Verliefd op precisieapparatuur van MUD-paal Rotonde op grens Kapellebrug officieel open ZEEUWS-VLAANDEREN 25 Open dag bij peuterspeelzaal Peuterspeelzaal Dikkertje Dap aan het 17 oktoberplein in IJzendijke houdt morgen open dag. Tussen 15.00 en 18.00 uur is iedereen welkom om het - het afgelopen voorjaar opge knapte - gebouw te bewon deren. Bezoekende kinderen kunnen spelletjes doen en krijgen iets lekkers. Beeldenroute Sculpture Link In Knokke-Heist is tot en met 17 augustus de buitenex positie Sculpure Link te be kijken. Aan een route tussen de zeedijk en cultureel cen trum Scharpoord staan twin tig beelden in de buiten lucht. In Scharpoord expose ren kunstenaars binnen ook werk. Meer info: www.art- nocturneknocke.com. Herman Pleij houdt Beukelszoonlezing De Lions Club Oost- Zeeuws-Vlaanderen houdt morgen een haringparty in de Grote Kerk in Temeuzen. Die wordt voorafgegaan door de Willem Beukels zoonlezing, verzorgd door Herman Pleij. Pleij gaat in op de vraag 'Hoe Zeeuws is Vlaanderen?'. De lezing be gint om 16.30 uur. Fietsexcursie langs voormalige linies Het Zeeuwse Landschap houdt zaterdag een fietsex cursie langs Staats-Spaanse Linies. De tocht is 20 kilome ter lang en begint om 13.00 uur aan de ingang van de parkeerplaats bij Toversluis aan de Nieuwstraat. Deelna me kost vijf euro, aanmel den via het mailadres info@- hetzeeuwselandschap.nl. Tribal 8 Fest bij podium De Pit Stichting Hahamandad houdt zaterdag het festival Tribal 8 Fest in De Pit aan de Korte Kerkstraat in Ter- neuzen. Er zijn optredens van Dl FakeEgo, Outskirts, Kunzysteem, Fckng Bstrds en IK Helms. Het festival be gint om 15.00 uur. Bezoekers mogen zelf bepalen welk be drag ze voor entree betalen. Zomerfair Antonius met muziek en dans Bij woonzorgcentrum Anto nius in Kloosterzande wordt zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur een Zomerfair ge houden. Er zijn optredens van volksdansers en street- dancers. En zangeres Sonja Broeckaart staat om 14.15 uur op het podium. Verder is er rommelmarkt en draait het rad van fortuin. Blommaert was woensdagmiddag present bij de onthulling van het informatiepaneel bij één van de weinige overgebleven MUD- of Pelorus-palen, op de Scheldedijk in Terneuzen. Zijn Pelorus - die hij heeft geschonken aan de Heemkundige Vereniging Terneu zen - was er voor de speciale gele genheid op geschroefd. Hij hield een korte toespraak. „Duitsland mocht na de Eerste Wereldoorlog geen oorlogsindustrie meer heb ben", dook hij in de geschiedenis. „Duitse bedrijven kwamen naar Nederland, waaronder de produ cent van de Pelorus, Nedinsco in Venlo. De mooiste spullen maak ten ze daar." De Pelorus van nu de Heemkundige Vereniging Ter neuzen hoorde bij de MUD-paal in Hansweert. Blommaert kocht het apparaat overigens om een precisiekompas te kunnen maken voor de binnenvaart. „In de jaren tachtig had je nog geen compu ters om dat allemaal tot op de mil limeter uit te tekenen." Veel Pelorus-apparaten zijn er niet meer, zoals er ook nog maar weinig MUD-palen zijn. Die op de Scheldedijk in Terneuzen was ook bijna voorgoed verdwenen. Een beeldend kunstenaar had er in 2010 illegaal een kunstwerk op gezet. De gemeente gaf opdracht het kunstwerk te verwijderen. Me dewerkers die dat deden, dachten dat de paal er ook bij hoorde. Edwin Hamelink van de Heem kundige Kring kreeg er een tele foontje over, sloeg alarm bij wet houder Jaap Bos en wist zo de paal te redden. Zo heeft de vrij on aanzienlijke betonnen MUD-paal nog een geschiedenis nadat die al tientallen jaren zijn echte functie had verloren. De rotonde moet voor een betere doorstroming van het verkeer zor gen. Zover is het echter nog niet, want even verderop wordt nog ge werkt aan de aanleg van een fiets pad en maandag 23 juni start de aanpassing van de oversteekplaats ter hoogte van de Brouwerijstraat. Er komen tijdelijke verkeerslich ten en het verkeer wordt dan over één rijstrook geleid. Voordat de werkzaamheden voor de rotonde in april begonnen, zijn de officiële en een antieke grenspaal verwijderd. De laatste wordt nu gerestaureerd. Beide grenspalen worden in het najaar teruggeplaatst tijdens een feestelij ke bijeenkomst, met commissaris van de koning in Zeeland Han Pol man en gouverneur van Oost-Vlaanderen Jan Briers. Tij dens de werken is ook een pistool uit de 19e eeuw gevonden, maak te gedeputeerde Kees van Beve- ren gisteren bekend. Het wapen wordt nu verder onderzocht. DONDERDAG 19 JUNI 2014 IJZENDIJKE KNOKKE-HEIST BIERVLIET SLUIS TERNEUZEN KLOOSTERZANDE Seb Bfommaert, voormalig directeur van Radio Zeeland, bij zijn geliefde Pelorus-richtapparaat op de Scheldedijk in Terneuzen. foto's Peter Nicolai TERNEUZEN - Seb Blommaert (80) heeft een voorliefde voor precisie apparatuur. De oprichter en voor malig directeur van Radio Zeeland in Terneuzen liep in de jaren tach tig een dumphandel binnen. Hij zag een Pelorus-richtapparaat van de Mijnenuitkijkdienst (MUD) en kocht het direct. „Ik vond vooral de schaal erop zo mooi, zo precies gemaakt." door Eugène Verstraeten KAPELLEBRUG - De nieuwe rotonde op de grensovergang bij Kapelle brug is gistermiddag officieel geo pend. Dat gebeurde door het ont hullen van een herinneringsplaquet te door bestuurders van de ge meenten Hulst, Stekene en Sint-Gil- lis-Waas, de provincies Zeeland en Oost-Vlaanderen, het Vlaams Agentschap Wegen en Verkeer en Interreg. Dat zijn de financiers van het grensoverschrijdend project. I De herinneringsplaquette wordt onthuld, foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 77