Vergeten Goeree Dood aan de draad DIZZIE 15 RECENSIE In de Gouden Eeuw was de jonge Republiek een wereldmacht, met mannen van stavast aan het roer. Presentatie Tussenland Hans Warren en Piet Meertens in De Parelduiker n Zeeland wemelt het van de 'algemene' tijdschriften, die aandacht besteden aan ge schiedenis, kunst en cultuur. Na tuurlijk het Zeeuws Tijdschrift, en ook het tijdschrift Zee land van het Zeeuwsch Genootschap. De derde loot aan de stam is Neha- lennia, dat op de titelpagi na uitdrukkelijk de aan dachtsgebieden ver meldt: archeologie, cul tuurhistorie, streektaal en volkscultuur van Zee land en Goeree-Overflak- Nehalennia kee. Met name dat 'ei- Bulletin van de land> buiten Zeeland Werkgroep krijgt aandacht in het Cultuurhistorie van jongSte nummer. Johan het Koninklijk Everaers typeert het oos- Zeeuwsch ten van Goeree-Overflak- Genootschap de kee ajs <een vergeten Wetenschappen en hoek- In zijn artikd ci_ de Zeeuwse Dialect teert bjj 'grote' schrij- Verenigieng vers ajs Gerard de Ner- Zomer 2014 va^ victor Hugo en Jules Verne en Nescio, die door Zeeland reisden. Ze hebben met elkaar gemeen dat ze vrijwel geen oog hebben voor de oost punt van het eiland. Zolang dat ook voor projectontwikkelaars en havenbaronnen geldt, zal Goeree Goeree blijven. Twee jonge dienstplichtige kerels worden tijdens de Eerste Wereldoorlog in 1915 helemaal uit Friesland naar Zeeuws-Vlaanderen gedirigeerd, om daar langs de grens wacht te lopen: de miliciens Jelle de Jong en Taekele Reitsma. In de nacht van maandag 4 oktober 1915 komt er plotseling bericht dat er bij Sint Kruis twee Nederlandse mili tairen aan de elektrische draad hangen - de 'dodendraad', die het neutrale Nederland van het door Duitsland bezette deel van België scheidt. Het blijkt om beide Frie zen te gaan. Tijdens de nacht ver dwaald en daardoor tegen de on der 2000 volt gezette draad aange lopen: dat is de officiële lezing. In het geruchtencircuit wordt ver teld dat ze smokkelaars betrapten en door hen op de draad zijn ge worpen. Ook onwaarschijnlijk. Kees Bangma veronderstelt in het zomernummer van Tijdschrift (Heemkundige Kring West- Zeeuws-Vlaanderen) dat ze tij dens het 'bogeren' van appels be trapt werden en tijdens de vlucht tegen de draad zijn aangelopen. Hebt u het ook al ge merkt? De held is te rug! We mogen weer trots zijn op mannen (en vrouwen) die on ze natie kleur geven. In deze dagen van het wereldkampioenschap voetbal heb ben we het over onversaagden als Van Persie en Robben. In de 17e eeuw werd er nog niet gevoetbald, althans niet in landenverband. Maar werd er wel vol overgave om de macht op de wereldzee ën gestreden. Daar moet meteen wor den bijgezegd, dat-het toen een spel op leven en dood was. Heldenverering zegt misschien iets over de staat waarin een natie verkeert. Gaat het allemaal crescendo, dan is er geen behoefte aan grote namen uit het verle den. Dat was het grootste deel van de vo rige eeuw het geval. Als er even iets min der reden is om onszelf op de borst te kloppen - zoals in de 19e eeuw - dan ver rijzen er standbeelden van bewierookte voorouders. Jacob Cats en Michiel de Ruyter zijn daarvan voor Zeeland mooie voorbeelden. In onze huidige tijd worden er niet met een beeldhouwers aan het werk gezet. Maar krijgt het rijke nationale verleden opeens alle ruimte in het grondig ver bouwde en gerestaureerde Rijksmu seum in Amsterdam. Daar hebben de Hollandse meesters zelfs een eregalerij gekregen. Een eregalerij: zo mag het pas versche nen boek Hollands glorie ook worden be schouwd. Peter Sigmond en Wouter Kloek nemen voor hun verhaal over de zeeslagen in de Gouden Eeuw schilde rijen en voorwerpen uit musea als richt snoer. Dat ze daarbij vaak in het Rijks museum terecht komen, zal niemand verbazen. Hollands glorie is in de eerste plaats een indrukwekkend kijkboek geworden. Hendrick Vroom is als scheepsportret- tist een voortrekker tot 1630. Na 1650 zijn vader en zoon Van de Velde popu laire kunstenaars. Willem van de Velde de Oude was de eerste schilder die in een eigen bootje meevoer tijdens zeesla gen: oorlogsverslaggever avant la lettre. Naast de geportretteerde zeeslagen van Jacob van Heemskerck, piet Hein, de bei de Trompen en De Ruyter hebben de auteurs een misschien niet nieuw, maar wel interessant verhaal te vertellen. Om dat ze schilderijen als uitgangspunt heb ben genomen, ontstaat er in het boek een nauwe band tussen beeld en tekst, die weldadig aandoet. Je leest en hebt meteen een hoop te kijken, zeker als er details uit prenten of schilderijen groot worden weergegeven. Zoals het pen- schilderij dat Willem van de Velde de Oude maakte van de Slag bij Duins in 1639. Kijk op pagina 67, dan zal duidelijk zijn dat je moest kunnen zwemmen. Hollands GLORIE VRIJDAG 27 JUNI 2014 REISBOEK NOS-redacteur Rachel de Meijer (1964) presenteert morgen in Philippine haar boek Tussenland - Reis door Zeeuws- Vlaanderen (Uitgeverij Conserve, 17,99 euro). Ze maakt een reis van oost naar west en staat onderweg stil bij wat haar boeit, inspireert en fascineert aan dit vlak ke polderland. TIJDSCHRIFT Het nieuwste nummer van het literaire tijdschrift De Parelduiker (nummer 2, 2014,12,50 euro) is flink Zeeuws ge kleurd. Mieke van den Berg schrijft over de contacten tussen dichteres Ida Ger- hardt (1905-1997) en de Zeeuwse recen sent Hans Warren (1921-2001Warren besprak al haar bundels in de PZC. Hij noemt haar 'een van de grootste levende dichteressen van ons taalgebied'. Het artikel 'Verteerd te zijn van liefde' gaat over de geboren Middelburger Piet Meertens (1899-1985), directeur van het naar hem genoemde volkskundig in stituut. Zijn korte leraarcarrière in 1925 in Dordrecht staat centraal. NEHALENNIA door Jan van Damme Hulde aan onze helden door Jan van Damme 26|St ABEN iN_DÉ Het opbrengen van de Royal Charles tijdens de tocht naar Chatham, juni 1667; olieverf op doek door Jeronimus van Diest. collectie Rijksmuseum Amsterdam Hollands glorie Peter Sigmond en Wouter Kloek 184 pagina's hardcover 24,95 euro Uitgeverij WBOOKS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 15