Hoog bezoek bij training van Oranje excellerende Robben ï*asil 2014 3 Wesley Sneijder is geen fan van het witte schuim dat scheidsrechters bij vrije trappen op het WK gebruiken. „Onbewu: geeft dat toch het gevoel van een soort obstakel." jjtrf Oranje: mogelijk extra drinkpauze vrijdag 27 juni 2014 RlO DE JANEIRO - „Ik heb nooit angst voor pijn. Als ik een duel inga, ga ik vol. Fiftyfifty ken ik niet, ik wil dat er niemand door heen komt, klaar. Lijf-aan-lijf-ge- vechten, ik hou er van. Een fan tastische tackle waarmee ik een doelpunt kan voorkomen, vind ik veel geiler dan een goal of een pass. Vroeger vond ik een balle tje onder mijn voet geweldig, maar dat kunnen twintig, dertig spelers. Maar er zijn maar tien spelers op de wereld die op het juiste moment een tackle kun nen maken, denk ik. En daar wil ik bij horen, bij de beste tien. „Ik mag niet klagen op dit mo ment. Ik voel me sterk. Ik ben door alle trainingen in Italië een maatje groter worden. Na mijn zware blessure (De Jong scheur de anderhalfjaar geleden zijn achillespees, red.) had ik maar één doel in mijn hoofd: Rio 2014. Dat het nu zo lekker gaat, is voor mij de bevestiging dat als je hard genoeg werkt, je altijd krijgt wat je toekomt. „Dat heeft ook met je karakter te maken. Ik kan niet tegen ie mand anders zeggen dat hij dit of dat moet doen. Hoe graag.wil je je lichaam tot een bepaald ni veau brengen, dat je pijn op een gegeven moment niet meer voelt? Die vraag moet je jezelf al tijd stellen. Ik ben door een bar rière gegaan, moest en zou terug komen. Je hoeft maar iets aan de verkeerde kant van de lijn te zit ten en je bent weg. Dat is prof voetbal. Jonge spelers kunnen niet klagen. Het zijn geen jon gens meer, het zijn wel mannen. Of je presteert, of je kunt naar huis. Go hard or go home... Sim pel. Als jij het zelf niet doet, krijg je het ook niet van ande ren. Op dit niveau staan tien an deren voor je klaar." „Over vier jaar kan alles anders zijn. Daarom is dit hét moment. Je hoeft echt niet constant in een tunnel te zitten. Af en toe moet je met je vrienden kunnen stappen. Maar als je naar je werk gaat, moet je je afsluiten voor al les. Als je binnen de muren van het complex bent om te trainen, moet je niet meer nadenken over de dingen thuis en of de kinderen het wel leuk hebben. Alleen dan kun je jezelf naar een hoger niveau tillen. „Ik haal mijn inspiratie veel uit Amerikaanse topsporters. Uit gasten van de NFL - American football - of het basketbal. Die gasten reizen zo veel, maar ze zijn alleen maar bezig met win nen, winnen, winnen. Ik keek en luisterde vaak naar Ray Le wis, een voormalige American football-speler van de Baltimore Ravens. Dat was een beest, zo groot, zo sterk. Alles wat op zijn pad kwam, vrat hij op. „Ik keek vroeger ook vaak naar Mike Tyson. Het zijn misschien meestal wel de gekke gasten van de sport, maar de mensen zien vaak niet wat ze er allemaal voor hebben gedaan voordat ze op dat niveau arriveerden. „Ik wil winnen, daarvoor sta ik op het veld. Ik wil met die cup in mijn handen staan en daar moet alles voor wijken. Maar het is echt niet zo dat ik er alleen sta om te zagen en te beuken. Ik ben geen beul. Ik kan heus wel een potje voetballen, anders zat ik niet bij Oranje. „De grens van wat allemaal mag, is slim zijn. Je moet je niet zo la ten gaan dat je domme kaarten Ik wil met die cup in mijn handen staan en daar moet alles voor wijken pakt of trending topic wordt op Twitter (doelt op Suarez, red.). Je moet jezelf wapenen en ik weet door ervaring bepaalde si tuaties beter in te schatten dan vier jaar geleden." „Ik denk niet dat het toeval is dat ik vaak goed ben op de grote toernooien. Ook in voetbal kun je pieken. Hier houden wij van, de hele wereld kijkt mee. Dan moet je excelleren. Dat is iets mentaals, iets psychisch en het is niet voor iedereen weggelegd, anders zouden we allemaal Messi of Robben zijn. „Natuurlijk is mooi voetbal be langrijk, maar dit is een WK en daar ben je niet om een leuk wedstrijdje te spelen. Liever slecht voetbal en winnen, dan met mooi spel verliezen. In 2008 speelden we fantastisch, maar hadden we niks. Je moet het wel doen met de mensen die je op dit moment hebt. Dat is wat de trainer ook telkens aangeeft. Met de spelers van nu kan hij geen 4-3-3 spelen, vindt hij. Omdat we niet de zekerheid hebben dat we verdedigend als een blok kunnen staan. Dan moet je je conclusies trekken en daarom is dit het beste systeem. „Deze groep is mooi in balans, er is acceptatie en we gunnen het elkaar. Als jij de penalty neemt, neem ik de vrije trap, dat werk. In 2012 was er totaal geen acceptatie, dus was er geen resul taat. Er werd veel te veel geluld en van binnenuit gelekt naar de pers. Het is nu iedereen wel dui delijk dat je dat met deze bonds coach niet moet flikken. „Nog 1 interland en ik sta op 75. Dat zijn er net zo veel als Edgar Davids, ja. Hij is altijd een voor beeld voor mij geweest. Net als Claude Makélélé, Roy Keane en Fernando Redondo, allemaal ver dedigende middenvelders. Maar uiteindelijk zijn het alleen maar statistieken. Ik hou niet van ver gelijkingen. Ik kan ook niet aan de status van Davids komen. Ik hoop alleen dat ze over tien jaar tegen een speler van Oranje kunnen zeggen: jij bent de Nigel de Jong van dit elftal." De man, die in zijn loopbaan de Witte Pelé werd genoemd, geldt als één van de grootste spelers die Brazilië ooit voortbracht. Zico kreeg na afloop van de training een warme omhelzing van bonds coach Louis van Gaal. Misschien was het wel de omgekeerde we reld, dat hij als een soort van toe rist op de foto wilde met Robin van Persie en Arjen Robben. Als een kind zo blij nam de voormali ge wereldvoetballer van het jaar het Oranje-shirt met zijn eigen naam achterop in ontvangst. Net als Nederland weet ook Zico wat het is geen wereldkampioen te zijn. De inmiddels 61-jarige Bra ziliaan maakte in 1982 deel uit van het prachtige Braziliaanse team dat op het WK stierf in schoonheid. Dat elftal geldt sa men met het Oranje van 1974 nog altijd als het beste team dat nooit de wereldtitel veroverde. De komst van Zico naar het trai ningscomplex van zijn club Fla- mengo vormde het slotstuk van een training die Arjen Robben, Ni- gel de Jong, Stefan de Vrij en Da ley Blind grotendeels aan zich voorbij lieten gaan. Het viertal kampte met kleine pijntjes en trainde apart van de groep. Oranje vertrekt vandaag naar For- taleza. Daar traint de selectie nog twee keer, voordat zondag Mexico wacht in de achtste finale. zorgd, als een vlinder in de tuin. Van Messi worden net zulke on waarschijnlijke prestaties ver wacht. Zijn hele leven wordt hij al vergeleken met Maradona en van die ballast kan hij alleen maar worden bevrijd als hij Argentinië naar de titel schiet. Hoe bijzonder is het dan hem te zien groeien in het toernooi? Langzaam maar ze ker ga je geloven in het vervolma ken van de grote droom. Messi is niet eens in vorm, wordt gezegd. Maar na de groepsfase staat hij, net als Neymar, al op vier treffers. Wat gaat er gebeuren als hij echt goed gaat voetballen? Maar de beste tot dusver is - vol gens velen - een Nederlander die op het ultieme moment alle ver wachtingen overtreft. De hele voetbalwereld ligt op dit WK aan de voeten van Arjen Robben, die excelleert als nooit tevoren. Dankzij de rushes van Robben willen miljoenen kinderen weer dribbelen en scoren. Pingelen, het mag weer. In Brazilië zijn de Rob ben-shirts niet aan te slepen. Rob ben is populairder dan de tien col lega's van Neymar bij elkaar. De Oekraïener Andrej Sjevtsjen- ko was in 2004 de laatste niet-La- tijnse voetballer die de Gouden Bal won. Is Robben straks een se rieuze kandidaat? Als het collec tief van Louis van Gaal een beetje mee blijft werken, is de komende weken in het sterrendom nog van alles mogelijk. RIO DE JANEIRO - De spelers van het Nederlands elftal krijgen zon dag mogelijk een extra drinkpau- ze tijdens het duel met Mexico in de achtste finale van het WK. De scheidsrechter kan een extra break van drie minuten inlassen als het in Fortaleza warmer dan 32 graden wordt. Volgens de voor spellingen van Weeronline.nl is het zondag bij de aftrap om 13.00 uur Braziliaanse tijd zo'n 33 gra den. De luchtvochtigheid is zo hoog, dat het tijdens de wedstrijd kan regenen. Het Nederlands elf tal reist tijdens het WK al twee dagen voor een wedstrijd naar de speelstad om aan de omstandighe den te kunnen wennen. door Leon ten Voorde Nigel de Jong door Leon ten Voorde RlO DE JANEIRO - Wisten al die jonge spelers geboren in de jaren negentig eigenlijk wel wie hij is? En zo ja, wisten ze dan ook hoe groot deze man is in Brazilië? Oranje kreeg gisteren bij de training be zoek van niemand minder dan Art hur Antunes Coimbra, beter be kend onder de naam Zico. Dankzij de rushes van Arjen Robben tijdens het WK willen miljoenen kin deren weer dribbelen en scoren, foto VI Images

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 51