Vlucht wat vluchten kan, de Duitser is over de Schelde Een vrouw struikelde, raakte de draad en was dood Smokkelaars werden soms uit Zeeland verbannen Zeeuws-Vlaanderen zat in '14-'18 pal tegen bezet België aan. De oorlog was er voelbaar: met honderdduizenden vluchtelingen, de elektrische draad en smokkelhandel. Ooggetuigen vertellen. 4 SPECTRUM EP onderd jaar na het uitbreken van de Eerste Wereldoorlog zijn er geen ooggetuigen meer, die hun verhaal kunnen doen. Enkele dag boeken en brieven van in Zeeuws- Vlaanderen gestationeerde militai ren zijn bewaard en worden nu uitgebracht. Maar gesproken, op band opgenomen ver halen, zijn er nauwelijks. December 1980 en januari 1981 interviewde ik Zeeuws-Vlamingen die de Grote Oorlog hadden mee gemaakt. Zeven grensbewoners en één Belgische vluchteling die met zijn familie in Groede was blijven wonen. Alle geïnterviewden zijn inmiddels overleden, toen ik ze sprak waren ze rond de tachtig jaar of ouder. Ik interviewde de ooggetuigen in het kader van een project van het Zeeuws Documentatiecentrum, dat het verleden van Zeeland in tekst, woord en beeld wil de vastleggen. De met een Uher-bandrecorder opgeno men gesprekken zijn op cd overgezet en worden be waard in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. Op deze pagina bieden we fragmenten uit die inter views van ruim dertig jaar geleden. Ooggetuigen van toen vertellen over de naar schatting 450.000 Bel gische vluchtelingen, smokkel en de elektrische draad in de donkere jaren 1914-1918. Gerard de Roeck, geboren in Melsele (B) 1901 „Op 9 oktober 1914 moesten we vluchten. Antwerpen was de dag daarvoor gevallen. We zaten op een lage wagen, die voor vrachtvervoer werd gebruikt. Een hele nacht duurde de vlucht. In het morgenkrieken zijn we de grens overgegaan, bij Nieuw-Namen. Er waren ook bendes Belgische soldaten, die hun geweren en kogels moesten afgeven. Wij kleine jongens gooiden de ko gels die we vonden op een hoop onderaan een stenen muurtje, en staken die aan. Dom, dom en gevaarlijk. Maar ja, ge weet van niks en ge waart kind. De solda ten waren veel banger dan wij. Vlucht wat vluchten kan, zeiden ze, de Duitser is over de Schelde. In de buurt van Graauw zijn we bij boer Bernard Steijaert in een wagenhuis gaan slapen. Er was ook een oud wuuf- kn -Benevens een tfeefft verkoop- vattdeqffaefiioffers injxefgfê Op deze pagina staan interviews met Zeeuws-Vlamingen, die de Eerste Wereldoorlog meemaakten. Fragmenten van de in 1980-1981 opgenomen interviews kunt u besluisteren op www.pzc.nl/ooggetuigenwo1 Rustig, je bent in Holland wrsaux door Jan van Damme Affiche voor tentoonstelling van Leo Gestel in Middelburg. collectie Zeeuwse Bibliotheek

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 68