De kans op extreem weer is fors toegenomen, waarschuwt het KNMI. Tijd om ons te wapenen tegen de waterhausse. Roestvrijstalen poort houdt rioolwater uit de kelder 10 VERDIEPING WATEROVERLAST Al sinds 1980 woont Hans van den Broek in een mooie onderkelderde woning in Deurne. Wat hij zich niet gerealiseerd heeft bij de aankoop, is dat het huis in een dalletje ligt. Zeker met de kelders eronder is dat de laatste tijd een probleem geworden. Vroeger was wateroverlast geen issue, zegt hij. Nu wel. Als er weer eens een extreme re genbui over Deurne trekt en de rioolputten een paar straten ver derop overstromen, zit hij met de gebakken peren. Het water vloeit richting zijn straat, rechtstreeks In juli 2011 viel in de Deense hoofd stad Kopenhagen een bui van jewel ste: 150 millimeter in twee uur tijd. De hevige regenval had grote gevol gen voor het dagelijkse leven: door gaande wegen waren lange tijd niet begaanbaar, het openbaar vervoer lag stil, geparkeerde auto's spoelden weg, kantoorgebouwen stroomden over en hui zen werden weggevaagd. De geschatte scha de bedroeg circa 1 miljard euro. Zo erg als in Kopenhagen is het in Neder land nog nooit geweest, maar zulk extreem weer kan zich ook in ons land voordoen. Op 28 juni 2011 registreerde het KNMI- weerstation Herwijnen in een uur tijd ruim 79 millimeter neerslag. Een record. Nooit eerder was zo veel neerslag in een uur gemeten. De meest extreme buien zijn de afgelopen vijftien jaar gevallen. En het gaat allemaal nog veel erger worden, voorspelt het KNMI. Elke graad opwarming van de aarde zorgt dat bij extreme buien de hoeveelheid neerslag per uur met ongeveer 12 procent zal toenemen. De kans dat een zeer extre me bui in jouw achtertuin neerdaalt en je huis blank zet, is weliswaar nog relatief k^ein, stelt Geert Lenderink van het KNMI. „Maar de kans op extreme neerslag per uur is nu wel twee of zelfs drie keer zo groot als twintig of dertig jaar geleden." Bezoe kers van Pinkpop hebben dat onlangs nog kunnen ervaren. De stranden langs de Noordzee op Ameland en Schiermonni koog zijn gistermorgen nog uit voorzorg ontruimd, nadat meerdere waterhozen wa ren langsgetrokken. Niet alleen krijgen we te maken met extre mere buien, ze zullen ook steeds vaker zeer lokaal vallen. Het is nog altijd moeilijk te voorspellen waar exact de ergste schade te verwachten is. Opvallend is dat sommi ge plekken vaker met stortregens te maken hebben dan andere. Zo staan plaatsen als Clinge, Tholen en Deventer elk jaar wel een keer blank. Lenderink: „Naar die lokale verschillen zijn al studies gedaan, maar we weten nog weinig over het waarom." Het Westland, ten noorden van Rotterdam, is ook zo'n beruchte plek. „De wind komt daar vaak uit het zuiden. Een theorie is dat de stad warmer is, de lucht daarboven op stijgt, afkoelt en dan condenseert. Het kan ook dat de luchtvervuiling extra condensa tie veroorzaakt in een wolk. Een andere ver klaring is dat vochtige lucht eerst door de wind over een relatief glad oppervlak wordt geblazen en door de bebouwing van de stad omhoog gaat, waardoor een bui ont staat die boven het Westland uitregent. Per soonlijk denk ik dat de eerste theorie het meest waarschijnlijk is. In augustus 2006 is het langs de kust extreem nat geweest, ter wijl het tot en met juli dat jaar heel heet was. Dat lijkt ook te zijn gekomen door het opgewarmde Noordzeewater." Overheden, maar ook particulieren, zullen zich voor de toekomst beter moeten wape nen tegen schade door wateroverlast na een stortbui. Dat bewustzijn begint eigen lijk nu pas te komen. Gemeenten die al eer der met overlopende riolen en tijdelijke zwembaden op straat te maken hebben ge had, nemen het voortouw met initiatieven. „Toen ik nog als ambtenaar voor de ge meente Rotterdam werkte, raakten een keer door een stortbui de kelders in de stad onder water en trad de Westersingel bui ten zijn oevers", vertelt Daniël Goedbloed, tot voor kort betrokken bij projecten die Rotterdam klimaatbestendig moeten ma ken. „Natuurlijk informeerde de verant woordelijke wethouder naar de kans dat zo'n bui nog eens zou komen en wij ant woordden: eens in de honderd jaar. Een jaar later kreeg de stad nog zo'n bui te ver werken. Toen zeiden we: eens in de vijftig jaar. En een jaar later was het weer zover. Tja, hoewel het theoretisch klopt, valt het moeilijk uit te leggen." Om te voorkomen dat delen van de stad nog eens onder water zouden lopen, zijn in Rotterdam diverse maatregelen getrof fen. Zo is op een deel van het Benthem- plein in Noord een waterplein aangelegd, dat eruit ziet als een klein amfitheater. Het grootste deel van het jaar is het er droog en kunnen de buurtbewoners elkaar daar ont moeten, maar bij een regenbui loopt het er fasegewijs onder. En in de loze ruimte on der de schuin op- en aflopende inritten van de parkeergarage onder het Museum park zijn waterbergingen gemaakt. Goedbloed is inmiddels overgestapt naar het project Amsterdam Rainproof, waar hij zich ook bezighoudt met een regenbesten- dige stad. Zo brengt hij onder meer in beeld wat de mogelijke wateroverlast doet, mocht er een bui van pak-hem-beet 100 millimeter per uur over de stad neerdalen. „Het voordeel van Amsterdam is dat de grachten veel overtollig regenwater kun nen bergen, maar bij extreem weer zie je toch dat delen van de stad onderlopen." Maar niet alles kan van overheden komen. Projectontwikkelaars en architecten heb ben ook een taak bij het ontwerp van het gebouwen die een gebied zullen verstedelij ken. Goedbloed: „Zij kunnen bijvoorbeeld op daken planten laten groeien die hemel water vasthouden vertraagd afvoeren. Een mooi voorbeeld is ook een simpel dijkje op het dak dat 70 millimeter water kan vast houden." Ook particulieren zullen initiatie ven moeten ontplooien: een regenton on der de dakgoot, om later met het hemelwa ter de plantjes in de tuin water te kunnen geven. Niet de hele tuin voor het gemak volstorten met tegels. Juist de stukken waar gras, bomen en planten groeien kun nen meer overtollig regenwater verwerken. Goedbloed: „Het is belangrijk dat er meer bewustwording komt." I Schuilen op Pinkpop, 10 juni. foto HH I Onder Utrecht CS, vorig najaar. foto HH door Lilian Dominicus Met bakken uit de hemel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 10