juni 1986 Ghana hoopt op Servië-scenario De stranden van Brazilië zijn een paradijs voor baltovenaars. Voetbalscholen geven kinderen, van arm tot rijk, de kans om hun droom waar te maken. donderdag 26 juni 2014 Ghana moet vanavond winnen van Portugal om in de race te blij ven voor een plaats in de achtste finales. De laatste keer dat het Afrikaanse land won van een Eu ropees land dateert van vier jaar geleden. In de eerste wedstrijd van het WK in Zuid-Afrika zorg de een strafschop van Asamoah Gyan voor winst op Servië. Het was voor Ghana de opmaat voor een succesvol toernooi, dat in de kwartfinale eindigde na een bizar slot tegen Uruguay: rood Suarez, gemiste strafschop Gyan en Uru guay verder na strafschoppen. RlO DE JANEIRO - Een bal, de zon en goudgeel zand in over vloed. En als je moe bent, duik je even in de azuurblauwe zee of neem je een slok guarana, verfrissend sap van een klim plant uit de Amazone. Wat is er mooier dan op blote voeten achter een bal te hollen op een goddelijk strand? Zie ze genieten, de kinderen op Praia Ipanema, het kleine pa radijs vlak voor het hotel van Oranje in Rio de Janeiro. Vier tegen vier spelen ze, met een vederlichte bal die alle kanten op stuit. Een touw markeert de lijnen van het veldje. Een jonge tje met kroeshaar wipt de bal op en mikt hem in de kruising. Zou Neymar dat vroeger ook zo hebben gedaan? Drie keer in de week verzame len ze zich na schooltijd op het strand, de kids van de voetbal- school van de roemruchte club Flamengo. Ze komen uit de du re toeristenwijken Ipanema en Lebion, maar ook uit de fave- la's van het arme noorden van Rio de Janeiro. Rijke families betalen maandelijks 100 reals (35 euro) voor de trainingen. Gezinnen uit armere buurten hoeven slechts 70 reals (25 eu ro) neer te tellen. Als ouders amper geld hebben, mogen hun kinderen gratis meedoen. Voorwaarde is wél dat ze hun best doen op school. Er wordt geen onderscheid gemaakt. Nie mand weet wie het volle pond betaalt of niet. „Iedereen is gelijk, alle kinde ren van Rio moeten de kans krijgen om hier te voetballen", zegt Soraya Zanin, die de Esco- la de Futebol in opdracht van Flamengo runt. „We leveren een trainer, een scheidsrechter en gooien dan de bal tussen de kinderen. Het pure voetbalple- zier staat voorop." De liefde voor de bal is onvoor waardelijk op de stranden van Brazilië, dat met een kustlijn van ruim 8.000 kilometer een paradijs is voor baltovenaars. Overal wordt op het zand ge voetbald, maar in Rio de Janei ro het meest. Loop over de 3 ki lometer lange boulevard van Ipanema en je ziet overal klei ne velden met doeltjes. En net ten die zijn opgehangen om volleybal te spelen of, nóg po pulairder, voetvolley. De beroemde Copacabana, even verderop, is het Maracana van het strandvoetbal. Als het begint te schemeren, zo rond vijf uur 's middags, komen uit alle spelonken de beach boys te voorschijn, in shirts van Messi, Neymar of - jawel - Arjen Rob ben. Veel toeristen, maar ook Carioca's, zoals de inwoners van Rio de Janeiro worden ge noemd. Als Romario, ex-wereldkampi- oen en nu politicus, aan het einde van de week terugvliegt van het parlement uit hoofd stad Brasilia, laat hij zich recht streeks naar het strand rijden om voetvolley te spelen. Of hij doet mee aan het razendpopu- laire altinho. Een soort rondo waarbij vier, vijf spelers een kring vormen en dan de bal zo lang mogelijk proberen hoog te houden. De kunst is om de bal steeds slechts één keer te ra ken. Alle kinderen van Rio moeten de kans krijgen om hier te voetballen Uiteraard zijn de Brazilianen, naast vijfvoudig wereldkampi oen op het veld, ook record kampioen in het strandvoetbal. Van 1995 tot 2007 werd het WK vrijwel steeds gehouden op de Copacabana. Niemand minder dan Zico, een levende legende in Brazilië, was de topscorer van de eerste editie. De mare is dat Brazilianen hun verfijnde techniek vooral te danken hebben aan het spelen op blote voeten, in de favela's, op het strand of op straat. Volgens Soraya Zanin is dat beeld echter wat te roman tisch. „Ik heb kinderen in onze voetbalschool die op blote voe ten alles met de bal kunnen. Maar zodra ze schoenen aan trekken en op een grasveld gaan spelen, hebben ze het een stuk moeilijker. Het geheim van de grote Braziliaanse voet ballers is vooral dat ze heel veel talent hebben. Als ik zo'n ta lentje bij ons op het strand zie, geef ik zijn naam door aan Fla mengo." Wie weet ziet ze deze middag wel de nieuwe Zico, of de nieu we Romario. Als de zon als een rode vuurbol in zee zakt, op Praia Ipanema, tilt het jochie met kroeshaar de bal nog een keer omhoog, alsof hij met een sinaasappel jongleert. Mis schien kijkt Arjen Robben toe, vanuit zijn kamer in het Cae sar Park, of anders Robin van Persie. De andere kinderen van de Escola de Futebol, rijk of arm, stormen op de kleine tove naar af. Maar ze zijn te laat. Weer een doelpunt. In de eerste uurtjes van 26 juni 1986 willen voet balliefhebbers graag lang klaarwakker blijven. De hoofdrolspelers op het tv- scherm zijn Diego Maradona en de Belgische tv-verslagge- ver Rik de Saedeleer die ook bij Nederlandse kijkers een le- gendestatus heeft bereikt. Het Belgisch elftal heeft zich ten koste van Oranje gekwalifi ceerd voor het WK in Mexico. Drie groepswedstrijden lang versterkt België de gedachte dat het WK beter af was met Gullit, Van Basten co. Als nummer drie in een van de zes groepen plaatsen de Rode Duivels zich moeizaam voor de achtste finales. Er is voortdurend ruzie tussen jong en oud, toch blijkt dat geen be letsel om door te dringen tot de halve finales. Een hoogte punt in de Belgische WK-his- torie. Maar dan wacht Argentinië, mét Diego Maradona die zo wel topschutter is als groot leverancier van assists. Mara dona aast tegen België ook op eerherstel. Zijn reputatie heeft schade geleden door de hands bal waarmee hij scoort in de kwartfinale tegen Engeland (2-1). 'Met het hoofd van Mara dona en de hand van God', luidt zijn uitleg. De Belgische coach Guy Thys acht speciale dekking voor Ma radona overbodig. „We vangen hem op waar hij opduikt", al dus Thys, die vanwege het for tuinlijke WK-verloop 'de coach met het konijnenpootje' wordt genoemd. In de halve finale gaat die vlie ger een klein uur op, daarna rept Maradona zich twee keer door de Belgische linies. Voor de rust wordt België tekortge daan door enkele onterechte buitenspelsignalen. „We zijn door twee man geklopt: door de linnekesman en door Marado na. We zijn in de zak gezet door de grensrechter", oor deelt de Belgische aanvoerder Jan Ceulemans. België voltooit het WK als nummer vier. Bij de heldenontvangst in Brussel staan jong en oud eendrachtig naast elkaar. Weet u 'alles' van voetbal? En houdt u van spelletjes? Dan is de dagelijkse WK-quiz zeker iets voor u. De komende we ken kunt u op de website van deze krant antwoord geven op in totaal tweehonderd vra gen. Alleen de inzendingen die helemaal correct zijn dingen mee naar de prijzen: een keur aan sportboeken. Iedere dag kiezen we een win naar uit de goede inzenders. /wk2014 De WK-quiz 26 door Henk Mees De liefde voor voetbal is onvoorwaardelijk op de stranden van Brazilië, foto Robin Utrecht/VI Images Maracana van zand door Roel Wiche Soraya Zanin

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 53