Domweg gelukkig in Oranjezon 30 WALCHEREN weekenddiensten Arnemuidenaren houden succesvolle modeshow tijdens conferentie in het Engelse Hastings. 66 Ze vonden de trui mooi, maar ook het verhaal erachter sprak ze aan. Een aantal weken gele den deed ik fietsénder- wijs een rondje Wal cheren en besloot gaan deweg de ochtendkof fie te genieten in de Uitspanning Oranjezon. Eenmaal ter plaatse ge arriveerd was het alsof de tijd aan de Koningin Emmaweg eerbiedig stil was blijven staan. De boerde rij ademt nog steeds de trage ademtocht als toen zij in 1726 ge bouwd werd voor de prins van Oranje. De prins verpachtte de boerderij onder de conditie dat de pacht boer en -boerin maaltijden moes ten verzorgen wanneer hij en zijn adellijke kornuiten op jacht wa ren. Die maaltijden werden ge bruikt in de gelagkamer waar men nu nog steeds ter dis kan gaan. De sfeer van nauwelijks vervlo gen jaren was voelbaar en het had me niet in het minst verbaasd wanneer lan Bliek en echtgenote Maria Bakker - pachtboer en -boe rin in de jaren twintig van de twintigste eeuw - even waren aan geschoven. De familie Bliek zat van 1923 tot 1999 in de uitspan ning en heeft gedurende die perio de niet toegegeven aan de jeuk die men vernieuwingsdrang noemt, maar het authentieke ka rakter in stand gehouden. Een klein wonder, want voor het zelf de geld, of een beetje meer, was er een onverlaat ingestapt die een ingrijpend project van verschroei de aarde had ontwikkeld. Daarom staat nu, zo'n dikke vijf tig jaar na dato, een herinnering uit mijn kinderjaren nog haar scherp op het netvlies. In de nazo mers van de jaren vijftig plukten we jaarlijks bramen in het water wingebied van Oranjezon. Ie moest een speciale kaart hebben om het waterwingebied te mogen betreden en het verkrijgen van zo'n entreebewijs was geen sine cure. De kaarten werden geduren de een aantal dagen verdeeld door de toenmalige dienst gemeentebe drijven van de gemeente Middel burg die gehuisvest was aan de Dam. Voor het pand, waar nu het Hotel aan de Dam gevestigd is, vormde zich dagelijks een rij bra menjagers tot aan het terras van café Damzicht - nu de Zwarte Rui ter op het Witte Paard - en soms nog wel verder. Met de fel begeerde kaart op zak vertrokken we op een vroege za terdag- of zondagmorgen in sep tember per Ford Anglia, de be drijfsauto van mijn vader, naar Oranjezon. Gewapend met plastic emmers, jodium en pleisters - de bramen gaven zich immers niet zonder slag of stoot gewonnen - gingen we op jacht naar de zwar te vruchten des velds. Van het meeslepen van mondvoorraad was geen sprake, want het feestje werd gewoontegetrouw afgeslo ten met een middagmaal in de uit spanning. Dit heb ik bij mij zelve overdacht, domweg gelukkig in Oranjezon. Alles is veel voor wie niet veel ver wacht, schreef de dichter J.C. Bloem en dat was ook het credo van de godvrezende Walcherse pachtboeren en -boerinnen die in het begin van de twintigste eeuw hard moesten bikkelen om een be te broods met tevredenheid bij el kaar te schrapen. Wanneer de vo ren al een rijke oogst brachten kwam die toch vooral de landhe ren en herenboeren ten goede. Daar dacht ik aan toen ik mijn ochtendkoffie genoot bij John en Natasja, de huidige eigenaren van de uitspanning, tot een peloton Belgische fïetsbejaarden zich luid ruchtig tot de Duvel bekeerde. ARNEMUIDEN - „Het was geweldig in Hastings. We hebben daar echt de show gestolen", vertelt wet houder Johan Aalberts van de ge meente Middelburg, die in Arne- muiden woont. Afgelopen zondag en maandag was een delegatie uit het dorp te gast in het Engelse Hastings om daar tijdens een con ferentie kennis uit te wisselen over hoe je jezelf als vissersstadje aantrekkelijk kan maken voor toe risten. Een van de redenen dat de Arne muidenaren de show stalen, is dat de mannen in hippe vissers truien en de vrouwen in kleder dracht over een catwalk liepen. Dat was volgens Aalberts, die ook als model meeliep, een goede smaakmaker tijdens een conferen tie waarbij vooral powerpointpre- sentaties te zien waren. „We heb ben expres zo weinig mogelijk ambtenaren meegenomen en mensen uit het dorp gevraagd om mee te gaan. En dat heeft ons nu zo veel succes gebracht." Arnemuiden kreeg twee jaar gele den een half miljoen euro van Eu ropa om de lokale economie een nieuwe impuls te geven. Franse, Engelse en Vlaamse universitei ten begeleidden het project. Voor de onderzoekers was Arnemui den een proeftuin. De ervaringen die daar zijn opgedaan, worden ge bruikt voor soortgelijke projecten in andere visserijgemeenschap pen rond de Noordzee en het Ka naal. De conferentie van afgelo pen weekend was erop gericht om de delegaties kennis met el kaar te laten uitwisselen over de mogelijkheden om je als vissers- stad aantrekkelijk te presenteren. Volgens Aalberts waren de bezoe kers van de conferentie zeer te spreken over de praktische ma nier waarop die plannen in Arne muiden zijn uitgewerkt. „In Has tings houden ze dit najaar, in na volging van ons, voor de tweede keer een visserijfeest. Tijdens dat evenement zullen onze vissers truien verkocht worden, want daar waren ze erg van gechar meerd. Het verhaal erachter sprak ze aan en dat we ze nieuw leven in hebben geblazen." De Arnemuidenaren hebben zelf ook inspiratie opgedaan. „De En gelsen hadden een campagne waarmee ze mensen ervan be wust maken dat ze bijvoorbeeld beter geen tilapia moeten kopen, maar vis uit de omgeving. Dat was een mooi initiatief waarmee je de vraag naar lokale vis mis schien kan doen stijgen." ERREMUUSE VISSERSTRUI Barcodes Horeca op Walcheren iïsrSvixc nKAN.JLZOS ZWWCuOaOTj Middelburg postcodegebied 4331 t/m 4333 tel. 0623739196, postcodegebied 4334 t/m 4337 tel. 0610593177. Sou burg tel. 0612375210, gemeente Veere tel. 0610226772. gemeente Vlissingen, Telefoonnummer: 06-23741010. Iriz thuiszorg, 0113-232529. Thuiszorg WVO Zorg, tel. 06-13223446. Zorgstroom, tel. 0118-684000. ZorgThuis SVRZ, Middelburg/Vlissingen 0118-630630, locaties Veere 0118-587800. Dierenartsen Kleine huisdieren: E. v.d. Akker en M. de Bruijn, Kanaalstraat 3, Oost-Souburg, tel. (0118) 460860. Spreekuur zonder afspraak 11.00-12.00 en 17.00-18.00 uur. Dierenartsencombinatie Overschelde, voor landbouwhuisdieren en paarden (24 uur bereikbaar) 0118-633803. Vogel- en zoogdierenopvang De Mikke tel. 0118 628288. Dierenambulance 06-43727125 (24-uur bereikbaar). Arnemuidse trui gaat overzees door Rob van Hese Rob van Hese en Edwin Mijnsber- gen van www.middelburgdronk.nl duiken elke week in het heden en verleden van de horeca op Walche ren: over alles waar alcohol geschon ken wordt. door Wendy de Jong Johan Aalbers De herintroductie van de Erre- muuse visserstrui maakt deel uit van het Europees GIFS-project 'Geografie van de kustvisserij en duurzaamheid'. Het project is bedoeld om Arne muiden, maar ook andere Europe se visserssteden aantrekkelijker te maken en houden en de plaatsen zo een economische impuls te kun nen geven. De Europese subsidie die de ge meente Middelburg daarvoor ont ving, bedraagt een half miljoen eu ro. Op de conferentie waren delega ties aanwezig uit Nederland, Frank rijk, België en Engeland. Het doel van de conferentie is on derzoeken hoe de visserijsector nieuwe toeristische kansen kan scheppen. Wethouder Johan Aalberts showt op de catwalk in het Engelse Hastings zijn Arnemuidse visserstrui. foto Aart van Belzen Uitspannerij Oranjezon bij Oostkapelle, begin jaren vijftig, foto Zeeuwse Bibliotheek/Beeldbank Zeeland Zaterdag 28 en zondag 29 juni 2014 Huisartsen Huisartsenpost Walcheren Koudekerkseweg 86, Vlissingen tel. 0900-1985 (open maandag t/m vrij dag van 18.00 tot 8.00 uur, op feestda gen en in weekend alleen na telefonische afspraak). De Veerse Huisartsen Patiënten huisartsen: Rullens, Ubels, Van Tol, Heijmans, Spekhorst en Schinkels- hoek. Tussen 23.00 en 8.00 uur: Huisart senpost Walcheren tel. 0900-1985. W. Spekhorst, J.W. Schuurmanstraat 6, Domburg, 0118-581271. Tandartsen Tandartsenpraktijk De Oude Veste, Veer- sesingel 45, Middelburg, 0118- 635688. Spreekuur 11.00 uur tot 12.00 uur. Verloskundigen Vlissingen 0118-471140 of via semafoonnr. 06-47224570 (24-uur bereikbaar). Middelburg 0118-626045 (24-uur bereikbaar). Verloskundigenpraktijk Veere 0118-584101 (24 uur bereikbaar). Apotheken Stadsgewest Vlissingen/Middelburg: 24-uursdienst (voor spoedrecepten): Kring-Apotheek Paauwenburg - Dienst- apotheek Vlissingen/Middelburg Dreesstraat 2a, Vlissingen, tel 0118-468707. Thuiszorg Buurtzorg (24 uur bereikbaar): gemeente

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 30