'Ik voel warmte als ik aan Luis denk. Ja, nog steeds' o Advocaat: 'Veel mensen hebben hekel aan hem' Brasil 2014 3 Koning Willem-Alexander wenst Oranje 'heel veel succes' tegen Mexico. „De voetballers weten dat heel Nederland achter hen staat. Maxima en ik ook." Oranje geniet van vrije dag donderdag 26 juni 2014 welijk met de Groningers. Suarez kon elders (bij Ajax) veel meer gaan verdienen, weigerde werk en spande een arbitrage zaak aan. De Uruguayaan ver loor deze weliswaar op alle pun ten, de verhouding tussen werk gever en werknemer was dusda nig verstoord dat Suarez alsnog Dat mijn kinderen die beelden ooit zullen zien, doet me meer pijn dan de daad zelf naar Ajax werd getransfereerd. In Amsterdamse dienst ontpop te Suarez zich (met 8i treffers in no duels) tot een echte goaltjes- dief. En een uitstekende 'keeper'. Op het WK van 2010 hield hij Uruguay in de race door een Ghanese doelpoging met de hand te stoppen. De ro de kaart maakte dat hij de halve finale miste, maar Ghana faalde vanaf de stip en Uruguay mocht verder in het toernooi. Suarez ging nota bene lachend mee in het feestgedruis. Ook in het Ajax-shirt bleven de onhebbelijkheden, had hij veel vuldig 'de vallende ziekte'. Eind 2010 zorgde hij voor een memo rabele Ajax-PSV. Suarez beet Ot- man Bakkal. Ajax suste de zaak aanvankelijk door Suarez twee duels aan de kant te zetten, maar de KNVB strafte strenger. Ook bij Liverpool kregen ze al snel weet van het wispelturige gedrag van Suarez. Hij werd het mikpunt van de Britse tabloids. Het versieren van strafschop pen geldt in Engeland als een doodzonde. Het werd echter pas menens toen Suarez door Patrice Evra eind 2011 van racis tische bejegening werd beschul digd. De FA legde hem acht wedstrijden schorsing op en zet te hem in april 2013 nog eens tien duels langs de kant toen Suarez Chelseas Branislav Ivano- vic in diens arm beet. De afgelopen maanden ging het goed. Hij werd topscorer van de Premier League, maakte Liver pool bijna kampioen. Het bleek echter te veel gevraagd voor Sua rez om zich te blijven gedragen. De spelers van het Nederlands elftal genoten gisteren van een vrije dag. Bondscoach Louis van Gaal (foto) schrapte de training die op het programma stond. Oranje traint vandaag nog een keer in Rio de Janeiro voor ver trek naar Fortaleza, de stad waar de ploeg van Van Gaal zondag de achtste finale tegen Mexico speelt Het elftal heeft voor mor gen een besloten training in For taleza op het programma staan en sluit de voorbereiding zater dag af met een oefensessie in het Estadio Castelao. „Ik sluit mijn ogen niet voor de realiteit. Wat er is gebeurd, is vre selijk en hij zal op de blaren moe ten zitten. Maar ik onthoud bij al le spelers met wie ik heb gewerkt altijd liever de positieve kanten. En bij Luis zeker. Want het is een fantastische gozer, een geweldig mens." De band tussen Pinkster, die Spaans spreekt, en Suarez is er vanaf diens eerste dag in Amster damse dienst. De twee hebben nog steeds contact, vorige week voor het laatst. Toen Suarez met Uruguay zo'n beetje eigenhandig de Engelsen naar huis stuurde, liet Pinkster de spits weten dat hij en zijn vrouw met trots voor de tv hadden gezeten. „Hij rea geerde meteen. Doet-ie altijd." Dinsdag zat Pinkster ook weer te kijken. Hij geloofde zijn ogen niet toen hij de herhalingen van nu al hét incident van het WK zag. „Ik was enorm verbaasd. En dacht meteen: o jee, wat nu? Niets wees er wat mij betreft op dat dit nog een keer zou kunnen gebeuren." Grote vraag is natuurlijk: wat be zielt Suarez? Pinkster moet het antwoord ook schuldig blijven. „Mensen reageren op een bepaal de manier en hij deed het, helaas, weer zo. Toen hij het bij Ajax deed tegen PSV, hebben we het er natuurlijk over gehad. Het was in dat geval een kwestie van actie reactie, er ging het nodige aan vooraf. Maar ik zei: 'dit kun je toch niet doen?' Hij hééft zijn straf gehad, ook intern, en uitein delijk is het hier bij dat voorval ge bleven." Dat Suarez de druk van het WK niet aankan, gelooft Pinkster niet. „Hij heeft vaak genoeg bewezen dat druk geen probleem is. Toen hij met Liverpool terugkeerde op Old Trafford (na het racistische voorval met United-speler Evra, red.) speelde hij bijvoorbeeld heel goed." Psychologen, advocaten en ge dragsdeskundigen opperden giste ren Suarez behalve hard te straf fen ook eens grondig te onderzoe ken. Mogelijk heeft hij een stoor nis, zelfs de term ontoerekenings vatbaar kwam voorbij. „Ik heb ook wel eens gedacht dat zo'n on derzoek goed zou zijn. Ook ik zou graag weten waar dit vandaan komt. Maar dit is niet het mo ment om hem dat te vragen." Ondertussen zit Liverpool in zijn maag met de kwestie. Het had Suarez misschien voor veel geld kunnen verkopen deze zomer, hij werd al aan Barcelona gelinkt. Misschien moet de club zelf wel afstand nemen van de recidivist. „Dat vind ik te ver gaan. Er zijn in stanties die zich nu over de straf maat buigen. Het blijft voor mij moeilijk om objectief tegen de zaak aan te kijken. Het is echt een verschrikkelijk aardige kerel, ik voel veel warmte en positivisme als ik aan hem denk. Ja, nog steeds." een wedstrijd: daar werden Neder landse trainers vroeger bijna voor op straat gezet. Nu hebben we een bondscoach die de rechtsbenige aanvaller Dirk Kuijt linksback zet en de be oogde spelmaker Wesley Sneijder vooral achter tegenstanders laat aanrennen. En we winnen ook nog en scoren er ondertussen rus tig op los. Hoe zal Bert van Marwijk hier ei genlijk naar kijken? De voorgan ger van Louis van Gaal werd vier jaar geleden zo'n beetje verket terd omdat hij het had gewaagd twee controleurs voor de defensie te zetten. Moet je eens kijken hoe het elftal op dit WK staat. Met z'n allen op eigen helft en maar wach ten tot de tegenstander gefrus treerd en vermoeid raakt, waarna Arjen Robben het klusje afmaakt. Vergeleken bij dit elftal was de for matie van Van Marwijk een vro lijk swingend dansorkest. Is het afbraakvoetbal? Anti-voet bal? De term poldercatenaccio is ook al gevallen. 'Catenaccio', zo staat beschreven, 'is het Italiaanse woord voor grendel en het is een systeem dat zich vooral richt op een goed georganiseerde en effec tieve verdediging die de aanvallen van de opponenten moet neutrali seren. Het is een combinatie van vier mandekkers in lijn onder steund door een libero'. Laat die uitleg even op je inwer ken, denk de Nederlandse speel wijze erbij en verrek: het lijkt er verdomd veel op. Oranje speelt op dit toernooi catenaccio 2.0. Het is vooralsnog een gouden vondst gebleken van de slimme bondscoach, maar wel eentje die uit nood is geboren. Van Gaal wil best anders, graag zelfs, maar niet met dit materiaal in deze omge ving. En daarom is er de twijfel. Je wilt het na de resultaten wel uitschreeuwen van geluk, tegelij kertijd is er ook een beetje schaamte omdat we alle schoon heid hebben afgeschminkt. Je wilt het elftal best omarmen, maar liever niet waar de buren bij zijn. Een vluchtig kusje op de wang is voorlopig wel genoeg voor dit Oranje. Het duurt nog wel een tijdje voor dat we lelijk winnen met z'n allen hebben geaccepteerd. Eigen lijk, zo vinden we stiekem, recht vaardigt alleen de wereldtitel de ze vorm van vreemdgaan. RIO DE JANEIRO - De advocaten van Luis Suarez zijn inmiddels naar Rio de Janeiro gevlogen om even tueel de verdediging van de aan valler op zich te nemen. De ver wachting is dat de spits van Uru guay door de FIFA wordt ge schorst, nadat hij dinsdag in het gewonnen duel met Italië (1-0) Giorgio Chiellini in de schouder beet. Een van de advocaten, Alejandro Balbi, heeft dit op de nationale ra dio van Uruguay gemeld. Hij is overtuigd van de onschuld van zijn cliënt. „Deze rel heeft twee achtergronden. Veel mensen heb ben een hekel aan Luis én Enge land en Italië kunnen niet ver kroppen dat ze zijn uitgescha keld." De FIFA gaat het incident, dat scheidsrechter Marco Rodriguez ontging, onderzoeken. Inmiddels heeft de voetbalbond tv-beelden van het voorval opgevraagd. Suarez heeft gisteren niet ge traind. Toen de selectie van Uru guay op het veld verscheen voor een uitlooptraining, was de oud-Ajacied de grote afwezige. Een wedkantoor dat zaken met Suarez doet, kondigde gisteren al aan de relatie met de Uruguayaan nog eens goed tegen het licht te houden. hardleers kind Luis Suarez door Rik Spekenbrink I Dinsdag 24 juni: Luis Suarez eist ook tegen Italië alle aandacht op, nu na wéér een bijtincident. foto VI Images AMSTERDAM - Herman Pinkster, al jaren spelersbegeleider bij Ajax, geeft het maar meteen toe. Hij koestert de mens Luis Suarez te zeer om hem na bijtincident nume ro drie al te hard aan te pakken. onze website/wk2014 Poll: Welke straf verdient Sua rez? Dit Oranje is het meest defensieve ooit op een toernooi. Daar hoef je geen studies op los te laten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 47