S8l Lexicon van de Copa 2014 De hele voetbalwereld ligt aan de voeten van de 2 Brasil 2014 Robben houdt zijn polsbandje om Nigel de Jong, de pitbull van Oranje, kan met een glimlach pijn verdragen. Een monoloog van de ultieme winnaar. Ook de laatste WK-duels dagelijks in de e-paper Catenaccio: ultrade- fensieve speelstijl, die in Italië net zo befaamd is als spa ghetti carbonara. Betekent let terlijk 'grendel'. Werd door het Internazionale van de jaren zes tig groot gemaakt en kreeg in 2014 een verrassende wederop standing in het Oranje van Louis van Gaal. Favela's: Braziliaanse sloppen wijken, die voor een bedrag van 11,5 miljard euro voorzien hadden kunnen worden van fatsoenlijke huisvesting, ge zondheidszorg, drinkbaar wa ter en nieuwe scholen. Maar dat geld werd gestoken in de bouw van exorbitant dure sta dions voor het WK, tot in het Amazonegebied. Hollandse School: begraven in 2014. Zie ook 'catenaccio'. Laranja Maquina: heeft in Bra zilië twee betekenissen. 1. Cit- ruspers die per minuut 0,7 li ter fruitsap kan leveren. 2. Oranje-machine, die de wereld op voetbalgebied veel moois heeft geschonken. Meestal wordt de laatste betekenis ge bruikt. Neymar: naam van duizenden Braziliaanse baby's die dit jaar werden geboren. Genoemd naar de gedoodverfde opvolger van Pelé. Policia Federal: horde agenten die met intimiderende blik en oorlogswapens een bus met 23 voetballers bewaken alsof er ie der moment een Syrische ra ket kan inslaan. Synoniem voor verborgen werkloosheid. Sou Brasileiro: lied dat massaal in de WK-stadions wordt ge zongen. Vertaling: ik ben Brazi liaan. Klinkt heel wat aangena mer dan de vuvuzela-terreur van vier jaar geleden. Vampier: Bloeddorstig schep sel met angstaanjagende hoek tanden, dat oorspronkelijk leef de in de aardedonkere grotten van Transsylvanië. Kan niet te gen knoflook. Staat in Zuid-Amerika ook bekend on der de naam: Luis Suarez. Arjen Robben en enkele spelers van het Nederlands elftal dragen nog steeds het polsbandje waar mee ze aandacht wilden vragen voor de in Panama verdwenen vrouwen Lisanne Froon en Kris Kremers. „Ik heb er wel even aan gedacht het bandje af te doen", zegt Robben. „Maar het is ook een steunbetuiging. Zo laat ik zien dat we toch meeleven. De familie van de vrouwen heeft ons bedankt en dat von den wij weer geweldig." De spe lers mogen het polsbandje zon dag tegen Mexico niet dragen. Louis van Gaal gaat op persconfe renties steevast alle vragen over individuele prestaties uit de weg. De bondscoach van Nederland wil in de openbaarheid alleen maar praten over het team. 'We doen het hier met z'n allen', luidt zijn solidariteitsgedachte. Maar diep in zijn hart weet hij als geen ander dat al zijn bedenksels kansloos zijn als hij niet de be schikking zou hebben over die ene topper, Arjen Robben. De aan valler is niet alleen op dit toer nooi zijn anker, diezelfde speler redde hem ook al eens toen hij bij Bayern München op de wip zat. Hoezeer Van Gaal ook uitgaat van het collectief, hij moet toch ook erkennen dat een teamsport leeft van sterren. Van spelers die de massa beroeren en de kinderen la ten dromen van een prachtige toe komst. Nog even los van commerciële be langen, wie wil er op dit moment niet Neymar of Robben zijn? Of Messi? De meest voorkomende ba- bynaam in Brazilië is op dit mo ment Neymar. Zo veel maakt een WK dus los bij de mensen. Voetbal leeft van de verhalen, de mythes, de helden. Pelé, Diego Maradona, Johan Cruijff: ze wer den allemaal pas in de adelstand verheven na een uitblinkersrol op een WK. Elk goed toernooi heeft zo'n her innering voor de eeuwigheid. In 1970 was Pelé de ster, in 1974 beto verde Cruijff de massa, in 1978 ex celleerde Mario Kempes, in 1982 vuurde Paolo Rossi met scherp, in 1986 soleerde Maradona naar de status van heilige, in 1994 was Ro- mario de beste, in 1998 Zinedine Zidane en in 2002 stond Ronaldo er toen iedereen hem nodig had. Dat van 1990,2006 en 2010 geen bijzondere speler op het netvlies is blijven hangen, is veelzeggend voor die toernooien. Op het vorige WK was het team van Spanje de ster. Xavi, Andrés Iniesta, Xabi Alonso: ze deden het met elkaar en het was prachtig om te zien. Maar wie was ook al weer de speler van het toernooi? Op dit WK is de zwierige vedette terug en dat levert schitterende momenten op. Neymar staat op dit WK onder een bijna onmense lijke druk, maar de 22-jarige Brazi liaan van Barcelona fladdert onbe- door Roel Wiche onze website/epaper Gratis voor abonnees, verschijnt ook op zondag 'Ik ben door barrière een gegaan foto VI Images door Leon ten Voorde RIO DE JANEIRO - Arjen Robben, Neymar en Lionel Messi: de helden van dit wereldkampioenschap strij den met elkaar om de herinnering voor de toekomst. Het WK van 2010 kende geen echte sterspeler. Het was het team van Spanje dat uitblonk als eenheid

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 50