Costantini wekt geen gevoel op bij de lezer DIZZIE 17 Volg Dizzie op Facebook en maak kans op surprise Roberto Costantini begint De wor tels van het kwaad zeer veelbelo vend als een boeiende, histori sche roman. De wijze waarop de auteur landschap, gebeurtenissen en personen beschrijft, doet enigs zins denken aan het werk van Khaled Hosseini. Je voelt als het ware de hete Libische woestijn wind en hoort de knetterende scooters door Romeinse stegen. Maar al behoorlijk tegen het ein de neemt het verhaal een andere wending. De roman transfor meert daar tot thriller. Het lijkt alsof de uitgever heeft geadvi seerd: 'Roberto, stop er meer span ning in, dat verkoopt beter'. Het verhaal draait om Michele Ba- listreri. Hij groeit begin ja ren zestig op in een welge steld Italiaans gezin in Tri poli. Terwijl zijn oudere broer Alberto ijverig stu deert, begeeft puber Mi chele zich met enkele vrienden op het criminele pad. De moord op zijn buurmeisje Nadia en de dood van zijn moeder ma ken hem nog harder. Voor een moord meer of minder deinzen de jonge vrienden niet meer terug. De staatsgreep van Kha- daffl maakt een einde aan Michele's comfortabele le ven. Net als de meeste Ita lianen vlucht hij naar zijn vaderland. De gebeurtenissen gaan verder in de jaren tachtig. Michele is dan een vrij uitgebluste politie man in Rome. Hij onderzoekt de moord op een Argentijnse studen te. Die blijkt overeenkomsten te vertonen met het recente geweld dadige einde van meer vrouwen die banden hebben met de Itali aanse televisie. En er lijkt ook een link met de moord op Nadia vele jaren geleden. Costantini schroeft het tempo op. De lezer belandt samen met de hoofdpersonen in een achtbaan. En omdat geen enkel personage ook maar enige empathie opwekt - zelfs Michele Balistreri is een on aangename man - laat het je koud dat er in de laatste hoofdstukken heel wat koppen rollen. De wortels van het kwaad is het tweede deel in een trilogie. Daar kwam ik pas achter nadat ik het boek uit had en dat is beslist een compliment. Dit boek laat zich dus uitstekend afzonderlijk lezen. En het maakt toch wel nieuwsgie rig naar deel drie. Roberto Costantini T)F WORTELS VAN HET KWAAD had verwoest en de oorlog had verklaard aan het verkeerde land." Om te eindigen, vier jaar later, bij de verkie zing van Barack Obama. „Het blijft opmer kelijk hoe dezelfde bevolking die eerst zei George W. Bush nog vier jaar te willen, op eens een intelligente Afro-Amerikaanse man van hoog moreel gehalte koos. Een grote stap. Het verhaal ophangen tussen de ze twee polen voelde natuurlijk." Bijzonder is zijn veelvuldig gebruik van haakjes. Een vluchtige blik op de bladspie gel van de roman volstaat om dat vast te stellen. Hij gebruikt ze als mini-flashbacks. „Het is een lieflijke, economische manier om heel kort terug te gaan in de tijd zon der de flow van het verhaal te onderbre ken." Heeft hij afgekeken, zegt hij, van Vladimir Nabokov. „Het ultieme gebruik van haak jes is te vinden in Lolita. Als Humbert Humbert het heeft over de voortijdige dood van zijn moeder, schrijft Nabokov tus sen haakjes: (picknick, blikseminslag). Groots! Het hele verhaal van de moeder verteld in twee woorden. Dit is alles wat we moeten weten. Dus: leve het haakje." Europese Literatuurprijs voor Jéröme Ferrari Mooiste kinderboeken van het afgelopen jaar geen schrijver' VERRASSINGSPAKKET Blijf op de hoogte van nieuwe functionali teiten op Dizzie.nl, winacties en nieuw tjes. Volg ons op Facebook. We verloten een verrassingspakket onder degenen die uiterlijk zondag onze Facebookpagina 'liken': www.facebook.com/dizzieboeken THRILLER door Alice Plekkenpol De wortels van het kwaad Roberto Costantini Vertaling Miriam Bunnik en Mara Schepers 526 blz. Wereldbibliotheek 19,95 euro Koop op Dizzie.nl 27 JUNI 2014 Michael Cunningham raadt iedere auteur aan een bijbaantje te zoeken. Dat levert volgens hem inspiratie en onafhankelijkheid op. foto Hollandse. Hoogte. LITERATUURPRIJS GRIFFELS EN PENSELEN De Franse schrijver Jéröme Ferrari heeft met De preek over de val van Rome de vier de Europese Literatuurprijs gewonnen. De vertalers Jan Pieter van der Sterre en Reintje Ghoos delen in de prijs, de eer en het geld. Op Dizzie.nl een recensie. Het regende 28 Griffels, Penselen, Palet ten en Vlag Wimpels. Wat de mooiste kinderboeken zijn van het afgelopen jaar, werd gistermiddag bekend. Wie er won nen? In ieder geval Jef Aerts, Ted van Lies hout en Marco Kunst. Lees op Dizzie.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 17