ZEEUWS-VLAANDEREN Vriendenboek Dijken van Wijven krijgt hulp Verdachte Bressiaander op voorwaarden vrij almanak 28 en 29 Zeeland Seaports hield glastuinbouw- project met miljoenen in de lucht. Risico's afgenomen door komst nieuwe bedrijven. Zeebrandweer waakt over scheepvaart DONDERDAG 19 juni 2014 21 WESTDORPE - Het glastuinbouwge bied bij Westdorpe mag dan afge lopen jaar successen hebben ge boekt met de komst van drie nieu we telers, het project blijft finan cieel nog een lastig verhaal. Dat blijkt uit de jaarcijfers van haven bedrijf Zeeland Seaports. Zeeland Seaports heeft vorig jaar flink in de portemonnee moeten tasten om de voortgang van het glastuinbouwgebied te waarbor gen. Om de kassen van restwarm te en CO2 (koolstofdioxide) van kunstmestfabriek Yara te voor zien, is vooraf fors geïnvesteerd in installaties en leidingen. Als het gebied snel zou vollopen met glastuinbouwers, zou de in vestering zichzelf snel terugver dienen. De economisch-finan- ciële crisis gooide echter roet in het eten. WarmC02, het bedrijf dat verantwoordelijk is voor de le vering van restwarmte en CO2, dreigde in financiële problemen te komen. Zeeland Seaports, dat voor 80 procent deelneemt in WarmC02 (en Yara voor 20 pro cent), moest over de brug komen. Het havenbedrijf heeft WarmC02 een overbruggingslening gegeven van bijna 6,6 miljoen euro. Yara legde nog 3,4 miljoen euro bij. In de jaarrekening 2013 meldt Zee land Seaports dat de continuïteit van WarmC02 daarmee in elk ge val tot half 2015 is gewaarborgd. Het havenbedrijf en zeker ook de telers zijn hier sterk bij gebaat. Zeeland Seaports staat voor 65 miljoen euro garant voor de finan ciering van WarmC02. Op de in vestering die via WarmCÓ2 is ge daan, is overigens al eerder ruim twintig miljoen euro afgeboekt. De afwaardering was nodig, om dat het glastuinbouwgebied veel minder snel volliep dan bij de planvorming jaren geleden werd verwacht. Een andere tegenslag die Zeeland Seaports behoorlijk wat geld heeft gekost, is de teloorgang van tomatenkwekerij Tomaholic. Het bedrijf leed verlies, vooral door slechte prijzen. De financiële si tuatie werd december 2013 zo slecht dat besloten is de stekker eruit te trekken. Het complex is in samenspraak met de Rabobank al snel weer verkocht, maar de he le gang van zaken heeft voor Zee land Seaports toch nog tot een ver lies geleid van 2,5 miljoen euro. Tegenover al deze verliesposten staat dat zich de laatste tijd drie nieuwe bedrijven hebben geves tigd bij Westdorpe. Trostomaten- kwekerij Van Adrichem is geko men. De firma Grootscholte, ge specialiseerd in paprika's, heeft het kassencomplex van Tomaho lic overgenomen en heeft uitbrei dingsplannen. En de Verenigde Groentetuinders (VGT) uit het Belgische Rijkevorsel is momen teel bezig twintig hectare te be bouwen. De risico's voor Zeeland Seaports nemen af dankzij de nieuwko mers. KANAALEILAND SAS INGEPAKT BRESKENS - De 74-jarige inwoner van Breskens die begin mei werd opgepakt op verdenking van sek sueel misbruik van twee meisjes, is vrij. Dat laat een woordvoerder van de rechtbank weten. De man wordt nog wel verdacht. Aan zijn vrijlating zijn dan ook 'beperkende voorwaarden' ver bonden. Als de man zich daar niet aan houdt, wordt hij weer op gepakt. Later volgt een rechtszaak. De da tum daarvan is nog niet bekend. Vriendenboekjes. Ze gaan nog im mer rond. De vragen zijn ook nog steeds hetzelfde. De boekjes zijn populair onder basis scholierenmaar ook kinderen die nog niet kunnen lezen en schrijven krijgen er af en toe één in hun han den gedrukt. Mees van drie uit Kou- dekerke bijvoorbeeld, die geacht werd in het boekje van zijn 4-jarig nichtje te 'schrijven'. Geen pro bleem, met hulp van pappa zou dat wel lukken. Het beantwoorden van de vragen ging ook goed, tot aan 'wat is je favoriete sport?'. Daar moest Mees, gek van vrachtwagens, even over nadenken. Maar toen wist hij het. „Zwaar transport!" Glas bij Westdorpe kost geld door Harmen van der Werf Tip? redactie@pzc.nl SAS VAN GENT - Kunstproject Dijken van Wijven werpt zijn schaduw vooruit in Sas van Gent. Tientallen leerlin gen van basisscholen De Sasse Vaart en Frederik Hendrik hielpen daar gisteren een handje bij. Ze kleedden de al ja ren verroestende bouwhekken op het Kanaaleiland van Sas van Gent met rode stoflappen aan. „Ik zit helemaal on der de rode draden", gaf een achtstegroeper als minpunt je, „maar het is zeker leuker dan in de klas zitten." Kleu ters hadden eerst de lappen stof gescheurd, derde en vier- degroepers maakten er rollen van, woensdag mocht de bovenbouw buiten aan de slag. Jorien Brugmans uit Ter- neuzen, één van de Dijken van Wijven, begeleidde hen. „Het moet een gezamenlijk kunstwerk worden", lichtte zij toe. De scholieren maakten met de lappen stof een bouw werk van de bouwhekken. Leden van vrouwenvereniging Vrouwen van Nu komen het bouwwerk nog compleet ma ken, met vensters en allerlei versieringen. Dijken van Wij ven, met kunstwerken vanaf het Industrieel Museum tot het Kanaaleiland in Sas van Gent, begint 28 juni en duurt tot 18 augustus, foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 73