Ondergang van ooit grote werkgever is nu compleet G! 26 ZEEUWS-VLAANDEREN BIO-BASED VERF Ondernemersplein Met Zeeuws-Vlaams lijnzaad als grondstof wil een Nederlandse verfproducent het gebruik van bio-based verf stimuleren. SINT JANSTEEN - Wegens onder houdswerkzaamheden zijn we tijde lijk niet beschikbaar. Dat lees je wanneer je woensdag ochtend Neckermann.com aan klikt. 's Middags staat er: Wij ko men vanmiddag met een nieuwe website. En 's avonds kun je zo waar al een koffiezetapparaat of laptop bestellen. Een bedrijfsom- bouw, waarbij je het in een klap met 15 man in plaats van met 225 man personeel moet doen, kan kennelijk razendsnel geregeld zijn. Met de ontslagaanzegging de ze week is gebeurd wat het perso neel al jarenlang vreesde: een eens florerend bedrijf met ooit 660 medewerkers gaat ten onder. Bijna vijftig jaar lang is Necker mann een belangrijke werkgever in Zeeuws-Vlaanderen. Het be drijf neemt in 1968 de Textielcen- trale Hulst over en begint in dat zelfde jaar met de verspreiding van in heel Nederland bekende ca talogussen vol - niet al te hippe - kleding. In 1976 wordt de vesti ging in Sint Jansteen gebouwd en begint het Duitse postorderbe drijf met de uitbouw van de Ne derlandse tak. Er komt een vesti ging in Terneuzen en het aantal personeelsleden groeit en groeit: in 1987 werken er 365 mensen en in 1995 zelfs 660. Niet alleen kle ding, ook koelkasten en meubels kun je via 'de dikste winkel van Nederland' bestellen, die intussen ook vestigingen in België heeft. Vanaf 2000 keert het tij voor Neckermann. Er wordt dat jaar nog een groot nieuw magazijn in Meer (België) geopend, maar dat sluit in 2003 alweer, een jaar na de introductie van Neckermann Nederland op internet. Die koerswijziging leidt niet tot het gewenste resultaat. Er volgen directiewisselingen, maar geen van de nieuwe frisse winden kan de weg naar succes terugvinden. Eerst klanten bedienen, dan nieuw bedrijf vormgeven Vanaf 2006 verliezen honderden mensen bij diverse ontslagrondes hun baan. In 2012 gaat het Duitse moederbedrijf failliet en wordt Neckermann Nederland voor hon derd procent een e-bedrijf, een in ternetonderneming. Een jaar later koopt investerings maatschappij Axivate Capital het noodlijdende Neckermann. 'Voor heel weinig geld', zegt grote baas Bas Rasker nu op Quotenet.nl. Ras ker staat samen met Andreas Ezin- ga (directeur Neckerman) en Hu- go Mensink aan het hoofd van Axivate. De investeringsmaat schappij werd in 2011 opgericht en investeert vooral in e-commer- cebedrijven, digitale media en de reisbranche. Het heeft onder meer belangen in Corendon en Weeronline. Volgens Rasker zijn niet Wehkamp en Otto momen teel de grootste concurrenten van Neckermann, maar 'de complete e-commercewereld'. „We probe ren eerst de bestaande klanten zo goed mogelijk te bedienen en met de curator de oude voorraad te verkopen. Tegelijkertijd geven we het nieuwe bedrijf vorm." TERNEUZEN - De toepassing van verf op natuurlijke herwinbare grondstofbasis wint steeds meer terrein. In heel Nederland lopen momenteel honderden proefpro jecten waarbij panden of objecten opgeschilderd zijn met lijnolie verf. De natuurlijke grondstof voor lijnolieverf, vlas, groeit ge woon in Zeeuws-Vlaanderen. Verfproducent Ursa Paint uit IJ- muiden, De Schrijver Vastgoedon- derhoud uit Kloosterzande, schil dersbedrijfwilhelm uit Zaamslag en verfgroothandel Luijten WZ, willen gezamenlijk de toepassing van bio-based verf stimuleren. Hiervoor hielden ze woensdag een seminar in het Bio-base exper tisecentrum in Terneuzen voor belanghebbenden als vlasprodu centen, overheidsinstanties en wo ningbouwcorporaties. Duurzame materiaaltoepassingen zijn niet meer weg te denken bin nen hedendaags vastgoedonder- houd, zeggen Martijn Visser van Ursa Paint en Stefan de Schrijver van De Schrijver Vastgoedonder- houd. „Steeds meer wordt toege werkt naar het terugdringen van synthetische stoffen in allerlei producten, dus ook in verf. Lijno lie is een natuurlijk alternatief dat al eeuwen in verf wordt toege past." Lijnolie wordt gewonnen uit vlas en dat tiert welig in Zeeuws-Vlaanderen. Visser: „Voor onze lijnolieverf gebruiken we dan ook al Zeeuws-Vlaams vlas en de vraag zal alleen maar toenemen als ook het gebruik van lijnolieverf stijgt." Als gebruikers lichtten De Schrij ver en Eric Zegers, directeur van Wilhelm, hun ervaringen met lijnolieverf toe. Beiden zien nut en de noodzaak van overschake ling op producten met een natuur lijke basis in, ze juichen de duur zame ontwikkelingen toe, maar sluiten ook de ogen niet voor de nadelen van bio-based verf. „Ons schildersbedrijf bestaat al ruim een eeuw en in die tijd heb ben we lijnolieverf zien verdwij nen en nu komt het weer op. We zijn daarom de verf uitgebreid aan het testen." Groot verschil tussen synthe tische verf en natuurlijke lijnolie verf is de droging. Synthetische verf droogt sneller en past daar om beter in de huidige manier van werken. Het werken met lijn olie is dus tijdrovender en riskan ter omdat er langer stof in kan waaien. Voordelen zijn er echter ook. Lijnolieverf is en blijft flexi beler dan synthetische verf en kan daardoor beter tegen tempera tuurschommelingen. Donkere kleuren blijven langer mooi. Ook is bioverf zuiniger in het gebruik. Volgens Visser staan de ontwikke lingen niet stil. „We hebben verf die voor 98 procent uit natuurlij ke materialen bestaat, die droogt in zo'n twintig uur. Maar we heb ben ook verf die voor zeventig procent uit lijnolie bestaat en die droogt in twee uur meer dan regu liere verf." Conclusie van het seminar: lijno lieverf moet verder ontwikkeld worden en schilders en opdracht gevers moeten hun werkwijze aanpassen om zo het gebruik van bioverf standaard te maken. Ga nu naar Sweetdeal.nl en profiteer van deze en vele andere topaanbiedingen! Lijnolieverf door Sheila van Doorsselaer I Deze foto werd gemaakt in 1976, toen Neckermann de vestiging in Sint Jansteen opende en het postorderbedrijf ging uitbouwen, foto Zeeuwse Bibliotheek/Beeldbank Zeeland door Florence Imandt Bas Rasker op Quote.nl Vlnr. Martijn Visser en Stefan de Schrijver zien toe hoe schilders het gebruik van lijnolieverf demon streren en ervaren. foto Peter Nicolai 5-gangen mossel- sweet menu bij Restaurant DEAL Den Fantast in Middelburg 3-gangen keuze- sweet menu bij Restaurant DEAL De Viking in Westkapelle Lees de voorwaarden op sweetdeal.nl Ontdek het lekkerste dat Zeeland te bieden heeft tijdens een geweldig 3-gangen keuzemenu! Geniet 5 gangen lang van de heerlijkste bourgondische mosselspecialiteiten in dit Vlaamsche eetkaffee! Prikkel je smaakpapillen met een luxe 5- of 6-gangen keuzemenu en een gratis amuse van het huis!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 68