juni 1930 'Ze zijn veel te laat begonnen. Typisch Braziliaans natuurlijk' 8 Brasïl 2014 België speelt morgen om 18.00 uur in stadion Maracana in Rio de Janeiro tegen Rusland. „Geweldig om daar op een WK te spelen", zegt Jan Vertonghen. Een voetballer checkt zijn bankrekening en ziet direct dat het goede schoenen zijn. In de haven van het Fran se Villefranche-sur-Mer herinnert een plaquette aan het allereerste WK in Uruguay. Op 21 juni 1930, ruim drie weken voor de WK-start, vertrekt vanuit de haven bij Nice het Italiaanse stoomschip Conté Verde met een groot gezelschap Europese deelnemers. Nederland ont breekt op de reis. Loonderving wordt in strijd met het ama teurisme geacht. Aan boord be vinden zich wel delegaties uit Frankrijk en Roemenië. In Bar celona wordt België opgepikt. Joegoslavië, de vierde Europe se deelnemer, treft een volge boekte boot en moet in Mar seille een andere boot nemen. Vliegen over de Atlantische Oceaan is in 1930 nog niet ge bruikelijk. De bootreis vergt twee weken en voert via Rio de Janeiro, waar Brazilië aan boord komt. Onderweg moet natuurlijk wel worden getraind. Dat ge beurt 's morgens op het dek, zo vroeg dat de overige passa giers daar geen last van krij gen. Dat trainen stelt weinig voor: wat tikken met de bal, een handstandje, bokspringen over strandstoelen, touwtje springen en een potje curling Op de zeereis wordt ook de hoofdprijs mee vervoerd, een trofee van 34 centimeter hoog die zestien jaar later 'Trophée Jules Rimef zal worden ge noemd. Rimet is de (Franse) voorzitter van de FIFA, die in 1929 de opzet van een WK voetbal er doorheen drukt. De animo in Europa is vrij gering. Uruguay wordt gastheer, maar pas twee maanden voor de start zeggen vier Europese lan den hun deelname toe. Joego slavië (met alleen Serviërs) be reikt als enige Europese ploeg de halve finales en sneuvelt daarin tegen Uruguay. Het thuisland wordt op 30 juli de eerste wereldkampioen, na een 4-2 zege in de finale tegen Argentinië. Op het hemelsblau we shirt signaleren nu vier kampioenssterren de succes- senreeks: olympisch kam pioen van 1924 en 1928, wereld kampioen in 1930 en 1950. RIO DE JANEIRO - Nee, het ligt niet aan uw televisie. Noch aan uw bril. Er schuiven dit WK daadwerkelijk voetballers door het beeld met twee verschillen de schoenen aan. De rechter lichtroze, de linker lichtblauw. De voetbalwereld is, in jacht op aandacht en bijpassende finan ciële revenuen, inmiddels écht iedere schaamte voorbij. Je kon er op wachten. Gedwon gen om, in de moordende con currentiestrijd met Adidas en Ni ke, nog maar weer eens met een goed idee voor de dag te komen, zal een haast wanhopige schoen ontwerper bij Puma in aanloop naar het WK met het zweet op het hoofd gesuggereerd hebben 'dan maar twee verschillende schoenen' in één doos te stop pen. Dat de hele afdeling instem mend knikte, zegt veel over het profvoetbal van vandaag de dag. Alles is goed, als het maar op valt. En geld oplevert. De evoPOWER Tricks van Pu- ma vallen ontegenzeglijk op. Wie verzint het ook. Lichtroze. En lichtblauw. Alsof de aanstaan de ouders geen keuze konden maken voor de kleur van de kin derkamer en voor een onzinnig compromis hebben gekozen. Je krijgt onwillekeurig associaties met Barbiepoppen, beschuit met muisjes. Niet gek dat menig voet baller geen bal goed raakt. Wat wil je ook. Je wordt al wee als je van een afstandje naar de schoe nen kijkt, laat staan als je ze moet dragen. Er is niettemin een heel stel voetballers dat zich heeft laten verleiden tot het dragen van de ze 'patta's' of ander vaak net zo bespottelijk gekleurd schoeisel. Hiurlijk, in de peperdure recla mecampagnes van de merken rondom het WK gaat het stee vast over de stevigheid, de sou plesse, het draagcomfort, het mi nieme gewicht en de unieke pas vorm. Elk model heeft zijn uni que selling point. Wat bij de tv-kij- ker echter toch vooral blijft han gen zijn de opzichtige kleuren. En de spelers? Die checken zo nu en dan hun bankrekening en zien dan direct dat het goede schoenen zijn. Onder anderen Cesc Fabregas, Sergio Agüero en Mario Balotelli lopen met de Tricks. Balotelli er kent dat hij 'eventjes' zijn beden kingen had. „Toen ik die schoe nen voor het eerst zag, dacht ik De camping is een samenwer kingsverband tussen de Belgische voetbalbond KB VB en de Neder landse Oranjecamping. Oranje camping-eigenaar Jokko de Wit is helder: „Het was ook niet goed. Zaken waren niet af en de organi satie was niet voldoende voorbe reid op de grote groep Belgen die hier woensdag het terrein op kwam." Het waren twee emotionele da gen, stelt De Wit. „We hadden duidelijke afspraken gemaakt met onze partners, maar het duurde even voordat het op gang kwam. 21 door Henk Mees Het WK is een aparte door Edward Swier I Belgische fans: niet tevreden over hun camping, foto Jan Willem Zeldenrust door Jan Willem Zeldenrust RIO DE JANEIRO - De wc's waren smerig, er was geen warme douche, het internet werkte niet en de elektriciteit was niet af. Bij de ruim driehonderd Belgische voetbalfans, van wie de meesten sinds woensdag op de supporters camping Devillage staan, vielen de ze missers rauw op hun dak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 56