40 UIT Ontdekkingsfestival Vama Veche Havendagen groot feest aan het water - De opzet van de 34ste editie van de Havendagen in Terneuzen wijkt nauwelijks af van die van voorgaan de jaren. Voorzitter Pim Broekhuysen over het driedaagse evenement in en om de voormalige Veerhaven: „Het is een succes formule en die moet je koesteren. De Ha- Als kind droomde Ibrahim Maalouf ervan archi tect te worden om het verwoeste Beirut op te bouwen. Het liep anders. Maalouf werd trompet tist. Zondag treedt hij op bij festival Mundial. mer. In 2013 telde het festival zo'n 10.000 bezoekers. Op het programma van deze achtste editie van het gratis zomerfestival zal er veel live muziek te horen zijn van bands als Nordmann, Binti, Alpha Whale en Robbing Millions. De inbreng dichter bij huis komt van Stress, The Violent Hus bands, Lucy and the Birds en The Glücks. Naast muziek zijn er pop-up terrassen, groovy tunes van deejays, video, expo, per formance en workshops. Platendraaiers en videomakers mixen audio en video op de eerste Silent Jam van Villa Bota Friends, en worden de vakantie-ervaringen van de bezoekers live getekend en geprojecteerd door 't Bedrijf. Vama Veche tekent voor een zomerse sfeer, cosy caravans en een ge zonde portie waanzin. vendagen betekenen drie dagen feest met aandacht voor alles wat met de haven van Terneuzen te maken heeft, met wedstrij den, een kermis en veel muziek van grote Nederlandse artiesten. Het concept staat als een huis." Vrijdagmiddag beginnen de Havendagen traditiegetrouw met de be kendmaking van de Havenman of -vrouw van het jaar, die vervolgens samen met ka pitein Van der Decken de opening ver richt. Die avond sluit Gordon de eerste dag af. Zaterdag en zondag kunnen bezoe kers mee op sleepboten en andere vaartui gen, zijn er rondvluchten met een helikop ter en tal van andere attracties. Zaterdag middag treedt puberidool Ralf Macken- bach op en 's avonds Danny de Munk. Zon dag staan Dries Roelvink, Ben Saunders en Dennie Christian op het podium won de trompet. Hij bestudeerde klassieke muziek en begon in 2003 met de opnames van zijn eerste album 'Diasporas'. De laat ste jaren stijgt zijn ster snel. Voor de speel film over mode-icoon Yves Saint Laurent componeerde Maalouf de muziek. Vorig jaar verscheen het album 'Illusions' waar mee Maalouf verraste omdat het zo mijlen ver verwijderd was van voorganger 'Wind'. Illusions is vooral een wilde en woeste ont dekkingstocht door verschillende genres. Maalouf heeft daar wel een verklaring voor. „Illusions heb ik gecomponeerd met mijn eigen live-band in het achterhoofd. Ik speel al zeven jaar met deze muzikanten, maar ik heb nog nooit een plaat met ze op genomen. Voor mij was dit een prima ma nier om veel verschillende muzikale din gen te doen. Ik luister ook naar veel ver schillende soorten muziek. Led Zeppelin, Chet Baker, Afrikaanse muziek. Alles heeft een plaats op deze cd gekregen." Opvallend is 'Unfaithfull', een cover van een nummer van zangeres Rihanna dat in handen van Maalouf een volledige ma ke-over krijgt. Maalouf vind het passen in het concept van het album, dat immers gaat over illusies, over een onjuist beeld van de werkelijkheid dat veel mensen heb ben. „Rihanna is ook een product van illu sie. Haar image is wie ze is en ze verkoopt zichzelf op deze manier. Ze is een merk, ze is Coca Cola. Maar veel schoonheid in haar muziek blijft zo verborgen. Die schoon heid heb ik willen pakken." In interviews noemt Ibrahim Maalouf zijn vader als grote voorbeeld. Nassim werd in Frankrijk de voorvechter voor de Arabische trompet. Hij nam zijn zoon op sleeptouw, moedigde hem aan zijn eigen muziek te spelen. Maalouf speelde vooral klassieke en Arabische muziek, maar toen hij 'Kind of Blue' van Miles Davis hoorde, ontdekte hij dat je ook zacht op de trompet kan spelen. De verhouding met zijn vader, inmiddels dik in de zeventig, is niet meer zo hecht. „We hebben niet meer zo veel contact", zegt Ibrahim. Hij heeft ook geen idee wat zijn vader vindt van de muziek die hij nu speelt. „We hebben het er nooit over." Voor de komende reeks concerten met zijn band duikt Maalouf vol in de muzikale achtbaan van Illusions. „Dat is de muziek die ik momenteel maak. Of we nu in Essaouira in Marokko, in Bei- rut of in Tilburg spelen, muziek is overal hetzelfde." Het Entrepot in Brugge maakt van 1 tot en met 6 juli (van 14.00 tot 01.00 uur) van het Brugse Astridpark een zomerse vrijstaat, die bekend staat als Va ma Veche, een muzikaal ontdekkingsfesti- val. Dit valt voor het eerst tegelijkertijd met de opening van de Brugse festivalzo- réld niet zal veranderen. „Nou ja, mis schien zijn er mensen die intensief naar mijn muziek luisteren en daardoor anders over bepaalde zaken gaan denken." Maalouf (1980) zit in Parijs aan de telefoon. Een rustige, zachte stem. In 1980 werd hij geboren in Beiroet in een huis vol muziek. Zijn vader trompettist, zijn moeder pianis te. In de jaren tachtig verruilden ze Beiroet voor een appartement in een voorstad van Parijs. De jonge Maalouf had er het knap moeilijk mee. Heimwee naar Libanon, niet goed weten wat te doen. Hij studeerde exacte wetenschappen maar uiteindelijk Ibrahim Maalouf trad in de voetspo ren van zijn vader, Nassim Maalouf. Een trompettist die een extra ventiel aanbracht op zijn instrument om zo de kwarttonen uit de Arabische mu ziek te kunnen spelen. Met zijn eigen kwarttoontrompet bouwt Ibrahim Maalouf nu toch aan een nieuw Libanon. De klanken van de muziek uit zijn jeugd vermengen zich met invloe den uit de progrock uit de jaren zeventig, klassieke muziek en jazz tot een grote eclec tische grabbelton. Maar de optimist Maalouf beseft dat hij met muziek de we- Maalouf maakt zijn Illusions' door Cerrit van den Hoven Ibrahim Maalouf en zijn band. foto's Denis Rouvre Trompettist Ibraham Maalouf; een mix van klassieke en Arabische muziek. op Het Entrepot, Binnenweg 4, Brugge www.hetentrepot.be www.havendagen-terneuzen.nl Ibrahim Maalouf speelt zondagavond op festival Mundial in Tilburg. Festival Vama Veche in Brugge. Drukte op de Havendagen, foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 40