1 Raadsman wil nieuw onderzoek naar veroordeelde tbs'er Souburg 1S> 4 30 SCHOUWEN-DUIVELAND ié Niemand die hier weet hoe het arbeidsrechtelijk met ons zit Personeel is teleurgesteld over sluiting van bedrijf en noemt infobijeenkomst 'vaag'. driekleur Challenger Zeeland SINT jansteen - Met het hoofd om laag komen de werknemers van Neckermann dinsdagmiddag te gen vijven de deur uit aan de kant van De Verrekijker. Ze zijn zo juist geïnformeerd over de slui ting van de vestiging in Sint Jan- steen. Er is niet zo veel behoefte om te praten. Sommigen steken een siga retje op en lopen meteen naar de fietsenstalling, anderen steken de straat over, terug naar de werk plek. Wie aanspraak wil maken op een uitkering, zal zich voorlo pig nog werkwillig moeten to nen. Voor hoe lang, is zeer de vraag. „Het zal per 1 juli wel klaar zijn", zegt iemand. „We doen al weken niks", zegt een ander. „Het zat er aan te komen, we hebben deze maand ook geen salaris gehad, dat moet van het UWV komen. Dat vind ik het allerergste. In mei kon den ze het vakantiegeld nog net rondgebreid krijgen, maar nu is het dus op." Maar weinig Neckermann-mede- werkers hadden gistermiddag be hoefte om te reageren op het slechte nieuws van hun werkge ver. En al helemaal niet met hun naam erbij. „Geen zin in. Het zit allemaal veel te diep. Ze zijn al acht jaar een spel aan het spelen met ons... Ze* hebben het nu over een hele kleine doorstart. Wie er eventueel naar Zeist zouden mo gen, maken ze woensdag of don derdag bekend. Het blijft allemaal nog steeds vaag en onzeker." Een Hulstenaar (veertiger, 24 jaar in dienst) ziet een baan in Zeist totaal niet zitten. „Neuh, voor mij is het over en uit. We zagen het aankomen. Er was al een tijdje een leegloop aan de gang, er kwa men geen producten meer bin nen." Een aantal mensen is er van over tuigd dat Neckermann te lang heeft stilgestaan en te laat op de internettrein is gesprongen. „Bol.com en Wehkamp waren sneller. We moeten er hier een punt achter zetten en verdergaan. Al zal het in deze regio moeilijk zijn om weer aan de slag te ko men." Naast alle anonieme somberheid is er toch ook een positief geluid te horen. Bianca Remorie uit Sint Jansteen heeft zestien jaar lang 'graag' bij Neckermann gewerkt. „Het is altijd een goede werkge ver geweest, al weet ik dat de me ningen daarover verdeeld zijn. Ik heb kansen gekregen en gegre pen. Daarnaast ben ik ervan over tuigd dat Axivate er alles aan ge daan heeft om dit scenario te voor komen. Natuurlijk valt het rauw op je dak en doet het pijn. Maar er is in elk geval duidelijkheid nu. Het besef zal later nog wel ko men, denk ik." Heel wat strijdbaarder dan hun Nederlandse collega's komen de Belgische werknemers van Neckermann aan het eind van de middag naar buiten: „We gaan een langzaamaan-actie houden morgen (woensdag, red.)", zegt Francien Timmerman. „Vier uur 's morgens en vier uur 's mid dags." Zij is binnen de Neckermann-ves- tiging in het Belgische Zwijn- drecht afgevaardigde van de BBTK, de vakbond van 'bedien den' en ergert zich rot aan het feit dat er nooit een Belgische delega tie van het personeel mocht aan schuiven bij het overleg tussen de directie van Neckermann en de Nederlandse ondernemingsraad. „Wij zijn nooit geïnformeerd over welke ontwikkelingen dan ook. Daar klopt niks van. Wij wil len weten wat er gaat gebeuren, maar dat is blijkbaar heel moei lijk." In Zwijndrecht werken 29 men sen, veelal in administratieve functies. „Niemand die weet hoe het arbeidsrechtelijk met ons zit. Vallen we onder de Nederlandse of de Belgische ontslagwet? Dat heeft nogal consequenties voor je financiële toekomst." Het faillissement is 'gewoon een manier om goedkoop van mensen af te komen', meent Annick Biese- man, afgevaardigde van LBC, een andere bond. „Er is geen sociaal plan. Dan krijg je maximaal vier maanden salaris, terwijl ze juni niet eens betaald hebben." En wat ook steekt: altijd als er iets vervelends te melden valt, moe ten de Belgen richting Nederland. Nooit eens andersom. „En altijd zelf je kilometers betalen." De 29 Belgen die na drie reorgani satierondes overbleven (van de 150), werken gemiddeld 22 jaar bij Neckermann. „Waar moeten al die veertigplussers naar toe?", vraagt Timmerman zich af. „Bel gië was gewoon te duur. Ik heb het gevoel van het faillissement geen kwestie van wanbeleid is, maar van sabotage!" De B. werd begin 2003 veroor deeld tot een celstraf van vijf jaar en tbs met dwangverpleging voor een hele serie aanrandingen en één verkrachting. Tijdens de rechtszaak ontkende hij met klem terwijl hij die misdrijven tegen over de politie wel had bekend. Volgens hem was hij door de poli tie onder druk gezet. Ook in ho ger beroep werd hij veroordeeld. De Goeij noemt het opvallend dat zijn cliënt tijdens zijn tbs is blij ven ontkennen. „Wie dat doet, komt niet in aanmerking voor ont slag." Ook een begeleidend psy chiater sprak daar in het verleden zijn verbazing over uit. Weten schappers hebben de afgelopen ja ren onderzoek gedaan naar de mo gelijkheid dat De B. onterecht is veroordeeld. Volgens zijn raads man is dat op niets uitgelopen om dat er geen sporen meer zijn van de misdrijven. „Kan dus niet meer gecontroleerd worden." Op aandringen van de raadsman wordt over een maand door de rechtbank opnieuw bekeken of de tbs verlengd moet worden. Dan wordt, hoopt De Goeij, opdracht gegeven aan de reclassering een rapport te schrijven over De B. Hij wil geen rapport van een me dewerker van de tbs-kliniek om dat hij vindt dat een onafhankelij ke instantie het moet opstellen. „Als dat rapport gunstig uitpakt, daar ben ik van overtuigd, kan hij eindelijk vrij komen." SA Challen!^eC,flnd0PP Personeel Neckermann murw door Florence Imandt Francien Timmerman I Weinig vrolijkheid onder het personeel van Neckermann. Het bedrijf heeft het faillissement aangevraagd, foto Camile Schelstraete door Emile Calon MIDDELBURG - Misschien mag de Mickael de B. (31) uit Oost-Sou burg eind dit jaar voorwaardelijk de tbs-kliniek Kijvelanden in Poor- tugaal verlaten. Misschien, omdat zijn raadsman Joe de Goeij deze week bij de Middelburgse recht bank aandrong op een onderzoek of het nog wel nodig is dat hij na tien jaar nog steeds in een kliniek moet verblijven. rn wrztimingfn irnmxmonat If mm Tournament MLTC Middelburg28junit/m 6 juli 2014 TC Souburg, 28 juni t/m 3 juli 2014 Hét internationale topsportevenement van Zeeland voor alle Zeeuwse tennis- en sportfans, als deelnemer en toeschouwer. Komen kijken naar internationaal toptennis? Entree gratis! Deelnemen? Inschrijven kan via www.DriekleurChallengerZeeland.nl (iOSen Android)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 56