Meldpunt erfgoed Zeeland - 16 BUITEN i Cultureel Erfgoed I Stichting Bedreigd erfgoed i Zeeland EELAND De wisent of bizon (Bison bonasus) is een bedreigde soort die ooit in ons deel van Europa voorkwam. Een eeuw geleden bijna uitgestorven, geniet hij nu internationale bescherming. Wereldwijd zijn er zo'n vijfduizend, waarvan een groot aantal in dierenparken leeft. Het pilot-project in de Kennemerduinen wijst uit dat de wisent goed gedijt in open gebied. Zelfs als er wandelpaden zijn. Honderden hectaren zand, grasland, water en struweel. En maar grazen en rollen, knabbelen en hollen. Dat kan ook hier, in onze provincie. Dus ja: wanneer komt hij? In de ochtendschemering na dert vanaf de weg een klein konvooi. Behoedzaam over het smalle pad. Een perso nenauto voorop, een vracht wagen erachteraan. Stap voets het duingebied in, zwaar ronkend, tot zandheuvels met lichte begroeiing en kleine bomen de voertuigen omringen. Ver uit het zicht van de bewoon de wereld houden ze stil bij een gereedstaande kraanwagen. Portieren zwaaien open. Sportief geklede mensen stappen uit, strek ken hun ledematen. Hoge "schoe nen, rugzakken, fototoestellen. Ze kijken elkaar vrolijk aan. De sfeer is opgetogen, zelfs iets gespannen. En dan wentelen van de vrachtwa gen de deuren opzij. Daar staan ze, in de laadbak. Naast elkaar. Een aantal hoge smalle kisten met kijk- en luchtopeningen. Ze worden er voorzichtig uitgetakeld en neergezet in het zand. Boven op elke betimmering neemt ie mand plaats. De handen aan de schuif die de achterkant afsluit. Ze zullen die tegelijkertijd om hoogtrekken. Na het afgesproken sein. „Je hoeft niet bang te zijn, als je maar enige afstand bewaart", zegt Yvonne Kemp (33), ecoloog en werkzaam bij ARK Natuurontwik keling. Zij is drie dagen per week coördinator van het in 2007 gestar te pilot-project 'wisenten in het Kraansvlak', dat in samenwerking met PWN Waterleidingbedrijf Noord-Holland en een aantal stichtingen in het bijna 300 hecta re tellende gebied nabij de Kenne merduinen met veel succes plaats vindt: „Het doel is om in de Ne derlandse natuur kennis en erva ring met deze dieren op te doen. Wetenschappelijk onderzoek ver richten we in samenwerking met een aantal universiteiten en hoge scholen", vertelt Kemp enthou siast. „Hoe gebruiken de dieren het terrein? Wat eten zij het liefst? Hoe is hun gedrag ten op zichte van elkaar? En wat is het ef fect van hun aanwezigheid op an dere dieren en planten?" Als coör dinator is zij verantwoordelijk voor het welzijn van de ruim twintig wisenten. „Dan kun je denken aan hun algemene ge zondheid, hun conditie. En we houden de genetische basis in de gaten. Voor dit laatste aspect wer ken we samen met het officiële wisentenstamboek in Polen waar in men gegevens van alle wisen ten bijhoudt." Daarnaast werkt Kemp bij Rewil- ding Europe, een initiatief om meer ruimte aan wilde natuur te geven, in samenhang met het ont plooien van nieuwe economische activiteiten. „Verdwenen diersoor ten, zoals wilde paarden, wisen ten, runderen en wilde herten, zullen worden teruggebracht naar de gebieden waar ze vroeger ook voorkwamen, zodat Europa een meer oorspronkelijker uitstraling krijgt in de context van de moder ne tijd." De wisenten tussen Bloemendaal en Zandvoort struinen rustig rond in het omheinde gebied waardoorheen men ook wandelex cursies organiseert. „Bezoekers zijn razend enthousiast als ze hen spotten", lacht Kemp. „We zijn er indertijd met zes gestart. Gezien het huidige aantal hebben ze het naar hun zin. Dat merk je aan hun vitaliteit en aan de sociale structuur: ze hebben het goed met elkaar en maken een ontspan nen indruk. Wij monitoren voor al. En bijvoederen is onnodig; ze scharrelen prima hun eigen kostje bij elkaar." De wisenten schromen dan ook niet om de struiken flink onder handen te nemen: „Begrazing is een van de fundamentele land- schapsvormende processen om het dynamisch evenwicht in de natuur in stand te houden", legt Kemp uit. „Hierdoor ontstaat meer openheid die andere dieren en planten een kans geeft." Er is veel belangstelling voor het succesvolle project. Vanuit de di recte omgeving, maar ook bij na tuurbeheerders in binnen- en bui- tenland. En om gezonde popula ties op te bouwen zijn in een vol gende fase grotere gebieden no dig. Dus heeft Leo Linnartz (52), landschapsecoloog en voorlichter bij ARK Natuurontwikkeling, op verzoek van Stichting Het Zeeuw se Landschap een aantal terreinen hier in de provincie bezocht om te kijken of deze misschien ook geschikt zijn: „De Slikken van de Heen lijkt goed aan de voorwaar den te voldoen", vertelt hij desge- W' Historische schuren, unieke waterputten en oude bakketen. Veel cultureel erfgoed in Zeeland wordt bedreigd. In deze serie laten we zien wat er dreigt te verdwijnen. Op de foto's: een vervallen schuurtje, aardappel- of ijskelder en rechts een voetveeg, foto's SCEZ De wilde wisent reikt over grenzen Het Wereld Natuur Fonds en ARK Natuurontwikkeling laten met de serie Zeeland, wilder dan je denkt zien dat Nederland een unieke delta heeft De reeks artikelen neemt u mee op een reis langs veertien bijzondere en spannende diersoorten. Het gaat steeds beter met de natuurlijke rijkdom van ons land. Allerlei diersoorten komen terug, ook jn Zeeland. Het Wereld Natuur Fonds en ARK zetten zich in voor een natuurlijke, klimaatbestendige en economisch vitale delta. De Nederlandse delta kan een voorbeeld zijn voor delta's wereldwijd wat betreft de problematiek rondom veiligheid en natuurlijk herstel. door Jacoline Vlaander

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 16