Zoektocht coach 'Kromo' precair graag op hun 'uit-de-tijdrit'-fiets SPORT 11 ADO Den Haag gaat in zee met Chinees sportbedrijf moes Als net 18-jarig meisje verliet de Groningse in 2008 huis en haard om in Eindhoven te gaan trainen onder de kampioenenmaker. Hoe wel Kromowidjojo een belangrijk aandeel had in de olympische es- tafettetitel in Peking rustte er nog nauwelijks druk op haar schou ders. Onder de vleugels van Ver haeren kon ze in Eindhoven in al le rust werken aan haar missie: in dividueel goud op de Olympische Spelen van Londen in 2012. Vrij wel alles klopte gedurende hun vier jaar lange samenwerking. In Londen kroonde 'Kromo' zich tweemaal (op de 100 en 50 vrije slag) tot olympisch kampioene. Hoe anders ziet de wereld er am per twee jaar later uit. Inmiddels is Kromowidjojo op zoek naar haar derde coach in anderhalfjaar tijd. Kort na Londen stopte Ver haeren aan de badrand. Hij koos voor een fïilltimeverband als tech nisch directeur van de zwem- bond. Marcel Wouda werd zijn op volger als hoofdcoach van het Na tionaal Trainingscentrum (NTC) in Eindhoven. Amper een jaar la ter ruilde Kromowidjojo Wouda in voor diens assistent: Christiaan Sloof. Na acht maanden blijkt de keuze voor de onervaren Sloof een foute te zijn geweest. Vorige week legde Sloof zijn functie neer. Hij ziet zichzelf niet in staat de olympische missie tot een goed einde te brengen. En wat nu? Technisch directeur Joop Alberda van de zwembond wacht a hell of a job. Hij moet een coach zien te vinden met autori teit én ervaring. Het liefst snel. Zo dat hij over twee maanden al aan de badrand staat als Kromowidjo jo in Berlijn op jacht gaat naar haar eerste Europese titel. Na het EK resten de 23-jarige Groningse en haar nieuwe coach dan nog een kleine twee jaar om zich te fo cussen op de Olympische Spelen van Rio de Janeiro. Een korte tijd, maar ook niet onoverkomelijk. Al berda moet dus met een topcoach op de proppen komen die goed matcht met de zwemkoningin. Een nieuwe misrekening kan voor haar carrière fatale gevolgen hebben. „Natuurlijk maak ik me zorgen", zei Alberda vorige week. „Na Marcel Wouda en Christiaan Sloof moeten we er nu voor zor gen dat driemaal scheepsrecht is." De kans is groot dat een buiten landse coach aan het roer komt in Eindhoven. Kromowidjojo zal de Lichtstad niet snel verlaten. Hier weet de olympisch kampioene zich omringd door vertrouwens personen zoals teammanager Aad van Groningen en haar vaste fysio therapeuten. Ook aan de aanwe zigheid van het vooruitstrevende InnoSportLab De Tongelreep (dat onder meer geavanceerde startana lyses maakt) hecht 'Kromo' veel waarde. En hiernaast speelt haar partner Pieter van den Hoogen- band een rol. Als vader van twee kinderen is hij gebonden aan Ne derland. Totdat een nieuwe hoofdcoach is aangesteld zwaait talententrainer Patrick Pearson de scepter in Eind hoven. Het is echter uitgesloten dat hij in augustus met Kromo widjojo afreist naar Berlijn. Pear son begeleidt deze zomer het top talent Kyle Stolk op de Jeugd Olympische Spelen in China. DEN HAAG - ADO Den Haag komt in handen van het Chinese voet bal- en sportbedrijf United Van- sen International Sports. De Stich ting Stadion Ontwikkeling (SSO), grootaandeelhouder van de eredi- visionist uit de Hofstad, maakte gisteren bekend een principeover eenkomst met de Chinezen te hebben bereikt over de overname van de aandelen in NV ADO Den Haag. United Vansen wil ADO op financieel en organisatorisch ge bied verder laten doorgroeien. Bei de partijen doen geen mededelin gen over het bedrag dat United Vansen betaalt voor de aandelen. Binnen twee maanden moet de overname van ADO Den Haag vol ledig zijn afgerond. ADO kende ruim zes jaar geleden financieel gezien een zware perio de. Na de promotie in 2008 ging het langzaam beter met de club. De omzet steeg, mede na een aan tal forse beleidsaanpassingen, van 7 naar 15 miljoen euro. ADO neemt van de achttien eredivisie clubs qua begroting een plaats in de middenmoot in. De club en de gemeente Den Haag wilden gisteren nog niet rea geren op de aanstaande overna me. Wel laten beide partijen we ten dat zij juist pleiten voor een meervoudig aandeelhouderschap, onder meer om financiële risico's te verkleinen. Dat alle aandelen straks waarschijnlijk in handen komen van één bedrijf druist lijn recht tegen die wens in. Overnames van Nederlandse voet balclubs door buitenlandse bedrij ven komen weinig voor. Vitesse kwam in de zomer van 2010 in handen van investeerder Merab Jordania. De Georgiër verkocht in oktober 2013 zijn aandelen aan de Russi sche miljardair Alexander Tsji- girinski, een vriend van Roman Abramovitsj van Chelsea. dan past het niet om co-sponsor Bianchi al te kritisch te benade ren. Terwijl daar op zich wel redenen toe zijn. Bianchi beloofde Vacan- soleil vorig jaar voor de Tour al een nieuwe carbon-frame tijdrit- fiets. Diezelfde belofte kreeg Bel- kin te horen met het oog op de start van dit seizoen. De introduc tie werd daarna nog eens uitge steld tot wederom 'de Tour'. In middels heeft de ploeg 'geen en kel idee' wanneer de nieuwe fiets er wél komt. „Ach, de tijdrit is pas op het einde van Tour", probeert ploegleider Nico Verhoeven de rust rond de fiets te bewaren. Hij stelt vast dat binnen zijn ploeg de animo voor het onder deel tijdrijden minder is dan die geweest is. De link met de fiets wil hij echter niet zonder meer maken. „Het ligt in principe niet aan de fiets. Lieuwe Westra is er (voor Vacansoleil, red.) twee keer Nederlands kampioen mee gewor den." Wel kan hij zich indenken dat de motivatie bij velen heeft ge leden onder de wissel van Giant naar Bianchi. Oud model, liever wachten op de nieuwe, het klinkt niet professioneel, maar zo werkt het vaak wel. Daar komt bij dat Bi anchi slechts één uit de collectie verdwijnende fiets per renner kon verstrekken. Wie daar mee wil gaan trainen moet hem eerst ophalen bij de 'service-course' van de ploeg. Vorig jaar had iede re renner een tweede chronofiets thuis staan. Specialist Stef Clement trainde vo rig jaar twee keer per week op zijn thuisfiets. „Nu is het aantal trainingsritten, maar ook gereden tijdritten beduidend minder", schetst hij de praktijk van alle dag. Verhoeven is desondanks dui delijk: „Het is de verantwoorde lijkheid van de renner om on danks alles toch de moeite te ne men om met die fiets te gaan trai nen. Je moet je 'blokjes' willen blijven maken." Dit jaar dus even niet. Clement, Flens, Keizer, Van Emden en Tjal lingii zijn de enigen die zin heb ben in het NK. „Ach, je moet ook een beetje gek zijn om voor je lol een tijdrit te rijden", zegt Cle ment. De viervoudige nationale kampioen heeft dit jaar minder werk van het tijdrijden kunnen maken omdat zijn taak binnen de ploeg is opgeschoven naar het on dersteunen van de kopmannen in de bergen. Jammer vindt hij dat wel. „Ik ben dit onderdeel leuk gaan vinden. Ik doe dus wel mee voor de lol. In andere jaren was ik er ieder geval meer van overtuigd dat ik kon winnen dan nu." WOENSDAG 25 JUNI 2014 ACHTERGROND ZWEMMEN door Natasja Weber EINDHOVEN - Halverwege haar olympische traject 'Rio 2016' is Ranomi Kromowidjojo nog altijd zoekende. Zoekende naar een zwemcoach die de enorme leemte kan opvullen die haar oude trainer Jacco Verhaeren eind 2012 achter liet. Verhaeren was voor Kromowid jojo niet alleen een geweldige coach, hij was ook haar vertrouwe ling, een vriend. De kans is groot dat Ranomi Kromowidjojo met een buitenlandse coach te maken krijgt in Eindhoven Clement, Flens, Keizer, Van Emden en Tjallingii zijn de enigen van Belkin die zin hebben in het NK tijdrijden Een verre van fitte Igor Sijsling redde het niet tegen Philipp Kohlschreiber. foto Henk Koster/VI Images

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 79