Safetymanager CAS is een spin in het web Borsele stimuleert verbetering van Wegen even dicht voor verpauperde panden in dorpen vervanging van asfalt SEA Circus luistert jubileum op 66 Ik mocht geen lid worden van mijn ouders. Er werd veel te veel gedronken 24 BEVELANDEN en THOLEN Z'N WEMELDINCS RINGRIJDEN In 95 jaar heeft bij Ons Genoegen niemand alle 30 ringen gestoken. Dat moet dus rap eens gebeuren. Nog acht dagen tot Concert at Sea 2014, In tien afleveringen tellen we vanuit diverse invalshoeken af tot het tweedaagse festival losbarst. RENESSE - Als safety manager bij Concert at Sea is Bruno van der Hoek (ook ondernemer van New York Taxi) binnen zijn team ver antwoordelijk voor medics, securi ty, arrangementen, verkeer en ver voer en alle contacten met overhe den en operationele diensten die een rol hebben in de voorbereidin gen én tijdens het festival. Een spin in het web dus? „Yep. Ik ben voorzitter periodiek overleg en de zogenaamde linking pin tussen de partijen op ons terrein en 'bui ten'. In de normale festivalfase houden wij geheel onze eigen broek op en in geval van een cala miteit worden wij 'de handjes' van de overheden die dan de lei ding overnemen. We werken hier over in de voorbereidingen een aantal scenario's uit waarin de ta ken van elke partij beschreven worden." Van der Hoek is festivalliefheb- ber, maar constateert wel 'bedrijfs- gekte' bij zichzelf. „Ik verval al snel in analyses van wat ik zie en probeer als bezoeker de organisa tie te begrijpen. Overigens ope nen deuren zich ook vanwege CAS, dus ik ben regelmatig in de gelegenheid een kijkje in de keu ken te nemen." Over het belang van CAS is hij duidelijk: „Het is de beste locatie voor de beleving van zee, strand, ruimte. Honderden mensen ma ken een foto van de ondergaande zon. Verder is er natuurlijk het economisch belang. Alleen al via de bij CAS aangesloten recreatie- bedrijven boeken via onze site 12.000 bezoekers." ZORGGROEP TER WEEL SCHORE - Zoals ringrijdersvereni- ging Ons Genoegen in Wemeldin- ge is er maar één op de wereld. Het ringrijden is sowieso al een bijna uitgestorven sport, maar op Walcheren en op Zuid-Beveland wordt die nog druk beoefend. Maar allemaal steken ze met een lange lans. Het lansje waar Ons Genoegen mee steekt, is maar een halve meter lang met een dwars balkje op 15 centimeter. Henk van de Guchte uit Schore doet voor hoe je het vasthoudt: een beetje als een pen. „Het is veel moeilij ker steken met zo'n korte lans om dat je er niet langs kunt kijken om te richten. Het is daarom geen wonder dat in de 95 jaar dat we bestaan, bij ons nog niemand alle 30 ringen heeft gestoken. Ik ben er weieens dichtbij gekomen, 28, maar scores als op Walcheren heb ben wij niet. Toch hoop ik dat het een keer gebeurt voordat we het eeuwfeest vieren." Zelf zal Henk van de Guchte dat record niet op zijn naam schrij ven, want hij rijdt al een paar jaar niet meer. Tot zijn 68e deed hij nog elke keer mee. „Maar je wordt te oud om de hele dag op een paard te zitten. Dan gaat de spier pijn bijna niet meer over." Ons Genoegen begon 95 jaar gele den als een vereniging voor boe renknechten. „Denk erom", zegt Henk van de Guchte, „ze reden maar één keer per jaar. Stel je voor dat ze meer werk zouden missen." Zelf mocht Van de Gucht van zijn ouders geen lid worden, al woon de hij in Wemeldinge, wat vroe ger een voorwaarde was voor lid- maatschap. „Mijn ouders vonden dat er veel te veel werd gedron ken. Dat was ook zo, want die gas-, ten hadden geen andere uitspat ting op een jaar." Met de landbouwmechanisatie raakten de boerenknechten op en mochten ook anderen lid worden, ook vrouwen. „Nu zijn bijna alle nieuwe leden paardenmeisjes. Ik heb vroeger werkpaarden gefokt en momenteel hebben we een paardenpension. Je wilt niet we ten hoeveel van die meiden ik al lid heb gemaakt." Behalve door de korte lans onder scheidt Ons Genoegen zich door als enige ringrij dersclub af te slui ten met het stoeltjesrijden. Dat is een soort stoelendans, waarbij de ruiters telkens moeten op- en af stijgen. Wie op de laatste stoel zit, heeft gewonnen. „Dat valt nog niet mee hoor, na zo'n hele dag op een paard." Nu niemand meer van het werk hoeft te verzuimen, zijn er jaar lijks meer ritten in de Dorpsstraat van Wemeldinge, die gemaakt lijkt voor het ringrijden. „En af en toe rijden we ook weieens ergens anders." ONS GENOEGEN VIERT 95 JAAR RINGRIJDERIJ Eén van de opvallendste is de op zet van een tegemoetkomingsrege ling waar particuliere eigenaren van woningen een beroep op kun nen doen. De regeling richt zich op de bouwtechnische staat, ener giebesparende maatregelen en le vensloopbestendigheid. Om de verbetering van woningen op het gebied van energiebespa ring extra te stimuleren, de kos ten voor de gemeente te minimali seren, de (financiële) drempel voor inwoners te verlagen en het samenwerken met ondernemers uit de gemeente te bevorderen, gaat Borsele een collectieve in koop organiseren voor energiezui nige maatregelen. Onderzoek van de CDA-fractie bracht nogal wat 'rotte plekken' in de diverse Borselse dorpen aan het licht. Probleem is dat veel ver pauperde woningen particulier be zit zijn. De gemeente kan de eige naar niet dwingen zijn woning te verbeteren. Daarom wordt in de notitie een aantal stimulerende maatregelen aangekondigd om de bestaande woningvoorraad te ver beteren. De hoogte van de tegemoetko ming per woning zal afhangen van de hoeveelheid en grootte van de ingrepen die worden ge daan en op het aantal aan te pak ken speerpunten. Of een eigenaar van een woning in aanmerking komt voor deze regeling hangt vol gens de samenstellers van de noti tie af van verschillende criteria, bijvoorbeeld de huidige staat van de woning en de mogelijkheden die er zijn om de woning te verbe teren. Het werk begint vanavond in Goes. Daar gaat de verbinding tus sen de Anthony Fokkerstraat en A256 (richting de A58) dicht van 21.00 tot 23.00 uur. Het verkeer wordt omgeleid via de N664 rich ting 's-Heer Arendskerke. Morgen worden de slechte stuk ken op de Oude Rijksweg (N289) tussen Kapelle en Kruiningen on der handen genomen. TXissen de rotonde bij de Caisson en knoop punt Vierwegen is de aannemer van 9.00 tot 14.00 uur bezig. Het verkeer kan mondjesmaat gebruik blijven maken van de weg. Een halve rijbaan blijft over, verkeers regelaars laten het verkeer om en om door. Van 14.00 tot 19.00 gaat de Oude Rijksweg tussen de Zanddijk en de Stationsweg in Kruiningen he lemaal dicht Verkeer wordt omge leid via het station en langs bedrij venterrein Nishoek. Hoewel de weg helemaal dicht is, zijn de op en afrit van de A58 wel open. door Ali Pankow GOES - Zorggroep Ter Weel bestaat vijftig jaar en dat wordt uitbundig gevierd met allerlei activiteiten. Ook aan de cliënten en buurtbewoners is gedacht en daarom zijn er deze jubileummaand op vier verschillende locaties van Ter Weel voorstellingen van Circus Sijm. Cisteren was de eerste in Goes. Circus Sijm zet zowel in Goes als in Reimerswaal haar tent op en verzorgt dagelijks drie voorstellingen: vandaag bij Woonzorgcentrum Maria-Oord in Hansweert, woensdag 25 juni Woonzorgcentrum Ter Weel Goes (Joannaplantsoen), vrij dag 27 juni Moerzicht Yerseke. foto Mechteld Jansen. Een korte lans steekt veel moeilijker door Mieke van der Jagt Henk van de Guchte Ringrijdersvereniging Ons Genoe gen In Wemeldinge steekt als eni ge met een korte lans. Vroeger mocht alleen met werk paarden worden gereden, rijpaar den mogen inmiddels ook. De vereniging heeft 65 leden, van wie er 20 tot 25 meedoen aan de wedstrijden en demonstraties. De overige leden zijn te oud, maar wie eenmaal lid is, pleegt dat voor het leven te blijven. Het 95-jarig jubileum wordt zater dag 5 juli gevierd met een wed strijd in de Dorpsstraat in Wemel dinge, die om 10 uur begint. De laatste prijs is traditioneel de pollepel en de wedstrijddag wordt afgesloten met het stoeltjesrijden. De toegang is gratis. door Frank van Cooten HEINKENSZAND - De gemeente Bor sele wil verpaupering van wonin gen in de dorpen aanpakken. In een notitie voor de gemeenteraad wordt een reeks van maatregelen aangekondigd. GOES - Automobilisten moeten ko mende dagen rekening houden met verkeershinder rond provincia le wegen op de Bevelanden. De pro vincie vervangt op drie plekken het asfalt. Daarvoor moeten de doorgaande wegen (gedeeltelijk) worden afgesloten voor verkeer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 68