Van dagrecreatie naar meer verblijfsrecreatie Amerikaan schrijft boek over bestuur Renesse SCHOUWEN-DUiVELAND 25 brouwersdam - De ontwikkeling van de Grevelingenzijde van de Brouwersdam heeft de laatste ja ren een grote vlucht genomen. Waar eerst de aandacht gericht was op de dagrecreatie, is nu een verschuiving naar verblijfsrecrea tie: projecten met (al dan niet zeer luxe) vakantiewoningen waar het hele jaar verbleven kan worden. Daarnaast hebben de re- creatiebedrijven geïnvesteerd en wordt nu het Inspiratiecentrum gebouwd. In dit 'beleefcentrum' draait het helemaal om educatie en informatie over de Grevelin- gen in de brede zin van het woord. Daarnaast biedt het cen trum onderdak aan een slecht- weervoorziening voor kinderen en horeca. Ook gebouwd wordt er op De Punt, nabij het station van de RTM. Daar komt het Ecohotel. Een project van 71 luxueuze re creatievilla's en een centrumge bouw met 20 hotelsuites. Deze verblijfsaccommodatie in het duingebied richt zich op het hoge re marktsegment. Centraal op de dam ligt het huidi ge Port Zélande (rond de 700 va kantiehuisjes), appartementsge bouwen voor particulieren, een camping en jachthaven Marina Port Zélande. Achter het huidige Port Zélande gaat Greenhuus de ecolodges bou wen. Maximaal 30 stuks op een terrein van 6,5 hectare. Met deze zelfVoorzienende huizen mikt Greenhuus op de 'groene' toerist. Om de hoek is een kleinschalige accommodatie bij het zeil- en surfcentrum met onder andere ka mers en beachlodges. Nog een klein stukje verder richting Schou- wen-Duiveland is de jachthaven van de toekomst geprojecteerd. Brouwerseiland, zoals het project tegenwoordig wordt genoemd, is grootschalig van opzet met maxi maal 500 luxe woningen op opge spoten eilandjes en maximaal 600 ligplaatsen voor boten. Dit project is het enige project binnen de ge meentegrenzen van Schou- wen-Duiveland. De meerderheid van de gemeenteraad staat hier vooralsnog positief tegenover. Dat blijkt uit het boek 'Hoe ter gend zijn geschrijf tegen mij ook mag zijn' van Arjen Roelse. Hij schetst daarin de bestuurders van Renesse tussen 1890 en 1930. Roelse werd in Rotterdam gebo ren, maar woont en werkt als vrij gevestigd schrijver en redacteur in North Carolina in de Verenig de Staten. Zijn moeder komt uit Renesse. Zij groeide op in het voormalige gemeentehuis. Op 5-jarige leeftijd verloor zij haar va der, Geert Bonder, die in Renesse gemeentesecretaris was. De wedu we moest daarna met haar vier kinderen en haar moeder het huis verlaten. Zij vestigden zich in Rot terdam. In het voorjaar van 2011 bezocht Roelse met zijn toen 90-jarige moeder Renesse om nog eens een kijkje te nemen in het huis waar in ze werd geboren en waarin ze opgroeide. Geïnspireerd door de verhalen van zijn moeder, besloot Roelse een boek te schrijven. Aanvanke lijk zou dat gaan over zijn opa, ge meentesecretaris Geert Bonder. Maar omdat hij over hem niet ge noeg informatie boven water kreeg, verbreedde hij zijn onder werp naar de bestuurders van Renesse. Dat levert aardige passages op uit de ingezonden brievenrubriek van de Zierikzeesche Nieuwsbo de van 25 mei 1928. Een anonieme voorstander van de waterleiding dient hier de bestuurders van Renesse en Haamstede van re pliek. Als het veertien dagen niet regent in Renesse, gaan de men- sen in optocht naar de waterput, eerst met emmers, dan met melk bussen en tenslotte moet de poli tie eraan te pas komen. „Wat zult ge worden verwenscht als straks in naburige gemeenten de kraan tjes worden opengezet en men daar nooit meer bang behoeft te zijn voor gebrek aan water." Met de Krantenbankzeeland.nl en de Kroniek van de Zeemeermin als lokale bronnen schetst Roelse een beeld van de Renesser samen leving, maar voegt weinig toe aan wat al bekend was. Roelse heeft ook dertig pagina's aanloop nodig voor hij in Renesse belandt. Kinderclub houdt jaarafsluiting Kinderclub Little S in Burgh-Haamstede houdt za terdag een magische jaaraf sluiting met een goochel- show. Na afloop is er ook nog een disco. De goochelshow begint om 15.00 uur en de middag ein digt om 17.00 uur. Entree is gratis. Kerk trakteert vrijwilligers Bij gelegenheid van het vijf tigjarig bestaan van de Gere formeerde Kerk in Burgh-Haamstede worden de kerkvrijwilligers in het zonnetje gezet. Dat gebeurt morgenavond met een kopje koffie, een quiz en een bar becue. De kerk aan de Plat- boslaan telt ongeveer hon derd vrijwilligers. Barbecue voor jongeren SMWO Het SMWO en stichting Brogum houden morgen avond een barbecue voor de deelnemers aan het jonge renproject in Zierikzee. De gemeenteraad is ook uitge nodigd voor de grillpartij. Poppodium Brogum is overi gens op zoek naar een nieu we programmeur: info@brogum.nl. Droomdub viert vijfjarig bestaan Jeugdvereniging de Reister- se Droomclub in Dreischor bestaat vijfjaar en viert dit zaterdag met een familie feest op diverse locaties in Dreischor. De gratis festivi teiten duren van 13.30 tot 20.30 uur. De club belooft 'een spetterend feest, vol ver rassingen, prijzen en lekker nijen'. Meer informatie op www.dreischor.com. Rommelmarkt op sportveld Harmonievereniging Nut Uitspanning en stichting voetbalvereniging Zonne- maire houden zaterdag voor de 19e keer de jaarlijkse rom melmarkt in Zonnemaire. Deze zal dit jaar op het sport veld georganiseerd worden. De rommelmarkt begint om 9.00 uur en duurt tot 15.00 uur. Kinderdienst in Jacobuskerk In de dorpskerk van Renes se is zondag een gezamenlij ke kinderdienst. Het thema is: 'Ieder heeft een talent. Laat je talent stralen.' De dienst is voorbereid met de kinderen van de openbare basisscholen in Renesse en Noordwelle en met de mu ziekgroep van Luctor et Emergo. Aanvang 9.30 uur. DONDERDAG 19 JUNI 2014 De locatie waar Greenhuus de ecolodges wil bouwen. Inzet: het voorlopige ontwerp voor de ecolodges. foto Dirk-jan Gjeltema door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE - Terwijl in het Neder land van de jaren twintig socialis ten en liberalen met elkaar op de vuist gingen, maakte politiek Ren esse zich vooral druk over het al dan niet verplichten van de inwo ners tot de afname van leidingwa ter. Amerikaan Arjen Roelse schrijft boek over bestuur ders Renesse. Zij opa was daar gemeentesecretaris 'Hoe teFgend zijn geschrijf...' door Ar jen J. Roelse, 152 pagina's, Brave New Books, ISBN: 9-789402-13792. BURGH-HAAMSTEDE BURGH-HAAMSTEDE ZIERIKZEE DREISCHOR ZONNEMAIRE RENESSE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 63