Geschiedenis zet zich vast in de bodem i ZEELAND 35 De vierkante kilometer van Dreischor wordt in kaart ge bracht met twaalf thema's ('ankerpunten') als leidraad. Een van die ankerpunten is wijnhoeve De Kleine Schor re. Daar en elders in het gebied is bodemonderzoek ver richt. ve. „Dit is toch de basis", zegt Henk. „Ik heb altijd gezegd: ik hoop hier te rug te komen, want ik woon hier graag. Je ziet alles bewegen. Het is een schitterende plek: je zit hoog en hebt contact met de omgeving." Jean- nette: „Hij kan niet meer makkelijk lopen, maar kijkt hier wel over zijn ei gen land. Mooier kun je als boer ei genlijk niet wensen." Het huidige huis dateert van 1966. De oude woning, onder één dak met de schuur, bleek niet bestand tegen de naweeën van de watersnoodramp. „Het water heeft tot aan de dakgoot gestaan", herinnert Jeannette zich. „Bij Beldert brak de dijk door en on ze polder stroomde vol. Mijn moeder maakte ons wakker en bracht ons naar oma, op het dorp, waar het nog droog was. Toen we weggingen za gen we een grijze streep in de verte. Dat was het aankomende water. Mijn vader had al het vee op de dijk ge bracht, maar die zwommen vanzelf terug. Allemaal verdronken." Het gezin werd naar kasteel Ophe- mert in de Betuwe geëvacueerd. „Mijn vader en moeder zijn er maar drie weken geweest. Ze konden daar allebei aan het werk in het onder wijs, maar wilden terug naar hun ge boortegrond. Zodra het kon keerden ze terug om alles schoon te maken en ervoor te zorgen dat we hier weer konden wonen." Het ritme van het boerenbestaan is al tijd onverbiddelijk geweest. Keihard werken was voor Henk van den Hoek niet meer dan vanzelfsprekend. „Je bent altijd met je werk bezig. Toen we net getrouwd waren, gingen we op vakantie, maar binnen drie dagen was ik terug. Ik had mijn vrouw Noord-Frankrijk met een rotgang la ten zien en wilde meteen naar huis, want er moest worden gedorst. In de zomer kun je eigenlijk niet weg. Je moet er gewoon bij zijn." Bodemkundige Rein de Waal, werkzaam bij onderzoeksinstituut Alterra Wage- ningen UR, reisde met plezier af naar Dreischor voor bodemonderzoek. „Om dat er helaas weinig geld voor het pro ject was, heb ik het wel halfin mijn vrije tijd moe ten doen. Toch heb ik graag meegedaan, vooral om dat mijn voorvaderen in de zeventiende en acht tiende eeuw in Dreischor hebben gewoond. In Brui- nisse zit nog steeds familie." Op het gebied van bodemonderzoek heeft Neder land een bijzondere status, aldus De Waal. „Vooral om de landbouw van dienst te zijn is het land volle dig in kaart gebracht. Daarin zijn we uniek in de wereld." Voor het Dreischor-project kon hij zich daarom gro tendeels beperken tot het vergaren van het beschik bare kaartmateriaal. „Daarnaast heb ik boringen ge daan, om te controleren wat ik zag op de kaarten, want die zijn niet altijd even betrouwbaar. Je moet het zelf even in handen hebben gehad." Een bodemonderzoek betekent ook graven in de ge schiedenis. „De bodem weerspiegelt bijvoorbeeld het proces van indijkingen en ook elke overstro mingsperiode heeft er zijn sporen achtergelaten. Je kunt de textuurverschillen - de hoeveelheden klei, zand en zilt - er goed aan aflezen." De Waal concentreerde zich in het bijzonder op wijnhoeve De Kleine Schorre, met de vraag in hoe verre die locatie ideaal is voor wijnbouw. De bo dem is daarbij niet allesbepalend. „Bij wijn gaat het om het terroir. het samenspel van bodem, klimaat en andere lokale factoren. Voor Nederlandse begrip pen is het een prima plek. Er zijn veel zonuren en doordat de bodem relatief jong is, is er nog niet veel kalk uit verdwenen." Economisch gezien legt Dreischor het af tegen ech te wijngebieden, aldus De Waal. „Maar andere fac toren die iets speciaals toevoegen, compenseren dat. In dit geval kan de zilte wind er een bijzonder cachet aan geven. Er wordt dan ook uitstekende wijn gemaakt bij De Kleine Schorre." ZATERDAG 21 JUNI 2014 Henk en Jeannette van den Hoek bij de entree van de Adria- na Johanna Hoeve: „Mooier kun je als boer niet wensen." foto Dirk-Jan Gjeltema Deze serie komt tot stand in samenwer king met onderzoeksinstituut Alterra van Wageningen UR. De volgende afleve ring verschijnt zaterdag 5 juli. Volg ook het weblog van de onderzoe kers op www.pzc.nl/dreischor. Voor meer informatie over het pro ject zie www.vensteropdreischor.nl. ALTER RA WAO E N I N G E N Q3I Mei 2013: Rein de Waal neemt bodemmonsters bij De Kleine Schorre, archieffoto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 35