat de stand bij Ghana- Portugal in hun voordeel was. Toen Portugal tien minuten voor tijd zelfs op voorsprong kwam, be sloot Amerika het eigen doelsaldo te verdedigen in plaats van voor een resultaat te gaan. Het duel had meer weg van een vriendschappelijk potje dan van een doodstrijd op een wereldkampioenschap Zo werd de salonremise een salon victorie voor de landen van de be vriende bondscoaches. In Duits land borduurt Löw nog altijd voort op het werk van zijn voor ganger, waar hij als assistent be gon. Klinsmann zette tien jaar ge leden de cultuurverandering in het Duitse voetbal in gang en maakte de omslag van reactievoet bal naar initiatiefrijk aanvallend spel. Löw nam in 2006 het roer over van Klinsmann en verfijnde het tactisch vernuft van zijn ploeg. „Nur wer schön spielt, holt den Titel", sprak Löw onlangs veelzeg gend. Alleen met mooi voetbal verdien je nog de titel! In Duits land telt niet meer alleen het re sultaat, het voetbal moet ook goed zijn. Het leverde Duitsland al jaren geen prijs op, maar daar heeft Löw maling aan. „Na het WK van 2010, toen we in de halve finale verloren, ben ik niet in het vliegtuig gestapt met het gevoel dat we mislukt waren", zei hij. „Integendeel. We wonnen de we reldbeker niet, maar lieten wel een uitstekende indruk achter en maakten emoties los." Zijn vriend Klinsmann koos on dertussen een ander pad en werd in 2011 bondscoach van de Vere nigde Staten. Gisteren vierde hij zijn vijftigste interland als coach van 'The stars stripes'. Zoals hij in de eerste helft langs de zijlijn stond - met een baseballpet op - leek hij al verdacht veel op een echte Amerikaan. Toch bracht de voormalig Duitse goalgetter vooral Europese invloe den overzee. Klinsmann sleep het aanvallende spel in zijn ploeg, hoewel hij veel meer pragmaticus is dan Löw. In de eerste twee WK-duels maakte Amerika in druk met passievol en verzorgd voetbal, maar daar slaagde Team USA gisteravond geen moment in. Natuurlijk treurde niemand daar na afloop om, ook Klins mann zelf niet. „Niemand gaf ons een kans deze groep te overleven, maar dat hebben we toch gedaan. Dit is een grote stap voor ons. Now we really get started." at ver schrikke lijk dat we tegen Chili maar 36 procent balbezit hadden. De tijd dat we 80 pro cent balbezit hadden, weet ik nog goed. Tegen Italië in juni 2000, halve finale EK in de Arena: mis schien hadden we wel 90 pro cent balbezit. Jeminee, wat speelden we de wisselpass over de hele, van de ene naar de andere vleugelbezetting. De Italianen konden er alleen maar naar kijken: 'Wat kunnen zij dat goed, Scuola Olandese', zag je ze bewonderend den ken. Ze hadden geen diepe vleu gelspitsen zoals wij: Zenden en Overmars. Bij ons speelden toppers als Bergkamp, Klui- vert, Davids en Cocu. Tech nisch volmaakt stiftten zij el kaar de 80 procent balbezit in de voeten. Helaas won Italië met tien man na penalty's. De bal op de stip leggen en hem erin knallen was hun enige, schamele balbezit. FIFA zet Dracula maanden buitenspel door Lex Lammers Uruguayaanse spits moet na hap in schouder Italiaan Giorgio Chiellini 9 interlands toekijken. Hij mag 4 maanden geen voetbaiactiviteit doen en moet 82.000 euro betalen. GROEP G: VERENIGDE STATEN - DUITSLAND Scoreverloop: 55. Müller 0-1. Scheidsrechter Irmatov (Oezbekistan). Ce- Ie kaart: Gonzalez, Beckerman (VSt), Höwe- des (Duitsland). Toeschouwers: 41.876. Verenigde Staten: Howard; Johnson, Gonzalez, Besier, Beasley; Jones, Zusi (84. Yedlin), Beckerman, Bradley, Davis (59. Be- doya); Dempsey. Duitsland: Neuer; Boateng, Mertesacker, Hummels, Höwedes; Schweinsteiger (76. Götze), Lahm, Kroos; Özil (89. Schürrle), Mülller, Podolski (46. Klose). w

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 53