ZEELAND Plek Om bang van te worden Otte (22) volgt Beekman (CU) op almanak Sport 12 en 13 Gemeenten zetten Veiligheidsregio Zeeland voor het blok om kostenstijging binnen de eigen organisatie op te vangen. TT is voorTolhoek een hoogtepunt VRIJDAG 27 juni 2014 25 MIDDELBURG - Geen cent meer naar de Veiligheidsregio Zeeland. (VRZ). Ze moeten het maar zien te rooien met het huidige jaarbud get van 23,3 miljoen euro, vinden de meeste gemeenten in de pro vincie. Een ruime meerderheid van het algemeen bestuur ging gisteren niet akkoord met een 1,4 procent hogere gemeentelijke bijdrage vanaf 2015. Die verhoging is vol gens dagelijks bestuur en directie nodig om de inflatie op te van gen. De afgelopen jaren is dat ach terwege gebleven, maar de rek is er volgens directeur Gerrie Ruijs nu helemaal uit. Nog meer bezui nigen is onverantwoord, aldus Ruijs in een toelichting. De ge meenten hebben volgens haar geen keus. „Als we de 1,4 procent hogere kosten wéér niet doorbere kenen, dan loopt dat de komende jaren op tot een tekort van zo'n 350.000 euro op de begroting. Op een gegeven moment zit je op de bodem van de put. Dat gaat ten koste van wettelijke taken. Alles kan, maar dan moeten de mensen er straks ook rekening mee hou den dat de brandweer later komt." In een brief van portefeuillehou der Rob van der Zwaag aan de ge meenten legt de VRZ uit dat de niet doorberekende kostenstijgin gen sinds 2011 in totaal ruim 8 pro cent bedraagt. Daarbij gaat het on der meer om duurdere brandstof en hogere lonen. De zelf opgeleg de bezuiniging van 10 procent in drie jaar tijd op het totale budget, komt zo feitelijk veel hoger uit, verdedigde Ruijs toepassing van de inflatiecorrectie. Hoe krampachtig de spagaat is waarin de afgevaardigde burge meesters in de gemeenschappe lijk regeling zitten, werd weer eens duidelijk toen ook Van der Zwaag zich namens Veere tegen de 1,4 procent verhoging moest uitspreken. Terneuzen, de ge meente van bestuursvoorzitter Jan Lonink, kan zich evenmin vin den in een hogere bijdrage. Alleen Kapelle, Noord-Beveland, Reimerswaal en Borsele hebben instemmend gereageerd. Tholen gaat slechts akkoord met een een malige correctie in 2015, aldus Willem Nuis. Voor Lonink restte maar één conclusie: „Dit betekent dat we een gat in de begroting hebben en het bestuur met een suggestie moet komen hoe we daar mee omgaan." Over een ander heikel punt, een nieuwe verdeelsleutel van de ge meentelijke bijdragen, werd in be slotenheid gesproken. Middel burg en Vlissingen verzetten zich tegen de forse verhoging die dat voor hen tot gevolg heeft. Over de uitkomst van dat overleg volgt woensdag een persconferentie. REUZENKREEFT m MIDDELBURG - De 22-jarige stu dent bedrijfseconomie Martin Ot te uit Kruiningen wordt de opvol ger van Arjan Beekman in de Pro vinciale Statenfractie van de Christenunie. Beekman stopt, omdat hij na de raadsverkiezingen in Middelburg wethouder is geworden. Die func ties zijn volgens hem lastig te combineren. Zijn fractiegenoot Paul Colijn is nu voorzitter. Otte begint in september. Rachel Blok en Jetske Verkerk, die nog voor hem op de kieslijst staan, hebben hun plekje wegens drukke werk zaamheden voorbij laten gaan. Gaan samenwonen: het is hartstik ke lêak, maar het is even wennen. Want waar hoort alles? Zij is haar sleutels kwijt. Die liggen nog op het oude adres, ver weg. Waarschijnlijk. Hij mist zijn plectrums. Die heeft zij opgeruimd, ergens. Komen wel weer boven water. Iets spectaculairder ging het mis in de keuken. Hij had gekookt, en voor haar de maaltijd in de koelkast ge zet, onder zo'n handig magnetron deksel. Zij had dat afgewassen en een plekje gegeven. Een dag later, toen hij de oven had voorverwarmd om lasagne te maken, kwam hij er achter wat haar daar een handige plek voor had geleken. De draden ge smolten plastic zaten overal. Veiligheidsregio krijgt niks extra door Marcel Modde YERSEKE - Je zou er gewoon een beetje bang van wor den, zo groot is hij. Ik heb in ieder geval nog nooit zoiets gezien", zegt Wim Kole van W A Fish in Yerseke. Visser Ferrie van den Hoek uit Morriaanshoofd haalde de kreeft uit het Oosterscheldewater. Zo kwam hij bij W A Fish terecht. Stephan Sinke toont het 5,5 kilogram wegende dier voor de foto. Hij past bijna niet in een vis- kist. Wat het bedrijf met de reuzenkreeft gaat doen, is nog niet duidelijk. Er is wel een klant voor, maar er wordt ook met de gedachte gespeeld om de kreeft te prepare ren en in het bedrijf aan de muur te hangen, foto Mechteld Jansen Tip? redactie@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 25