Hagelkanonnen zijn bijna legaal Jeugd-tbs voor poging tot moord in Terneuzen Buurt voor behoud van weitje Burgh-Haamstede Z'N WEMELDINGS 26 SCHOUWEN-DUIVELAND RINGRIjDEN O In 95 jaar heeft bij Ons Genoegen niemand alle 30 ringen gestoken. Dat moet dus rap eens gebeuren. Diefstallen van vrachtwagens in Zierikzee I Het gemeentebestuur van Borsele heeft voor tien installaties op haar grondgebied een ontwerp-be- schikking aangevraagd. Die zijn momenteel in behandeling bij de Regionale Uitvoeringsdienst (RUD). „De ontwerp-beschikkin- gen worden momenteel nagezien op de handhavingstoets. Er moe ten immers in de vergunning za ken staan waaraan getoetst kan worden. Zoals het er nu naar uit ziet, liggen de beschikkingen bin nen nu en twee weken ter inza ge", zegt woordvoerder Hans Dul- laert van de RUD. De gemeente Kapelle heeft eerder dit jaar een vergunning verleend voor een hagelkanon aan het Verlorenwegje. De Stichting Be houd de Zak van Zuid-Beveland (BZZB) heeft beroep aangetekend tegen het verlenen van die ver gunning. Dat Kapelle die vergun ning al heeft verleend en Borsele nog niet, komt volgens Dullaert omdat de aanvraag in Kapelle al is gedaan voordat de RUD met in- De zwakbegaafde V. is veroor deeld voor een poging tot moord op een plaatsgenoot. Hij werd al langere tijd door het latere slacht offer getreiterd en bedreigd. Toen op zondag 27 oktober 2013 'de pestkop' weer eens tegen hem be gon te schelden, werd het V. te veel. Hij pakte een mes en maakte daarmee zwaaiende bewegingen om zijn 'uitdager' - volgens V. - weg te jagen. Die werd echter op diverse plekken van zijn lichaam geraakt, onder meer in de borst en buik. V. is vaker met de politie aanra king geweest. Zo mishandelde hij 30 april de portier van een horeca zaak. Bij zijn arrestatie verzette hij zich fel. Hij beet een agent in zijn arm en trapte een andere agent tegen zijn been. Al eerder had de Terneuzenaar agenten be dreigd. In alle gevallen was V., die volgens deskundigen het niveau van een 11-jarige heeft, onder in vloed van drank. gang van 1 januari dit jaar opera tioneel werd. Deze Regionale Uit voeringsdienst Zeeland voert sinds 1 januari 2014 milieu- en vei ligheidstaken uit namens de Zeeuwse gemeenten, waterschap Scheldestromen en de provincie Zeeland. Twee weken geleden hebben di verse fruittelers gebruik gemaakt van hun installaties in verband met het hevige onweer. Dit leidde tot diverse klachten van omwo nenden, waaronder drie in Borse le. De fruittelers namen vorig jaar een eventuele boete op de koop toe, omdat die niet opwoog tegen de schade aan het fruit door een hagelbui. Volgens fruitteler Rinus van 't Westeinde zijn de dwang sommen door de gemeente inmid dels ingetrokken, omdat de gene ratoren in het traject van de ver gunningverlening zitten. „De ge meente mag het gebruik van een generator gedogen zo lang er zicht is op een definitieve vergun ning. En dat is het geval", aldus Van 't Westeinde. De RUD han teert voor elke vergunning dezelf de uitgangspunten waaraan ge toetst kan worden. De afstand tot de eerstvolgende woning be draagt driehonderd meter, de af stand tot de bebouwde kom zes honderd en tot de openbare weg 75 tot honderd meter. SCHORE - Zoals ringrijdersvereni- ging Ons Genoegen in Wemeldin- ge is er maar één op de wereld. Het ringrijden is sowieso al een bijna uitgestorven sport, maar op Walcheren en op Zuid-Beveland wordt die nog druk beoefend. Maar allemaal steken ze met een lange lans. Het lansje waar Ons Genoegen mee steekt, is maar een halve meter lang met een dwars balkje op 15 centimeter. Henk van de Guchte uit Schore doet voor hoe je het vasthoudt: een beetje als een pen. „Het is veel moeilij ker steken met zo'n korte lans om dat je er niet langs kunt kijken om te richten. Het is daarom geen wonder dat in de 95 jaar dat we bestaan, bij ons nog niemand alle 30 ringen heeft gestoken. Ik ben er weieens dichtbij gekomen, 28, maar scores als op Walcheren heb- renknechten. „Denk erom", zegt Henk van de Guchte, „ze reden maar één keer per jaar. Stel je voor dat ze meer werk zouden missen." Zelf mocht Van de Gucht van zijn ouders geen lid worden, al woon de hij in Wemeldinge, wat vroe ger een voorwaarde was voor lid- Ik mocht geen lid worden van mijn ouders. Er werd veel te veel gedronken maatschap. „Mijn ouders vonden dat er veel te veel werd gedron ken. Dat was ook zo, want die gas ten hadden geen andere uitspat ting op een jaar." Met de landbouwmechanisatie raakten de boerenknechten op en mochten ook anderen lid worden, ook vrouwen. „Nu zijn bijna alle nieuwe leden paardenmeisjes. Ik heb vroeger werkpaarden gefokt en momenteel hebben we een paardenpension. Je wilt niet we ten hoeveel van die meiden ik al lid heb gemaakt." Behalve door de korte lans onder scheidt Ons Genoegen zich door als enige ringrijdersclub af te slui ten met het stoeltjesrijden. Dat is een soort stoelendans, waarbij de ruiters telkens moeten op- en af stijgen. Wie op de laatste stoel zit, heeft gewonnen. „Dat valt nog niet mee hoor, na zo'n hele dag op een paard." Nu niemand meer van het werk hoeft te verzuimen, zijn er jaar lijks meer ritten in de Dorpsstraat van Wemeldinge, die gemaakt lijkt voor het ringrijden. „En af en toe rijden we ook weieens ergens anders." maar scores ais op Walcheren heb- een keer gebeurt voordat we het eeuwfeest vieren. Zelf zal Henk van de Guchte dat record niet op zijn naam schrij ven, want hij rijdt al een paar jaar niet meer. Tot zijn 68e deed hij nog elke keer mee. „Maar je wordt te oud om de hele dag op een paard te zitten. Dan gaat de spier pijn bijna niet meer over." Ons Genoegen begon 95 jaar gele den als een vereniging voor boe „Het weitje, waarin Zeeuwse paar den lopen, biedt een fraai uitzicht op de molen en op de Hoge Burgh aan de andere kant. Wij zouden het zeer betreuren als de ze open ruimte verknoeid zou worden," schrijft Piet van de Put te uit de Julianastraat in een mail aan de PZC. Piet Jan Landegent van de Panne- koekenmolen wil het landje ook groen laten. „Ik zou om te begin nen de mening van de omwonen den eens willen horen. Ik ben zelf ondernemer, dus ik snap best dat de AH wil groeien. Maar hoeveel steeds schaarser wordende open bare ruimte heb je daar voor over? Het valt me op dat maar weinig mensen van dit plan weten." Landegent overweegt de oprich ting van de stichting 'Wei, vrien den van de molen'. AH wil van het weitje een par keerterrein maken. Daardoor wordt uitbreiding van de winkel mogelijk. De grond is eigendom van de gemeente. Een ambtenaar bevestigde gisteren dat er een ver zoek tot verkoop van de grond ligt. „Maar B en W hebben daar nog geen besluit over genomen." ZIERIKZEE - Chauffeur Olivier Leendertse heeft aangifte gedaan van diefstal vanaf zijn vrachtwa gen. Leendertse parkeert zijn wagen elk weekeinde op het Haringvliet- plein. Tot drie keer toe werd de brandblusser van de auto gesto len. Toen de laatste keer ook de luchtleiding was doorgesneden, waardoor de remmen niet meer werkten, vond de chauffeur het welletjes en deed hij aangifte. Aan het plein bij de oude Praxis staan in het weekeinde drie vrachtwagens. Van één weet Leen dertse dat daarvan ook de brand blusser is verwijderd. door Frank van Cooten HEINKENSZAND - Voor achttien ha gelkanonnen in Zeeland is een ver gunning nodig. Het gaat om tien ka nonnen in Borsele, drie in Kapelle, twee in Reimerswaal en drie in Zeeuws-Vlaanderen. door Ad Roos terneuzen - De rechtbank in Mid delburg heeft Joël V. (20) uit Ter neuzen gisteren jeugd-tbs opge legd. Het vonnis was gelijk aan de eis. V. moet zijn slachtoffer ook een schadevergoeding betalen, van 875 euro, en twee politieagenten ieder 250 euro. Een korte lans steekt veel moeilijker door Mieke van der Jagt Henk van de Guchte ben wij niet. Toch hoop ik dat het ONS GENOEGEN VIERT 95 JAAR RINGRIJDERIJ Ringrijdersvereniging Ons Genoe- gen in Wemeldinge steekt als eni ge met een korte lans. Vroeger mocht alleen met werk paarden worden gereden, rijpaar den mogen inmiddels ook. De vereniging heeft 65 leden, van wie er 20 tot 25 meedoen aan de wedstrijden en demonstraties. De overige leden zijn te oud, maar wie eenmaal lid is, pleegt dat voor het leven te blijven. Het 95-jarig jubileum wordt zater dag 5 juli gevierd met een wed strijd in de Dorpsstraat in Wemel dinge, die om 10 uur begint. De laatste prijs is traditioneel de pollepel en de wedstrijddag wordt afgesloten met het stoeltjesrijden. De toegang is gratis. door Ton van den Nouweland BURGH-HAAMSTEDE - Ten minste twee omwonenden van de Albert Heijn in Burgh-Haamstede zijn het niet eens met het plan van de grootgrutter om een weitje achter de winkel in te richten als parkeer plaats. I Blik in toekomst: protest tegen parkeerplaats Burgh. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 64