Regelaars Wie niet luistert, riskeert aangifte 66 Hij gooit z'n fiets de grond, loopt naar me toe en slaat mijn bril af. Kapot: 388 euro ZEELAND 23 commentaar Gratis pc's voor stichtingen en verenigingen 4 vragen over Tafel van 15 Laurence Haack Grote evenementen zijn niet voor ieder een een feest. Dat bleek afgelopen weekeinde weer eens, tijdens de Ride before the Roses, een grote fietstocht over de Beve- landen. Meerdere verkeersregel aars werden daar agressief beje gend door mensen die zagen hoe honderden fietsers tijde lijk hun weg versperden. Het is niet voor niets dat orga nisaties als die van de Ride for the Roses, maar ook van klein schaligere evenementen als de Avondvierdaagses die dezer da gen worden gelopen, vrijwilli gers inschakelen om alles in goede banen te leiden. Dat is niet alleen voor de veiligheid van de deelnemers, maar net zo goed voor die van het pu bliek. Zonder de inzet van deze vrijwilligers is het onmogelijk grote evenementen in Zeeland te organiseren. Ze spelen bo vendien geen politieagentje, hun aanwijzingen móeten wor den opgevolgd. Het is ontoelaat baar dat ze worden aangevallen - zelfs als het alleen verbaal is. MIDDELBURG - Voor Zeeuwse stich tingen en verenigingen is een gro te partij gratis pc's beschikbaar. Onlangs schonk het Zeeuws Ra diotherapeutisch Instituut uit Vlissingen de Spullenbank (onder deel van Stichting de Zeeuwse Uitdaging) een groot aantal com puters en randapparatuur. Het ZR- TI stapt over op nieuwe spullen en zag in de Zeeuwse Uitdaging een goede afnemer. Zeeuwse vere nigingen en stichtingen die een set (monitor, pc, toetsenbord en muis) of één van de andere spul len nodig hebben, kunnen mai len: info@zeeuwseuitdaging.nl of kijk www.zeeuwseuitdaging.nl De wet kent verschillende soor ten 'verkeersregelende functiona rissen'. Allemaal zijn ze bij wet aangesteld en hebben krachtens de wet bevoegdheden. Zoals: Verkeersbrigadier Verkeersregelaars (volledig be voegd beroepsmatig) Regionale evenementen Ver keersregelaars (met beperking) Regionale evenementen Ver keersregelaars (zonder beperking) Landelijke verkeersregelaar Verkeersregelaar Rijkswater staat Politie Verkeersregelaars worden ingezet voor het regelen van verkeer bij evenementen, optochten, wegom- leggingen, bij incidentmanage- ment, wegwerkzaamheden, bij ad-hoc situaties of voor langere periode. Ze hebben een opleiding gevolgd om dit werk te mogen doen en hebben als Verkeersregel aars dezelfde status als een politie agent. Verkeersregelaars oefenen hun taak uit onder toezicht van de regiopolitie. Volgens artikel 82 van het RW 1990 zijn weggebruikers verplicht de aanwijzingen van een Verkeers regelaar op te volgen. Doet een weggebruiker dit niet, dan kan de Verkeersregelaar aangifte doen. Voordat de politie proces-verbaal kan opmaken tegen de overtreder moet duidelijk zijn dat de Ver keersregelaar de aanwijzing cor rect heeft gegeven. Ook zal er ten minste één getuige moeten zijn. zeg er eerlijk bij: je moet er mee om kunnen gaan. Als je agressief reageert, kun je de bal terug ver wachten." Goesenaar René Maas begeleidt al vijfjaar het verkeer bij evenemen ten. „Ik ben het gaan doen en blij ven doen, want het is leuk. Het geeft een goed gevoel om alles in de goede banen te leiden. Al heb je soms vervelende dingetjes. Af gelopen zaterdag nog, er staat een groep te wachten, er komen fiet sers aan, en dan wil er opeens ie mand dwars daar doorheen fiet sen. Ik probeerde hem tegen te houden en trok aan zijn zadel, maar dan is het eigenlijk al te laat; dan staat hij al midden op de rou te. Die man zei: 'Ik heb met jou niets te maken'. Dan kun je de dis cussie aangaan, en hem duidelijk maken dat hij mijn aanwijzingen hoort op te volgen, maar je moet ook zorgen dat de rest veilig kan oversteken." Adri Corstanje heeft intussen de schade van zijn kapot te bril vergoed gekregen. „Ik zei: hoe gaan we dit afhandelen? Niet, zei hij. Toen is er politie bijgeko men en mocht hij kiezen: beta len, of een proces-verbaal. Hij koos eieren voor zijn geld..." Vorige maand zaten ze met z'n tweehonderden achter gesloten deuren bij elkaar om een ant woord te verzinnen op de vraag wat er moet gebeuren om hier een 'krachtige en dienstverlenende overheid' overeind te kunnen hou den. Morgen bepaalt de Statencom missie Bestuur het verdere mars plan. En dat is nu precies wat een aantal gemeentebestuurders dwars zit. Het Schouwse WD-raadslid Laurence Haack is ronduit teleurge steld over de paarse krokodil die uit het gehoopte ei van Columbus is gekropen. „Het is in eerste instantie een reactie op het plan van minister Plasterk om Zeeland bij Zuid-Hol land te voegen. Alle Zeeuwse over heden (de 13 gemeenten, provincie en waterschap) zijn bij elkaar gaan zitten om te bekijken hoe we Plas terk voor kunnen blijven. Wat voor soort overheid past er bij de toekomstige behoeften en wensen van de Zeeuwen? Op zich een heel goed initiatief. Ik geloof er heilig in dat we nog een hoop winst kun nen halen door effectiever (sa men) te werken. En vervolgens pre senteert de commissaris van de ko ning Han Polman het einddoel: 'Eén, voor de bewoners herkenba re, overheid in Zeeland'. „Dat wel, maar ze slaan zo wel een paar heel essentiële stappen over. Want willen we met z'n allen wel uitkomen op één overheid? Daar is nog nooit over gediscussi eerd met de gemeenteraden. Nu heeft het er alle schijn van of het einddoel bij voorbaat heilig wordt verklaard. Stel dat we hier nu al met z'n allen ja tegen zeggen. In fei te geef je daarmee dan een carte blanche af voor opheffing van het gemeentebestuur. Waar blijf je dan met de democratische legitimiteit? Dit was de eerste keer dat we in de ze orde bij elkaar kwamen, maar het leek verdacht veel op een eind presentatie..." „Eigenlijk wel. Dit roept nu al weerstand op bij gemeentebestuur ders en het waterschap. Misschien heeft de provincie het niet zo be doeld, maar het staat er wel. Een heel ongelukkige start. Wil dit nog goed komen, dan zullen ze er in de Abdij heel hard aan moeten trek ken. Zoals het er nu voorstaat, geef je ons volksvertegenwoordigers ei genlijk maar één keus: tegenstem men. En dat is jammer. Want als je dit proces zorgvuldiger doorloopt, schept dat kansen voor een effi ciëntere en goedkopere overheid. Ik hoop dat ze met dit plan terug keren naar de tekentafel." „Dan houdt het al op. Nu kan je niet anders dan nee zeggen." DONDERDAG 19 JUNI 2014 Adri Corstanje, verkeersregelaar Ronald Mutsaerts: „Vergis je niet, het zijn zowel nette meneren als schoffies die tekeergaan." foto's Mechteld Jansen Onder de noemer Tafel van 15 praten vertegenwoordigers van gemeenten, provincie en water schap sinds eind 2013 over de be stuurlijke toekomst van Zeeland. door Marcel Modde *1 Wat is de Tafel van 15? 'l Duidelijk toch? 3 Gooit de provincie met deze be nadering gelijk haar eigen gla zen in? Laurence Haack foto WD Schouwen-Duiveland 4 En als ze dat niet doen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 67