'Het kost moeite, het is een stuk van mijn leven' Tafel van 15 krijgt veeg ™'d°fn llit dC pan van Staten de gemeente p =Qpruiming f I KJ 30 SCHOUWEN-DUIVELAND Gemeente vraagt scootmobielen die staan te verstoffen weer terug aan wensen van Openbaar Ministerie zet zwaar in tegen opgepakte jongeren uit Middelburgse wijk; raadslieden verrast en verbaasd. delijk, maar ook op lokaal niveau. Het meest ingrijpend was het ver trek uit de Paternoster. In dit (van de gemeente gehuurde) pandje had de Anbo haar thuis. Maar in 2005 verkocht de gemeente het pand en stond de Anbo op straat. Als snel werd onderdak gevonden in het hervormd kerkcentrum. Daar wordt tot op de dag van van daag iedere donderdag een koffie ochtend gehouden. Een activiteit die met moeite overeind gehou den kan worden, want de Anbo krijgt sinds 2011 geen subsidie meer van de gemeente. De club moet overleven met een (ook sterk afgenomen) bijdrage van de landelijke vereniging. „Een lid maatschap kost 37,50 en daarvan krijgen we als afdeling 4,50 te rug", zegt Velthuijsen. Dat bete kent volgens haar ieder dubbeltje omdraaien, want alleen al aan huur voor de donderdagochtend is de club 30 euro per keer kwijt. „Daarom moeten de leden nu zelf de koffie betalen." Ook de klaver jassers en de bingo binnen de af deling moeten nu zelf de huur van de ruimte opbrengen. Dat gold ook voor de koersballers, maar deze activiteit stopt. Hoewel landelijk de Anbo steeds meer een belangenbehartiger voor alle senioren is, staat bij de afdeling Zierikzee nog steeds de gezelligheid voorop. „Dat maakt de afdeling. We maken uitstapjes, we hebben de koffie-ochtenden en daar komen vrij veel oudere mensen die elkaar dan ontmoe ten en kunnen bijpraten." De Anbo Zierikzee telt momen teel meer dan 480 leden. MIDDELBURG - De zeven jongeren uit de wijk Dauwendaele die drie maanden geleden werden opge pakt op verdenking van een flink aantal misdrijven, waren volgens het Openbaar Ministerie (OM) allen lid van een criminele organi satie. De Middelburgers worden verdacht van verkrachting en/of bedreiging, heling, inbraken, mis handeling en het toedienen van een verdovend middel. Martine Pilaar (OM) geeft aan dat de verdachten 'in een georgani seerd verband opereerden'. In wis selende samenstelling, aldus Pi laar, planden ze en pleegden ze misdrijven. Ze geeft duidelijk aan dat het om 'heftige' verdenkingen gaat. Maandag bespreekt de rechtbank de voortgang van het onderzoek tegen hen. Pas later worden ze daadwerkelijk berecht. Raadsman Eduard Smit, advocaat van één van de verdachten, vindt vooral de beschuldiging van het lidmaatschap van een criminele organisatie een hele zware. Hij weet nog goed dat zo'n twintig jaar geleden alleen echt hele zwa re criminelen, die overduidelijk sa menwerkten, beschuldigd wer den van het lidmaatschap van een criminele organisatie. „Daarna is het geërodeerd." Hij wijst erop dat de verdachten die nu terecht staan tussen de 17 en 21 jaar oud zijn. En hij vraagt zich af of zulke jonge mensen wel vastgenageld moeten worden aan een dergelij ke zware beschuldiging. „Ik vind dat een spijtige ontwikkeling." Vooral ook, zo vervolgt hij, omdat er momenteel volop gesproken wordt over het adolescentenstraf recht waarbij het streven erop ge richt is om vooral te voorkomen dat jongeren in herhaling vallen. „Maar als ze veroordeeld worden voor het lidmaatschap van een cri minele organisatie, dat is zo'n zware beschuldiging, dan komen ze daar nooit meer los van." Zijn collega's Martijn van der Want en Mark Dunsbergen vin den het ook een hele zware be schuldiging. De laatste zegt dat die bewuste aanklacht pas op het allerlaatste moment is toege voegd. „Ik ben dan ook verbaasd en verrast. Daar werden ze in eer ste instantie helemaal niet van be schuldigd." Van der Want geeft ook aan dat zijn cliënt, de hoofd verdachte in deze zaak, 'ten stellig ste ontkent dat hij deel uit zou maken van een criminele organi satie'. „Het feit dat verschillende mensen uit één wijk, in verschil lende samenstellingen diefstallen zouden hebben gepleegd, maakt nog niet dat ze deel uitmaakten van een duurzaam en gestructu reerd samenwerkingsverband dat helemaal gericht is op het plegen van misdrijven." Dunsbergen tot slot stelt dat het maar heel zelden voorkomt dat het OM betrekkelijk jonge ver dachten aanmerkt als leden van een criminele organisatie. „Voor Zeeland is het in ieder geval uniek." Het werd tijd, vindt Velthuijsen. „Ik zit er nu twaalf jaar als voorzit ter en eigenlijk is het streven van de Anbo om vier jaar te zitten. Met veel moeite mag je er dan nog acht jaar van maken. Maar hier ging het maar door. Je gaat op een gegeven moment voor je zelf denken 'dat hebben we al ge had' als iemand met wat nieuws aan komt zetten en dan denk je bij jezelf'ik stap op'. Het kost me moeite, want het is natuurlijk een stuk van mijn leven. Maar ik blijf lid en zal bijeenkomsten blijven bezoeken." Naast het voorzitterschap van de afdeling Zierikzee was Velthuij sen ook nog acht jaar voorzitter van het (inmiddels opgeheven) ge west. In al die jaren heeft ze de Anbo zien veranderen. Niet alleen lan- We hebben de koffie-ochtenden en daar ontmoeten vrij veel oudere mensen elkaar „Met de schaarse middelen die we hebben, moeten we voorzie ningen goed gebruiken", zegt wet houder Cees van den Bos. „Het Rijk introduceert hergebruik en daar vind ik niets vreemds aan, al leen moet het wel zorgvuldig ge beuren. Je kijkt niet naar de fre quentie van gebruik, maar naar de mate waarin een scootmobiel nodig is om deel te kunnen ne men aan de maatschappij. Als een scootmobiel werkloos in de schuur staat, moet je je afvragen of een scootmobiel dan wel de juiste keuze was." Het onderzoek wordt gedaan door bureau KoenRaad uit Dord recht. Dit bureau heeft veel erva ring met dit onderzoek. In 2010 heeft de gemeenteraad al om een dergelijk onderzoek gevraagd en de urgentie is nu des te groter om dat het Rijk in 2015 het budget met 32.000 euro gaat verlagen. Op Schouwen-Duiveland hebben 142 mensen een scootmobiel in bruikleen van de gemeente. Het gezamenlijk proces van verte genwoordigers uit besturen van provincie, gemeenten en water schap bulkt volgens de Statenle den van de onduidelijkheid, waar door er bij voorbaat een broos draagvlak ontstaat voor het initia tief, vindt de Statencommissie Be stuur. In de commissie werd vrij dag nadrukkelijk een beroep ge daan op gedeputeerde George van Heukelom en commissaris van de koning Han Polman om helder te maken wat de bedoeling is. Dat is, aldus Van Heukelom, bovenal een intensieve samenwerking tussen de verschillende bestuurslagen. Met één overheid wordt volgens hem puur de bundeling van af zonderlijke loketfuncties bedoeld. Dit is geenszins de opmaat naar een herindeling, verzekerde de ge deputeerde. De taken worden steeds complexer en dat vereist binnen Zeeland aanpassing van de schaalgrootte. Polman: „Dit is voor overheden een uniek, innova tief project. Geef het alsjeblieft een kans." De Staten besluiten 4 juli over de verdere opzet van de Tafel van 15. En ook de gemeente raden en het waterschapsbestuur krijgen volgens Van Heukelom nog de kans goedkeuring te geven aan het plan van aanpak. ZIERIKZEE - Het college van B en W is zeer tevreden over het func tioneren van het SMWO (Stich ting Maatschappelijk Werk Oos- terschelderegio). Deze stichting nam het werk van het Welzijns huis over nadat het Welzijnshuis failliet is gegaan. Bij de overname waren er wat twijfels bij de ge meenteraad, omdat het SMWO de hoofdvestiging in Goes heeft. Het college constateert dat het SMWO voldoende is ingebed in de samenleving op Schou wen-Duiveland. Bij de start wilde de gemeenteraad de mogelijkheid houden eventueel weer een eigen organisatie op te zetten. Dat is vol gens wethouder Cees van den Bos ongewenst. Hij is blij met de positieve resultaten. „Dat is zeker een compliment waard." Kortingen Van 20-86% 'Dauwendaelers: crimi-organisatie' door Emile Calon door Marcel Modde door Melita Lanting ZIERIKZEE - Na twaalf jaar stopt Lies Velthuijsen als voorzitter van de Anbo Zierikzee. Ze treedt van daag af, tijdens de viering van het zestigjarig bestaan van de afdeling. Lies Velthuijsen door Melita Lanting ZIERIKZEE - ledereen die via de ge meente een scootmobiel in bruik leen heeft, krijgt een bezoekje. Het doel is om te inventariseren wie wel en wie niet gebruik maakt van het vervoermiddel. Als blijkt dat een scootmobiel staat te verstof fen in de schuur, moet deze weer worden ingeleverd. MIDDELBURG - Alle fracties in Pro vinciale Staten hebben grote kri tiek op de manier waarop binnen de zogeheten Tafel van 15 wordt toegewerkt naar één Zeeuwse over heid. Fauteuils I Banken I Zithoeken I Eettafels Dressoirs I Tapijten I Verlichting I Kasten Molteni fauteuil Portfolio Fauteuil Neo Designfauteuil in licht stof. van 1351,00 afm: 80 x 98 x 90 van: 3266,00 voor 625,00 voor€ 1995,00 Kubus kasten, 6 stuks van 3096,00 voor€ 1895,00 De Jonge Hoek van Dijke. Schouwersweg 7 Heinkenszand 0113 561148. binnenuitverkoop.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 128