African queen WONEN 45 GROENE VINGERS Is een fuchsia nu een vaste plant of een heester? Het antwoord is niet makkelijk te geven. Een vaste plant ver dwijnt 's winters volledig onder de grond. Hoewel, schoenlappers- planten en huislook blijven 's winters groen. Het verschil zit niet in het groen blijven, maar in het feit dat heesters houtige sten gels hebben en vaste planten niet. Maar dan zijn we er nog niet helemaal uit. Neem nu bijvoor beeld een fuchsia, die in een strenge winter tot aan de grond afvriest en in een zachte winter met houtige stengels boven de grond blijft staan. We kunnen niet anders dan concluderen dat de fuchsia zich de ene keer als vaste plant en de andere keer als heester gedraagt. Alles hangt af van het klimaat. Lang geleden, toen we nog stren ge winters hadden, is aangetoond dat er heel wat winterharde fuch sia's zijn. Toch is de fuchsia nooit als tuinplant doorgebroken. We zetten de tuin vol met palmen, bananen en olijven, waarvan het nog maar moet blijken of ze een flinke winter doorstaan. Maar de fuchsia, waarvan winterhardheid allang is bewezen, wordt door het tuinvolk genegeerd. Toch zijn er - op de hortensia na - weinig struiken die in de schaduw ge dijen en die bloeien van juni tot november. Ik kan me voorstellen dat niet iedereen een grootbloe- mige fuchsia, zoals Dollar Prin cess, zomaar naast subtiele bor- derplanten als Zeeuws knoopje en hemelsleutel plant. Maar er zijn fuchsia's met meer verfijnde bloemvormen, zoals bijvoorbeeld de wilde Fuchsia magellanica. Maar goed, ik herken dovemans oren als ik ze ergens zie. En waar om zal ik mijn energie verspillen om planten aan te prijzen waar van ik weet dat u ze nooit zult ko pen. Misschien kan ik beter gok ken op een exclusieve naamge noot van de fuchsia, de Phygelius of Kaapse fuchsia. De Kaapse fuchsia lijkt niet op een fuchsia en is dan ook helemaal geen fuch sia. De Phygelius is een halfhees- ter, die de hele zomer bloeit met buisvormige gele of oranje bloe men. Er zijn twee soorten in cultuur: Phygelius capensis en Phygelius aequalis. Beide soorten houden van goed doorlatende grond en van een warme standplaats. Dat wil niet zeggen dat ze per se in de zon moeten staan, want ook in de schaduw valt soms een be schutte standplaats te vinden. Phygelius capensis wordt hooguit meter hoog en bloeit met koraal rode bloemen. Bij Phygelius ae qualis, die wat hoger wordt, zijn de bloemen rood met een gele binnenkant. Een opvallende culti- var is Phygelius x rectus Sensa tion, met petuniaroze. Een plant die iedereen wel in de tuin wil hebben, is Phygelius x rectus Afri can Queen, met oranjerode bloe men aan stevige bloemstengels van ruim 1,5 meter lengte. Knip de verdorde stengels niet in de herfst terug, maar pas aan het ein de van de winter of in het vroege voorjaar. Want mochten we ooit nog eens een strenge winter krij gen, dan kunnen te vroeg afge knipte stengels lelijk invriezen. Hartstikke leuk, zo'n ouder wetse poepdoos in je wc. Maar dan wel met een mo derne toiletinbouw. Géén emmer. Want dan krijg je toch maar woorden over wie 'm moet legen. Paulien Degen en haar man Jos Dekkers zijn in hun sas met de nostalgische kak- doos - ook wel gemak of secreet genoemd - die ze in het toilet van hun al even sfeer volle, authentiek ingerichte bed and break fast De Knechtenkamer (www.deknechten- kamer.nl) hebben geplaatst. Maar tegelijker tijd is het echtpaar ook pragmatisch: in da gelijks de emmer leeggooien, hebben bei den niet veel trek. En ze denken dat hun gasten ook liever het gemak van een mo derne - en reukloze(re) - wc ervaren. Wel de lusten, niet de lasten. „Ja, zo kun je het omschrijven", lacht Paulien Degen. De boerderij (1920) die het stel bewoont, is het ouderlijk huis van Dekkers. Toen ze er in 1985 introkken, was veel 'opgeknapt' in de stijl van de jaren zestig, zeventig. „Wij hebben alles weer in oude luister hersteld, gebruikmakend van historische bouwmate rialen." In 2010 ontstond het idee in de deel te beginnen met een B&B. „De naam De Knechtenkamer is ontleend aan het feit dat de boerenknecht in vroeger tijden bo ven de koeien op de deel sliep." Bij de metamorfose van het achterhuis en de deel tot B8cB in jarentwintigstijl - waar bij Dekkers het betere sloopwerk deed en hij samen met zijn vrouw weer opbouwde - kwam de vraag: wat te doen met de wc? „We wilden geen nieuwe, die zou uit de toon vallen. Een poepdoos vonden we wel passend. Bij een zaakje in oude bouwmate rialen zagen we een originele, maar die was niet meer gaaf. Naar voorbeeld van die kakdoos hebben we een nieuwe gemaakt, van oude planken. Onder de deksel zit een modern toilet. Voor de stortbak hebben we een gietijzeren exemplaar opgeknapt. Door- De poepdoos is altijd goed voor een leuk gesprek of een ervaringsverhaal trekken doe je op de ouderwetse manier; trekken aan de ketting. En niet te lief, zoals onze voorzichtige B&B-gasten plegen te doen, maar met een ferme ruk. Grappig is dat onze jonge gasten vaak op zoek zijn naar de drukknop. Tja, die zit er niet op." Het stel heeft nog héél even overwegen om - net als vroeger - stukken krant als toilet papier op te hangen. Bij nader inzien bleek gewoon closetpapier comfortabeler. „We genieten vooral van de reacties van on ze gasten. De poepdoos is altijd goed voor een leuk gesprek of een ervaringsverhaal. Zo vertelde een vrouw dat ze vroeger, als ze bij haar tante logeerde, zo'n hekel had aan die kakdoos. Dan moest ze in het don ker over de koude deel naar dat 'stinkhok'. Een ander herinnerde zich dat in zijn dorp een wagen kwam om de riekende emmer- inhoud op te halen. Op het platteland niet hoor; daar werd het gewoon over de rabar- berplantjes gegoten, haha." VRIJDAG 27 JUNI 2014 Romke van de Kaa Moderne poepdoos Gemiddeld 50 minuten per week - ruim 43 uur per jaar - brengen we door op het toilet. Geen wonder dat velen er dan ook een beetje leuk bij willen zitten. In de rubriek Bezet presenteren lezers hun grootse kleinste kamertje. door Jan van Mullem NAAM Paulien Degen (57) en Jos Dekkers (57) BURGERLIJKE STAAT Gehuwd WOONPLAATS Puiflijk Paulien Degen foto's Paulien Degen reageren? wonen@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 45