Met een goede uitleg en rust bereik je heel veel I I I Bierkaai toneel van alcoholvrij festival Wijkraad Terneuzense binnenstad dreigt activiteiten stop te zetten I 24 ZEEUWS-VLAANDEREN RELIKWIE UIT KOUDE OORLOC Niemand zal er meer zomaar langs lopen: een niet al te fraaie betonnen paal op de Scheldedijk in Terneuzen. r_p Uit de zorg De afdeling mammacare zit een beetje verstopt in het ziekenhuis in Terneuzen. Dat is be wust. Stel dat je net te horen hebt gekregen dat je borstkanker hebt, dan zit je er toch niet op te wach ten dat iedereen op de drukke gang jouw betraande ogen ziet en dan meteen de conclusie trekt: 'Oh, die heeft vast borstkanker'. De term 'mammacare' is wat mis leidend, weet verpleegkundig spe cialist Jolanda Vink (47) uit IJzen- dijke. „We hebben in het begin weieens een paar zwangere vrou wen op bezoek gehad. Maar in dit geval moet je 'mamma' toch echt vanuit het Latijns vertalen. Het gaat hier dus over borsten." In maart 2012 opende ZorgSaam de nieuwe afdeling mammacare, waarin de lijntjes tussen chirur gie, radiologie en verpleging bij zonder kort en strak zijn. „Als je hier voor de eerste keer komt, weet je meestal nog dezelfde dag hoe de vlag erbij hangt. De span ning kun je niet wegnemen, maar met rust en een goede uitleg be reik je heel veel. Een chirurg heeft meestal wat minder tijd dan een verpleegkundig specialist. Ik kan mij nét iets meer op het menselij ke aspect richten. Daar haal ik mijn voldoening uit. Ik vind het prettig een steunpilaar en aan spreekpunt te zijn voor mensen die in angst en onzekerheid verke ren." Voor de goede orde; Jolanda Vink voert meer goed-nieuws- dan slecht-nieuws-gesprekken. „In 2012 zagen wij 580 nieuwe patiën ten, van wie er 130 borstkanker hadden. In 2013 waren dat er 305, van wie 70 met borstkanker. Dit jaar is er weer een nationaal bevol kingsonderzoek in de welbekende bussen, maar we merken dat het minder druk is dan twee jaar gele den. Wellicht omdat er strengere regels voor doorverwijzingen wor den gehanteerd. Daardoor neemt bij ons het aantal patiënten, maar logischerwijs ook het aantal goed-nieuws-gesprekken wat af." Op de mammapoli wordt sinds kort een wetenschappelijk labora toriumonderzoek, de mamma print, uitgevoerd. Vink is daar druk mee. „Met een mammaprint brengen we het risico op uitzaaiin gen in kaart. We onderzoeken nu in welke mate de mammaprint voorspellend kan zijn over het ge drag van bepaalde tumoren. Ach terliggende gedachte is dat we wil len voorkomen dat patiënten on nodig chemotherapie krijgen." TERNEUZEN - De Tweede Wereld oorlog is voorbij, de Koude Oor log breekt al snel daarna uit. De angst voor Rusland, de voormali ge geallieerde vriend, is groot. Het is niet de vraag of de Russen komen, maar wanneer. In die tijd bouwt Nederland lucht wachtto rens, zoals er nog bij Nieuw Na men, Koewacht en Eede staan, en zet speciale betonnen palen neer langs drukke vaarwegen als de Westerschelde. De palen zijn bedoeld om er richt- apparatuur op te plaatsen, waar mee kan worden nagegaan waar Russische vliegtuigen - welke an ders - mijnen in het water gooien. De Mijnenuitkijkdienst (MUD) van de Koninklijke Marine is be last met het operationeel houden van en het oefenen met de richt- apparatuur. Als MUD-palen zul len ze de geschiedenis ingaan. „Al werden ze eerder Pelorus-palen genoemd", legde kenner Hans Sakkers gisteren uit op de Schelde dijk tegenover de Waterfront-flat in Terneuzen, „maar dat leek ons te erotisch." De naam Pelorus-palen verwijst naar het richtapparaat dat op de palen werd gezet bij oefeningen, de Pelorus, een precisie-apparaat van de Limburgse fabrikant Ne- dinsco. Edwin Hamelink van de Heemkundige Vereniging Terneu zen vertelde uit de overlevering dat er jaarlijks met de MUD-palen werd geoefend. Vliegtuigen dumpten oefenmijnen in de Wes terschelde, die moesten worden gelokaliseerd, waarna een mijnen- jager erop afging. Hoe precies de Pelorus ook was gemaakt, primitief was die ook, want er kon niet mee worden na gegaan wat de stroming na het dumpen met een oefenmijn deed. „Zo is er bij Valkenisse (Walche ren) een mijn gedropt die nooit is teruggevonden", verhaalde Sak kers. Tot 1974 heeft de Mijnenuitkijk dienst bestaan. De MUD-palen verloren hun functie. Van de 93 palen langs de Westerschelde zijn er later bij dijkversterkingen vele gesneuveld. In Zeeuws-Vlaande- ren staan er nog - voor zover be kend - vier, waarvan die ene dus bij Waterfront, die gisteren is voorzien van een informatiepa neel. Zodat iedere voorbijganger weet waar die paal voor staat. De eerste editie van Soundpark duurt zowat de hele dag. Het gra tis festival wordt om 11.00 uur af getrapt door Sonic Devastation en afgesloten door Archa, een open lucht theatervoorstelling. Andere lokale dj's die acte de pre sence geven, zijn onder anderen Undercover Rhythms - die een week later op Concert at Sea spe len - Oorgasme, Fatal Inc., Dj Ex- tinse en Vialo Rivaldo. Naast het muzikale vermaak kun nen de festivalgangers met een rubberbootje varen over de Bier kaai, films kijken en picknicken langs de waterkant. Bij die pick nick mag overigens geen biertje of wijntje genuttigd worden, want Soundpark is een alcohol vrij festival. De organisatie wil aantonen dat ook zonder alcohol een goed feestje gebouwd kan worden. Voorzitter Ronald Meijer van de wijkraad heeft hierover spoed overleg aangevraagd met de ver antwoordelijke wethouders Frank van Hulle (Kop van de Noord straat) en Cees Liefting (welzijn). De bespreking zal maandag plaats vinden. „Afhankelijk van wat er uit die bijeenkomst komt, gaan wij ons als wijkraadbestuur bera den op onze toekomst", aldus Meijer. „We laten geen loopje met ons nemen." Meijer luchtte gisteren in deze krant al zijn hart over het voorlo pig uitblijven van een tijdelijke in vulling van het braakliggende stuk van de Kop van de Noord straat. Het college van B en W wil eerst de bouw van nieuwe winkel ruimte en appartementen aan de noordkant van de Vlooswijkstraat afwachten. Meijer: „Er was snel heid beloofd, ook al met het oog op het zomerseizoen." Nog bozer maakt Meijer zich over het terugtrekken van de beheers ter uit buurtcentrum De Triangel. Ze zou 1 juli voor twee weken in zwembad De Vliegende Vaart aan de slag moeten en per 1 januari 2015 helemaal 'verdwijnen'. „Ter wijl ons is toegezegd dat wij drie jaar ondersteuning zouden krij gen." Wethouder Liefting laat we ten het gesprek van maandag af te wachten. Hij hoopt tot een oplos sing te kunnen komen en wijst er op dat de gebruikers van De Trian gel al langer weten dat zijzelf het beheer op zich moeten nemen. In andere buurt- en dorpscentra ge beurt dat ook. door Raymond de Frel In deze rubriek belichten we de werknemers en locaties van ZorgSaam, één van de grootste werkgevers in de regio. In deze afle vering verpleegkundig specialist mammacare Jolanda Vink. Paal met een bijzonder oorlogsverhaal I Jolanda Vink: „Bij mammacare proberen we zo snel mogelijk duidelijkheid te geven, om zo de tijd van onzekerheid en spanning te verkorten." door Harmen van der Werf Je ziet met apparatuur op die palen waar mijnen vallen, niet waar ze blijven Hans Sakkers, oorlogskenner I Informatiepaneel op de Scheldedijk over de Mijnenuitkijkdienst-palen (kortweg MUD-palen), dat gisteren is onthuld. door Bob Maes HULST - De Bierkaai in Hulst wordt zaterdag omgetoverd tot een heus festivalpark. 'Soundpark: a day in Bierkaai Park', zoals de organisatie het zelf noemt. Opvallend: het festi val is alcoholvrij. Meer informatie en de complete li- ne-up: www.soundparkfestival.nl. door Harmen van der Werf TERNEUZEN - De wijkraad binnen stad Terneuzen dreigt de activitei ten stop te zetten, omdat de ge meente beloftes over de tijdelijke invulling van de gesloopte, braaklig gende Kop van de Noordstraat en over het beheer van buurtcentrum De Triangel niet zou nakomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 76