Safetymanager CAS is een spin in het web Bewoners willen geen schermen langs spoor I I Kunstenaars maken kans op Award 24 SCHOUWEN-DUIVELAND VAKANTIEVERBLIJVEN Milieuorganisaties vegen vloer aan met ecologische onderbouwing voor project vakantiehuizen op strand. SCHOUW EF Nog acht dagen tot Concert at Sea 2014. In tien afleveringen tellen we vanuit diverse invalshoeken af tot het tweedaagse festival losbarst. RENESSE - Als safety manager bij Concert at Sea is Bruno van der Hoek (ook ondernemer van New York Taxi) binnen zijn team ver antwoordelijk voor medics, securi ty, arrangementen, verkeer en ver voer en alle contacten met overhe den en operationele diensten die een rol hebben in de voorbereidin gen én tijdens het festival. Een spin in het web dus? „Yep. Ik ben voorzitter periodiek overleg en de zogenaamde linking pin tussen de partijen op ons terrein en 'bui ten'. In de normale festivalfase houden wij geheel onze eigen broek op en in geval van een cala miteit worden wij 'de handjes' van de overheden die dan de lei ding overnemen. We werken hier over in de voorbereidingen een aantal scenario's uit waarin de ta ken van elke partij beschreven worden." Van der Hoek is festivalliefheb ber, maar constateert wel 'bedrijfs- gekte' bij zichzelf. „Ik verval al snel in analyses van wat ik zie en probeer als bezoeker de organisa tie te begrijpen. Overigens ope nen deuren zich ook vanwege CAS, dus ik ben regelmatig in de gelegenheid een kijkje in de keu ken te nemen." Over het belang van CAS is hij duidelijk: „Het is de beste locatie voor de beleving van zee, strand, ruimte. Honderden mensen ma ken een foto van de ondergaande zon. Verder is er natuurlijk het economisch belang. Alleen al via de bij CAS aangesloten recreatie- bedrijven boeken via onze site 12.000 bezoekers." „Wat mij steekt, is dat er absoluut niet wordt gekeken naar de omge ving. Deze mensen hebben hele maal geen last van die treinen", zegt Koeman. De kans is echter zeer gering dat de bewoners of de gemeente de plannen van Prorail kunnen te genhouden. Volgens woordvoer der René Vegter is het geluids scherm onderdeel van de geluids- sanering die de spoorbeheerder uitvoert langs de lijn. „In 2010 is in Krabbendijke een informatie avond gehouden over de gevolgen voor de buurt. Daarna konden mensen bezwaar maken tegen het pakket." Prorail heeft alle juri dische procedures afgewacht alvo rens te beginnen met de uitvoe ring van de geluidssanering. Re cent zijn grondonderzoeken uitge voerd voor de plaatsing van de schermen. Voor sommige bewo ners was het nieuw dat er scher men zouden komen. Vegter: „Ik kan me voorstellen dat het na vier jaar wat is weggezakt. Tegen de tijd dat de schermen worden ge plaatst, begin 2016, gaan we weer communiceren met de omge ving." Volgens Koeman kan de ge meente niks tegen de plannen doen. Ook in Kapelle en Goes ko men extra geluidsschermen. BROUWERSDAM - Zes natuurorgani saties keren zich tegen het plan om op de Kabbelaarsbank ecolod ges te bouwen. De organisaties zijn tegen verblijfsrecreatie op die plek. Greenhuus wil dertig ecolo gische vakantiehuizen bouwen op een terrein achter vakantie park Port Zélande. Een plek waar nu de dagrecreant heer en mees ter is. De Zeeuwse en Zuid-Hollandse milieufederaties, stichting Duin behoud, de natuur-en vogelwacht Schouwen-Duiveland, de vogelbe scherming en de vereniging voor natuur- en landschapsbescher ming Goeree-Overflakkee zijn in diener van een zienswijze tegen de wijziging van het bestem mingsplan en het ontwerp kwali teitsplan. „Het gebied ligt tussen twee Natura 2000-gebieden in. Dat is Europese top-natuur", zegt Leo Vorthoren van de Zeeuwse Milieufederatie (ZMf). „Daarmee staat het op gelijke voet met de Oostenrijkse Alpen of de oerbos sen in Finland." Zowel de Greve- lingen als de Noordzeekust zijn beschermde natuurgebieden. „En dan moeten alle belangen zorgvul dig worden afgewogen." Daar is al leen geen sprake van volgens Vort horen. Hij veegt de vloer aan met het onderliggende ecologische on derzoek. „Hier ligt een uiterst zwak onderzoek dat vanachter een bureau is geschreven en niet eens door een ecoloog. Er is geen veldonderzoek gedaan. Er is ge bruik gemaakt van een con- cept-ontwerp-beheerplan, een plan dat nog de inspraak in moet Daarnaast is gekeken op waarne- mingen.nl, een website voor ama teurs terwijl er professionele on derzoeken beschikbaar zijn van Staatsbosbeheer, Rijkswaterstaat en Sovon. Vorthoren is ook kri tisch over het ecologische karak ter van het project. „Zo wordt het graag voorgespiegeld, maar een huis met sedum op het dak en een zonnepaneel maakt het in mijn ogen nog niet ecologisch." De organisaties hebben bijvoor beeld grote moeite met de enor me glazen puien van de wonin gen die gericht zijn op het water. Het gebied ligt tussen Natura 2000-gebieden in. Dat is Europese topnatuur Vanuit deze ramen zal 's avonds veel licht uitstralen naar buiten en dat heeft schadelijke gevolgen voor de populatie vleermuizen op die plek. „En vlak voor het strand liggen zeehonden op een eilandje en van zeehonden is bekend dat ze erg gevoelig zijn voor lichtver- storing. Wij willen een zorgvul dig onderzoek en als dan blijkt dat er geen sprake is van versto ring, vervalt ons bezwaar." Het stoort de natuurorganisaties dat ze in het voortraject op geen enkele manier betrokken zijn bij de ontwikkeling van dit vakantie park. De ZMF is één van de onder tekenaars van Zicht op de Greve- lingen, een toekomstvisie op het gebied waarbij is afgesproken dat economie en ecologie hand in hand gaan. Alleen worden vol gens Vorthoren die afspraken niet nagekomen. „Als dit zo doorgaat, moeten we ons afvragen of we on ze naam nog wel hieraan willen verbinden." Door de bouw dreigt een dagre- creatiestrand deels verloren te gaan. De plannenmakers zeggen dat het terrein openbaar toeganke lijk blijft, maar de natuurorganisa ties constateren dat dit betrekke lijk is. „Het is een heel andere be leving. Het voelt toch anders als je bij wijze van spreken bij ie mand in de voortuin gaat liggen", zegt Susanne Kuijpers van de Zuid-Hollandse Milieufederatie. De organisaties vragen zich af of de gemeenteraad van Goe ree-Overflakkee (waar het gebied onder valt) zich wel ten volle reali seert wat de gevolgen zijn. „Wij vinden dat je hier heel zorgvuldig mee om moet gaan. Wil je dit wel? Enkele opmerkelijke projecten van De Kunstschouw worden in een serie van zes afleveringen nader belicht. Deel 4: Drie genomineerden. NIEUW HAAMSTEDE - Eigenheid, creatief gebruik van materialen en originaliteit blijken goed te sco ren bij de beoordeling van jonge deelnemers aan de Kunstschouw. De jury heeft drie kunstenaars ge nomineerd voor de Kunstschouw Award 2014. Dat zijn Monique van den Berg voor haar ruimtelijk werk met gips en brons, Elise Le Pair voor haar specifieke zeege zichten en Thomas Nondh lansen voor zijn op grote lappen stof afge drukte foto's. De nominatiecommissie bestaat uit Ifrea Dorreman Krul, docente culturele vormgeving uit Goes; beeldend kunstenaar Wieke Terpstra uit Den Haag en galerie houder Alex den Hoed van Bellas Artes in Kerkwerve. De installatie 'Droomplaats' van Monique van den Berg wordt ge prezen wegens de grote eigenheid van techniek en materialen. „Het kwetsbare gips en het eeuwige brons en de beeldende kwaliteit sluiten goed aan bij haar ideeën over reizen, vergankelijkheid en eeuwigheid", vindt de commissie. Ook Elise Le Pair oogst waarde ring voor haar werk 'Horizon'of wel zeezichten, gemaakt van kneedgum. Haar talent een 'out of the box' vormgeving te kunnen bedenken, spreekt de commissie zeer aan. Dat geldt ook voor de 'grote lappen' foto's van Thomas Nondh Jansen. Hij zoekt in zijn werk naar voelbare tegenstellin gen tussen groot en klein en dat levert verrassend resultaat op. Het werk van Van den Berg en Le Pair is te zien bij de Torenhoeve en het fotowerk van Jansen wordt geëxposeerd in het Duinhotel in Nieuw Haamstede. Zaterdag wordt de winnaar van de Kunst schouw Award bekend gemaakt. door Ali Pankow door Joeri Wisse KRABBENDIJKE - Langs de Spoor- laan en de Parallelweg in Krabben- dijke komt over de lengte van een kilometer een geluidsscherm. Vol gens CDA-raadslid Peter Koeman uit Krabbendijke zitten bewoners van met name de Parallelweg hele maal niet te wachten op een scherm dat hun uitzicht op boom gaarden en weilanden wegneemt. Bezwaar tegen plan ecolodges Brouwersdam door Melita Lanting Leo Vorthoren (ZMf) door Ali Pankow WESTERSCHOUWEN Thomas Nondh Jansen is met zijn fotoprints op grote lappen stof één van de drie genomineerden voor de Kunstschouw Award, foto Dirk-Jan Cjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 62