Sociale overlast is vorig jaar in Zeeland iets gedaald m I I 1 1 I Van Patty Brard tot reuzenpanda Scholen schrijven geschiedenis Ruim een maand nadat de veestapel van de familie Van Iwaarden terug is, worden weer alle koeien afgevoerd. PZC 26 ZEELAND VEESTAPEL BOER VAN IWAARDEN 1840-1841 De Moolhoeh Kapelk woensdag F Het zal u mogelijk niet verbazen dat ik niet van smaakjes thee en de geur van oplossoep houd. Evenmin ben ik fan van bum perklevers, linksrijders, testo- steron-dwergen in Honda Ci vics, die ene vader in die aso-bak op de school van mijn zoon, suïcidale moeders met na geslacht in koekblikken op weg naar basisscholen, Ford K's, ge haaste ongeletterden in be- drijfsbusjes en senioren die vanwege een soort anciënni- teitsprincipe menen het recht te hebben zich bij het overste ken met een verongelijkt ge zicht voor mijn Mercedes-ster te mogen werpen. Ook ben ik niet gecharmeerd van Nederlandse speelfilms waarin Georgina Verbaan haar mond opendoet, mensen die hardnekkig blijven vragen of ik Candy Crush wil spelen op Facebook, Italiaanse straatver kopers, reuzenpanda's, Urkers, leven en werken van Patty Brard, anti-ontpolderaars, pro-ontpolderaars en iedereen die de ontpolder-discussie nu nog niet beu is. Tot mijn schande moet ik be kennen dat ik bitter weinig ge duld heb met mensen die gelo ven in astrologie, neurolinguïs- tisch programmeren, Chinese geneeskunde, homeopathie, voetreflextherapie, Jomanda, creationisme, samenzwerings theorieën en de werking van hagelkanonnen. U mag best weten dat ik niet houd van: pitjeskaas, de dienst Parkeerbeheer der gemeente Goes, de lach van premier Rut- te, Terneuzen, Toto, vorkendie- ven en dixielandmuziek. Ik word giftig van moeders die een voordringend persoon in de supermarkt toespreken door hun beklag net luid genoeg te gen hun kind van drie te doen en niet tegen de voordringer in kwestie, Heineken-drinkers, NVWA-controleurs, kinderfiet sendieven (vooral degenen die de fietsen van mijn zoontje sta len), flashmobs, lipdubs, dure interim-bestuurders en het woord oefenmeester. Maar weet u waar ik nu echt een ontzettende hekel aan heb? Mensen die mij een negatieve ling vinden. De PZC maakt een. boek over 200jaar Zeeland in samen werking met leerlin gen van 74 basisscholen. U krijgt dagelijks een voorproefje. Intervieuw met Ope Huib RILLAND - 'Het is file', grapt één van de mannen van Kamphof Veetransport uit Heino. Staand op een akker met ui kijkt hij, de handen in de zakken van de groe ne overall, hoe agenten de voertui gen op de Tweede Weg bij Ril land één voor één weghalen. Eerst een auto met laadbak, dan een kleine graafmachine en ver volgens een tractor worden één voor één het erf van de familie Van Iwaarden opgereden. De weg wordt vrijgemaakt voor de veewa gens die in opdracht van de NVWA het vee van Hans van Iwaarden komen inladen. Nog voor de eerste koeien de veewagens worden ingedreven, wordt Jos van Iwaarden (19) ge boeid om even later in een poli- tie-auto afgevoerd te worden naar Torentijd in Middelburg. Eerder die ochtend is vader Hans al gear resteerd door de politie. Jos: „Op het moment dat de controleurs van de NVWA kwamen, is hij weggevlucht. Hij wilde niet weer opgepakt worden en een hele dag weg zijn." Toch komt Hans terug, samen met zijn zoon blokkeert hij de enige toegangsweg tot het boerenbedrijf. Jos: „We hebben dat gedaan om dat we geen andere oplossing za gen. Toen ze er om vroegen heb ik me niet verzet en gewoon de sleutels gegeven. Je kunt ze toch niet voorgoed tegenhouden." De controleurs van de NVWA ar riveerden volgens Jos rond half ne gen op het bedrijf. „En wat schrij- I Met landbouwvoertuigen wordt de toegang tot het erf geblokkeerd. ven ze dan op? Dat het voer niet op een correcte wijze wordt aan geboden. Vind je het gek, op dat tijdstip zijn we nog druk bezig." Ook andere punten die bij eerde re controles volgens de NVWA niet deugden komen weer terug. Niet genoeg opgestrooid, scherpe delen in de stal. „Dat gaat bijvoor beeld om stukken vangrail, de koeien schuren daar tegenaan als ze jeuk hebben", legt Jos uit. Terwijl zijn handen op zijn rug zijn geboeid en wacht tot een poli- tie-auto arriveert om hem naar Middelburg af te voeren vertelt hij - zichtbaar aangedaan - nog kort wat er die ochtend gebeurde. „Ze zijn ook bij mijn oma ge weest, die de boekhouding bij houdt. Ze zeiden tegen haar dat er best bedrijven zijn waar de die ren er slechter aan toe zijn, maar dat ze daar wel vriendelijk wor den ontvangen en koffie krijgen." Volgens Jos is het geen toeval dat de controleurs juist deze dinsdag verschijnen voor een hercontrole. „Samen met de veearts en de ad vocaat hebben we bezwaar inge diend tegen de punten die ze eer der hadden vastgesteld. Donder dag zou die zaak voorkomen." De negentienjarige Rillander weet ze ker dat ook de datum van de vori ge controle niet willekeurig is ge kozen. „Dat was op 30 april, pre cies één dag voordat een groot deel van de koeien naar een na tuurgebied bij het Veerse Meer zou gaan." Ruim twee weken later oordeelde de voorzieningenrechter van het College van Beroep voor het Be drijfsleven dat de veestapel onte recht was afgevoerd. „We snap pen niet dat precies dezelfde con troleurs het lef hebben om hier weer terug te komen en opnieuw alle dieren in beslag te nemen. Voor ons is het verschrikkelijk, maar voor de dieren is het nog veel erger", zegt Jos. Dat blijkt uit cijfers van het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS). De overlast op het platte land is duidelijk minder dan in de grote steden van Nederland. Rondhangende jongeren in de buurt worden als de bron van de meeste last ervaren. Het komt wel eens voor, zei in 2012 34,6 procent van de Zeeuwen. Dat daalde in 2013 naar 30,5. Landelijk lag dat percentage in 2013 op 39,5 pro cent. Een percentage van 22,5 Zeeuwen zei in 2012 wel eens te maken te hebben gehad met dron ken mensen in de buurt. In 2013 was dat iets gedaald naar 22,1. In 2013 is 21,8 procent van de Zeeuwen geconfronteerd met drugsgebruik of drugshandel in de buurt. Het jaar daarvoor was dat 22 procent. Landelijk lag dat percentage vorig jaar op 24 pro cent. De percentages ondervraag den die zeggen Veel overlast' te hebben zijn aanzienlijk lager. In Zeeland zei in 2013 1,8 procent veel last te hebben van dronken mensen op straat, 2,8 procent van drugsgebruik of drugshandel en 3,7 procent van rondhangende jon geren. Volgens eerdere onderzoeken van het CBS verschillen gevoelens van overlast per woonwijk en han gen ze samen met de leeftijd van de bewoners, inkomen en de per centages huurwoningen en niet-westerse allochtonen. F Cuido van der Heijden Voor meer columns: www.pzc.nl/columns ORS Ac MoolhocL pLsUa» gfoep S. Jen» Tkeunissen, Jim Bosters, Hoor Hd- mendach. Kim Rouw. ïfiqme Kuiters en Amber Mertens. Opa Huib Schuit is oj jaar, woont in Amcmuiden en zoekt de Zeeuwse geschiedenis helemaal uit. Za> oojc de geschiedenis van Michiel de Ruyter Waarom ben u zo geïnteresseerd in Michiel de Ruyter? Omdat hij een beroemde Zeeuw was en een boeiend beroep had- Hoe benf u zoveel te weten gekomen van Michiel de Ruyter Via boeken en school. Vond u Michiel de Run ter een echte zeeheld? Ja omdat hij veel zeeslagen beeft gswonnen. Vond u het terecht dat er een standbeeld voor Michel gemaakt werd? Ja. omdat het standbeeld op de juiste plaats staat namelijk in zijn geboorteplaats. Was er een net zo belangrijke admiraal als Michiel de Ruyter? Misschien admiraal Tromp. Kent u misschien boeken over Michiel de Ruyter? Het geheim van Michiel de Ruyter, Rechterhand van Nederland. Kent u het lievelingsgerecht van Michiel de Ruyter? Nee. Wat maakt Michiel de Ruyter zo bijzonder? Omdat bij als zoon van een eenvoudige bierdrager Luitenant- Admiraal -Generaal werd. Van wanneer tot wanneer leefde Micrael de Ruyter' Vanré07tottf7d. Met dank aan opa Bostere UNIVERSITY 'Verschrikkelijk voor de koeien' door Joeri Wisse door René Schrier MIDDELBURG - De sociale overlast van hangjongeren en dronken men sen in Zeeland, is vorig jaar iets ge daald ten opzichte van 2012. De overlast op het platteland is duidelijk minder dan in de grote steden van Nederland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 68