Hoofdpijndossier nummer zoveel: ICT VERDIEPING 11 den. In het belangrijke Kamerdebat haal den Dijsselbloem en Henk Kamp (Econo mische Zaken, WD) de kooltjes uit het vuur. Een Kamerlid: „Dijsselbloem en Kamp bleven zakelijk en nuchter, dat haal de de angel eruit." Hennis op Defensie was een van de verras singen in de ploeg van Rutte-II. Velen ver wachtten bijvoorbeeld de ervaren WD'ers Hans van Baaien of Han ten Broeke op die post. Binnen de VVD wordt Hennis se rieus genomen en gewaardeerd, zegt een insider. In de ministerraad bemoeit ze zich niet voortdurend overal mee. „Hennis is slim: ze laat de grote geopolitieke beschou wingen aan Timmermans. Die kan dat ook beter. Zij is van het concrete, dat moet ook als minister van Defensie: de krijgsmacht is een 'gereedschapskist'. Ze lijkt daarin wel op minister Melanie Schultz van Infra structuur en Milieu (WD), die is ook niet de hele tijd bezig met de vraag hoe de sa menleving eruit moet komen te zien. Het is heel concreet: waar komt een nieuwe snelweg, of een brug." De liberalen hebben grote plannen met Hennis, weet een andere ingewijde: „Als ze op Defensie overeind blijft, kan ze nog ver komen." Dan moet ze wel 'heel blijven'. Begin dit jaar ging het bijna mis toen ze samen met collega Ronald Plasterk (Binnenlandse Za ken, PvdA) in de Kamer op het matje werd geroepen voor de massale verzameling van telefoongegevens door de geheime dien sten. Het was 'alle ballen op Plasterk', die voor zijn beurt had gesproken in de media, Hennis bleef buiten schot. Ze had vooraf nog gewaarschuwd niet te speculeren in de media. Dat deed Plasterk toch. Haar eerste reflex was dan ook: hij mag dit zelf oplos sen. Maar Rutte zette haar voor het blok. Het was samen uit, samen thuis, weet een betrokkene. Rutte maakte duidelijk dat als Plasterk zou struikelen, ook Hennis zou moeten vertrekken. „Dus die zondag heb ben ze samen het debat urenlang voorbe reid." De komende maanden moet blijken of Hennis - met of zonder hulp van haar poli tieke vrienden - inderdaad extra geld voor haar ministerie weet binnen te slepen. Mili tairen en partijen in de Tweede Kamer ver wachten dat ze veelbelovende uitspraken hierover nu waarmaakt. Vakbondsvoorzit ter Debie: „Er lijkt een kentering te zijn, het is nu aan Hennis om in de minister raad meer geld binnen te slepen voor de militairen. Mooie woorden alleen zijn niet genoeg." Hennis komt volgen de week met uit komsten van een onderzoek naar ICT-proble- men bij Defensie. De minis ter had daar vorige maand in allerijl opdracht voor ge geven toen duidelijk werd dat de computersystemen met flinke storingen kam pen. Ook de communicatie tussen afdelingen loopt niet zoals het hoort en de 'basisinfrastructuur' laat te wensen over. Voor Tweede Kamerleden kwam de me dedeling als een complete verrassing. Zij eisen snel een oplossing. Defensie worstelt al langer met de automatisering. Het megaproject om alle ver schillende systemen op el kaar aan te sluiten, sleept al jaren voort en kost vol gens de Algemene Reken kamer straks in totaal 900 miljoen euro. Dat zou een kostenoverschrijding van dik 400 procent betekenen. Defensie zegt zich overi gens 'niet te herkennen' in die conclusie van de Reken kamer. WOENSDAG 25 JUNI 2014

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 11