Geslaagde debuutfilm 'The two faces of January' UIT 37 The Reunion van Anna Odell maakt indruk als film én kunstproject de begintitels al overhandigd had mogen worden. Regisseur en scenarioschrijver Joel Hopk ins (Last Chance Harvey) ser veert dikke plakken kolder. Sa men met hun bevriende buren Jerry en Penelope (Timothy Spall en Celia Imrie) moeten ze vier Texanen zien te ontvoe ren, een bruiloft crashen aan de Cöte d'Azur en de halsket ting stelen van het ongelukkige bruidje.* Een scheve plaksnor en een kat ten- en bloemenallergie; som mige grappen in The Love Punch kunnen écht niet meer. De scènes zijn de onheilsplek- ken waar gelachen moet wor den als Emma Thompson tot twee keer toe een volleybal te gen haar hoofd krijgt. Nog schandaliger: het zijn de momenten waar de scriptfoef jes er duimendik bovenop lig gen. Een replica van een unieke dia mant nodig? De sullige buur man heeft toevallig een kennis die dat zó voor elkaar bokst. Dit is onleuke, beschamende ci nema. besluit om haar zegje te doen. Ze wil de vervelende ervaringen bespreken die haar jeugd tot een hel maakten. Twintig jaar na het eindexamen blijkt er niet veel veran derd. Anna Odell werd zelf buitengesloten als leerling, een kwestie die haar al jaren achtervolgt. Ze maakt de film waarin ze het feest reconstrueert, alsof ze er wel bij was en haar ex-klasgenoten alles vertelt wat ze deze al die jaren al had willen zeg gen. Wat er dan gebeurt, is nog paradoxa- ler. Anna probeert haar klasgenoten te vin den om ze de film te laten zien die ze over hen heeft gemaakt. Ze wil feedback. Dit conceptuele kunstproject is complex en ori gineel. In een mix van feiten, fictie en gere construeerde non-fictie tast Odell de gren zen af van realiteit en identiteit. Lang voordat 'Drive' in 2011 een bioscoophit werd, speel de Hossein Amini al met het idee 'The two faces of January' te maken. De Iraans-Engelse script schrijver las het dunne, onbeken de boek van Patricia Highsmith toen hij nog studeerde. 'Dit ga ik ooit verfilmen', wist hij al bij le zen van de eerste pagina's. Vijf tien jaar later is het zover. Met di verse knappe filmscenario's op zak, waaronder dus 'Drive', is dit zijn debuut als regisseur. In de zomer van 1962 vermaakt de Amerikaanse, maar vloeiend Grieks sprekende gids Rydal (Os car Isaac) jonge toeristes met my thische anekdotes. TXissen de tem pels van de Akropolis vertelt hij zijn giechelende landgenotes over Theseus, hubris en de wrede spel letjes der goden. Onder de indruk van zijn char mes hebben de dames niet in de gaten dat ze worden opgelicht. Rydals wisseltrucs met dollars en drachmes zijn kinderspel vergele ken met de oplichtpraktijken van Chester (Viggo Mortensen), een rijke Amerikaan die met zijn veel jongere blonde echtgenote Colet te vakantie viert in Europa. Wan neer Rydal Chester ontmoet, is hij meteen onder de indruk van diens geld en onberispelijke fines se. En van diens knappe vrouw. Voor hij het weet, wordt hij mee gezogen in een stroom van nood lottig geweld en een rondedans met de politie die van Athene via Kreta naar Istanbul leidt. Filmmaakster Anna Odell laat in The Reunion zien hoe ongemakkelijk het is om geconfronteerd te worden met het beeld dat anderen van je hebben. Ze be geeft zich op de grens van fictie, realiteit, soms verpakt als een documentaire. Dat het een geslaagd experiment is bewijst de prijs die zij ervoor gekregen heeft, de Fipresci-prijs, een bekroning van de inter nationale filmkritiek. De jury meldt dat het een meeslepend en gedurfd debuut is, gemaakt door een kunstenares die het vak beheerst, maar die zich niet gebonden voelt aan speelfilmwetten. The Reunion is een Zweeds drama over een klassenreünie, waarvoor de hoofdrol speelster niet is uitgenodigd door haar vroegere klasgenoten. Het is twintig jaar geleden dat de leerlingen van klas 9C eind examen deden. De feestelijke bijeenkomst krijgt een onverwachte wending als Anna DONDERDAG 26 JUNI 2014 gemakkelijk 'The Love Punch', Regie: Joel Hopk ins. Met: Pierce Brosnan, Emma Thompson. Te zien in Vlissingen en Terneuzen. Te zien in Vlissingen op dinsdag en in Terneuzen op maandag in het kader van Film by the Sea. door Tisha Eetgerink Regie: Hossein Amini Met: Viggo Mor tensen, Kirsten Dunst. In Antwerpen. The Reunion van Anna Odell, met Sandra Andreis. foto outnow.ch Viggo Mortensen speelt een oplichter in The Two faces of January, foto Jack English

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 37