i 'Tafel van 15 is drie keer niks I I Wit en harig Scholen schrijven geschiedenis Op het vwo zijn dit jaar relatief veel Zeeuwse scholieren gezakt voor het eindexamen. /7/«„ PZC 26 ZEELAND EINDEXAMENS f vrijdag De hele winter lang zijn ze opgeborgen geweest, weggedo ken. Wit en harig. Oké, af en toe kon je er een glimp van opvangen. Op feesten en partijen bijvoorbeeld: aan de bovenzijde schemerend tussen de schakels van een ketting, aan de onderkant gevoileerd door een panty. Of in het zwembad, met lichte weerzin uitsteeksels prijsgevend. Maar van oktober tot en met april hebben we er in de openbare ruimte toch be trekkelijk weinig van meegekre gen: vrouwenlichamen. Hoe anders is het nu in de zo mer. Benen floepen gulzig on der korte rokjes uit, borsten glu ren brutaal over hemdjes heen, armen glanzen je tegemoet en ruggen worden royaal ontbloot. Zelfs de navel, dat mythische lit teken op de buik, wordt af en toe getoond. Het is een combi natie van terechte trots en puur praktische overwegingen die de Nederlandse vrouw haar lichaam in de zomer uitbundig aan de buitenwereld doet to nen. Enige tijd geleden was er in Bel gië groot oproer. Een jonge film maakster had het briljante plan om met een verborgen camera door Brussel te lopen. Ze droeg niet bepaald uitdagende kle ding, maar de manier waarop ze werd benaderd door man nen op straat was schokkend. De reacties op deze film waren extreem. Het was koren op de molen van de criticasters van Belgen met een niet-westerse achtergrond die, toegegeven, be hoorden tot de grootste groep roepers, fluiters en sissers. Maar onafhankelijk van de achter grond van deze straatroepers is het een interessant fenomeen dat vrouwen die de publieke ruimte betreden al te vaak wor den nageroepen en toegefloten. Nu het zomer is, moet ik regel matig aan die film denken. Ia, ik weet het, ik heb een lichaam dat bij bepaalde mensen nogal wat porno-associaties oproept. Maar dat betekent nog niet dat mijn rondingen een vrijbrief vormen voor ongevraagd com mentaar. De komende twee weken zal ik het fenomeen van de straatintimidatie grondig onder de loep nemen. Stay tuned! De PZC maakt een boek over 200jaar Zeeland in samenwerking met leerlin gen van 74 basisscholen, U krijgt dagelijks een voorproefje. 1844-1845 Ds. Pieter van Dijkeschool Bruinisse Zoon van de Middelburgse burgemeester Cornelis Gerrit Bijleveld en Cornelia Christof- felina Anna van Goethem, Jean Francois Bijleveld was lid van de Provinciale Staten van Zeeland van 1823 tot 1850. Tussen 1845 en 1849 zat hij bovendien in de Tweede Kamer. In 1859 volgde hij zijn vader op als burgemeester van de stad. In Nieuwerkerk staat de Nieuwerkerkse molen. De molen in de gemeente Schouwen- Duiveland werd in 1844 gebouwd als vervanging van een houten achterkant molen die na een blikseminslag was afgebrand. Bestel het boek nu Hvoor 25 euro op geschiedenis www.200jaarzeeland.nl MIDDELBURG - Eén op de zeven vwo-eindexamenkandidaten in Zeeland gaat deze maand niet met een diploma van school. Het aandeel gezakten is twee keer zo groot als vorig jaar. De laatste zes jaar is het percentage gezakte leer lingen niet zo hoog geweest. Verreweg de meeste Zeeuwse scholen haalden het slagingsper centage van vorig jaar niet. Op De Rede in Terneuzen en Nehalen- nia in Middelburg zakten de mees te leerlingen: respectievelijk 25 en 22 procent. Ook op de havo zijn dit jaar rela tief veel gezakte leerlingen: één op de acht haalde het diploma niet Op het Zwin College in Oost burg zakte zelfs een kwart. Wolter Herder afdelingsleider havo/vwo van De Rede is onaan genaam verrast door de slechte scores. „De groep vwo'ers was dit jaar juist heel erg goed. Daarom valt dit tegen. We denken dat het door de aangescherpte examenei sen komt. Een aantal leerlingen is daardoor onderuit gegaan", zegt hij. Die eisen zijn echter vorig jaar al ingevoerd: leerlingen mo gen maximaal één vijf hebben voor Nederlands, Engels en wis kunde, en moeten gemiddeld minstens een 5,5 scoren voor het centraal schriftelijk examen. „Een aantal examens, bijvoorbeeld ma nagement organisatie en schei kunde, was heel erg moeilijk", weet Herder. „Dit is heel teleur stellend voor de leerlingen. We gaan analyseren hoe dit komt." Monique Wagensveld, locatiedi recteur voor havo en vwo op Ne- halennia, zoekt een deel van de verklaring ook in de verzwaarde exameneisen. „Twee van onze leerlingen haalden het gemiddel de van 5,5 niet. Zij zouden twee jaar geleden geslaagd zijn." De slechte examenresultaten op havo en vwo baren Wagensveld zorgen. „We zijn een opstroom- school: we willen leerlingen een kans geven, maar door de zware eisen ligt de lat nu een behoorlijk stuk hoger. Daardoor gaan leerlin gen met een marginaal vwo-ad- vies nu makkelijker onderuit." De school steekt de hand in eigen boezem. „Kennelijk doen we iets fout. We denken erover om leer lingen volgend schooljaar beter te begeleiden bij huiswerk en extra examentraining aan te bieden. We moeten ze ook leren zich be ter te motiveren. Scholieren heb ben het vaak heel druk met vrien den, een bijbaan en sociale media. School hangt er vaak een beetje bij. Ze komen er te laat achter dat hard werken noodzakelijk is. Dat is ook deel van het probleem." SLAGINGSPERCENTAGES IN ZEELAND Op initiatief van de provincie pra ten de vijftien overheden over de mogelijkheden om te komen tot 'een veerkrachtig bestuur in Zee land'. De scepsis is bij veel betrok kenen echter groot. Zo ook bij het waterschap, zo bleek deze week in de commissie bestuurlijke en eco nomische zaken. „Wie verzint zo iets in hemelsnaam?", zei bijvoor beeld Siem Buijs (CDA). En Frans Theunissen (bedrijven): „Het is drie keer niks." De meeste fracties hebben grote moeite met de plannen, zeker als die zouden leiden tot opheffing van het waterschap. Toch klonken er, zij het spaarzaam, ook andere geluiden. Met name Ralf Joosse (na tuurterreinen) en Frans van Kol- lem (Water Natuurlijk) keerden zich tegen het uitsluitend streven naar lijfsbehoud. „Waarom zou je zo ontiegelijk behoudend zijn?", vroeg joosse zich af. Het waterschapsbestuur is het er wel over eens dat samenwerking met andere overheden, zowel in als buiten Zeeland, van groot be lang is. Dijkgraaf Toine Poppelaars en hoofdingenieur-directeur lohan Jacobs van Rijkswaterstaat Zee en Delta ondertekenden gisteren bij voorbeeld een overeenkomst om hun samenwerking op het gebied van waterveiligheid ook na 2015, als het Projectbureau Zeeweringen wordt opgeheven, voort te zetten. Het dagelijks bestuur van Schelde- stromen beraadt zich op de vraag of het verstandig is toch ook be trokken te blijven bij de Tafel van 15- Op 3 juli neemt het algemeen bestuur een definitief besluit. Maan Leo I Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Scholen schnj\< Veel vwo'ers zonder diploma door Cornelleke Blok pagina 34 en 35: Geslaagden na tweede tijdvak Percentage geslaagden in Zeeland l per niveau per schooljaar VWO HAVO VMBO/ MAVO Beste Zeeuwse school per opleidingsniveau in 2013/2014 VWO: Pontes Goese Lyceum (95,7%) HAVO: Reynaertcollege (95,1%) VMBO/ MAVO: Zeldenrust-Steelant Col. (98,8%) 2008/2009 2009/2010 2010/2011 2011/2012 Schooljaar 2012/2013 2013/2014 Slechtste Zeeuwse school per opleidingsniveau in 2013/2014 VWO: SSG De Rede (75,0%) HAVO: Zwin College (75,3%) VMBO/ MAVO: Pontes Pieter Zeeman (89,9%) infographic Rob Paardekam door Rolf Bosboom UNIVERSITY Of «WED ts verbwidt H TERNEUZEN - Waterschap Schelde- stromen sluit zich aan bij het koor van critici van de Tafel van 15. Ten minste zeven van de twaalf fracties in het algemeen bestuur ziet de be oogde krachtenbundeling met de provincie en de dertien Zeeuwse gemeenten niet zitten. Waterschapsbestuur is het er wel over eens dat samen werking met andere overhe den van groot belang is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 26