Tien tips voor een geslaagde loopwedstrijd 56 SPORT ATLETIEK mMSsCHi Ronnie Overgaauw en Franky Beljaars maken hun comeback in de PZC Familieloop. Ze hebben er allebei zin in. Neem voldoende rust. Ga de laatste dagen voor de Familieloop niet meer hard trainen. Dat werkt contraproductief. Rusten is ver standiger. Twee dagen voor de Fa milieloop valt er niets meer te ver beteren aan de conditie. Dat had je eerder moeten doen. Als je nog wilt hardlopen, doe dat dan een klein stukje en in een rustig tem po. Om de spieren los te lopen, niets meer en niets minder. 2. Ga op tijd naar bed. Niet alleen op vrijdag, maar ook de dagen er voor. je zult merken dat er een groot verschil is tussen uitgerust aan de start verschijnen en ver moeid aan de start verschijnen. Wie uitgerust is, kan een hoger tempo lopen en kan dat langer vol houden. Bovendien is het niet ge zond om vermoeid aan een hard loopwedstrijd te beginnen. 3. Laat je tijdens de Familieloop niet gek maken door andere lo pers. Ga niet mee in hun hoge tempo, bepaal zelf hoe hard je gaat. Zoek je cadans, je ritme, je ideale snelheid. Vooral in het be gin is dat belangrijk. Wie rustig begint en z'n krachten spaart, ver dient dat aan het eind dubbel en dwars terug. Bovendien is er niets lekkerder dan in de laatste kilome ters veel andere lopers in te halen. Geeft een fantastisch gevoel! Gun het jezelf. 4Pak je sporttas op vrijdag in en zet ook al je andere spullen dan al klaar. Als je zaterdag nog alles bij elkaar moet zoeken, geeft dat stress. En wedden dat je dan iets vergeet? 5. Eet vanaf de dag voor de start niet te veel, niet te vezelrijk en niet te vet. Daar kun je onderweg last van krijgen. Wie te veel ve zels naar binnenwerkt (bruin brood, volkorenpasta, etc) loopt de kans dat hij/zij onderweg naar de wc moet. Ook te vet voedsel zorgt niet voor een prettig loopge- voel. Let op: Er zijn lopers die on danks een goede voorbereiding al tijd een paar stukjes wc-papier bij zich hebben. Kan handig zijn. 6. Zorg er wel voor dat je veel vocht binnenkrijgt. Het is goed om vanaf twee dagen voor de loop extra water (geen limonade, of andere zoetigheid!) te drinken. Stop daar een paar uur voor de start mee, anders krijg je onder weg problemen. Bezoek voor de start nog even het toilet. Doe dat niet een paar minuten ervoor, want dan staan er lange rijen!! 7. Het drinken van energiedrank is bij 3 en 10 kilometer niet nodig. Je hebt voldoende energie aan boord om op volle kracht te kun nen finishen. Een bekertje water onderweg is ruim voldoende. Op de halve marathon kunnen wat slokjes zoetigheid sommige lo pers helpen. De meeste lopers hebben het echter niet nodig! 8. Geheime tip: Sommige mensen hebben baat bij rodebietensap. De theorie: dankzij het melkzuur in het sap kan het bloed meer zuur stof opnemen en kun je met een lagere hartslag even hard lopen. Zorg er dan wel voor dat je rode bietensap MET melkzuur koopt. En zijn merken te koop waar de melkzuur uitgehaald is. Drink het ruim voor de wedstrijd. Albert Heijn verkoopt op sommige plaat sen Zonnatura rodebietensap en ook de meeste natuurvoedings winkels hebben de drank. 9. Loop op de schoenen waarop je ook getraind hebt. Er zijn altijd weer mensen die speciaal voor de wedstrijd van die extra mooie nieuwe stappers aantrekken. Niet doen! Blaren en andere blessures liggen op de loer. Hetzelfde geldt voor kleding. Tijdens de trainin gen heb je uitgevonden wat lek ker zit en waar je je lekker in voelt. Trek dat aan. Laat dat prach tige nieuwe shirtje met die leuke biesjes in contrastkleuren nog even in de kast liggen. Trek dat aan bij de eerste training na de Fa milieloop. 10. Kleed je niet te warm. Het is tegenwoordig mode om in lange broek te lopen, ook al vallen de mussen dood uit de boom. Slaat nergens op! MIDDELBURG - De PZC Familie- loop is er voor iedereen. Het groot ste deel van de deelnemers is be ginner of zelfs debutant. Zij werk ten vanaf maart consciëntieus het trainingsschema af dat in de krant en op de website van de PZC stond. Maar er staan ook veel prestatieve lopers aan de start. In die categorie vallen twee namen op: die van Ronnie Overgaauw en Franky Beljaars. Beiden zien hun deelname aan de Familieloop als een soort comeback. Vooral de deelname van Vlissin- ger Franky Beljaars is opmerke lijk. Ooit was hij een begenadigd hardloper. Zo finishte hij in de al lereerste Kustmarathon, die van 2003, als derde in de nog altijd aansprekende tijd van drie uur en een paar seconden. Veel toeschou wers herinneren zich de heroïs che sprint nog die hij in Zoutelan- de met Frank Wiebes uit Glaner- brug aanging met de tweede plaats als inzet. Wiebes won, maar moest zijn ultieme inspan ningen bekopen met een forse kotspartij. Beljaars zeeg net over de streep neer en deed er behoor lijk lang over om weer op adem te komen. Later werd hij nog tweede in de marathon van Hoorn en won hij zijn leeftijdscategorie van de al tijd drukbezette Berenloop op Ter schelling. Daarna werd het stil. Beljaars kreeg blessures en miste motivatie. Zijn naam dook in 2009 nog op in de Marathon Zeeuws-Vlaanderen. Halverwege sloeg de man met de hamer toe. Op karakter liep Beljaars de mara thon uit. Nu, op 21 juni 2014, maakt de inmiddels vijftigjarige Beljaars een nieuwe comeback. Maar wel als recreant. „Hardlopen doe ik niet meer om te presteren", zegt hij, „Ik doe het om lekker bezig te zijn. Serieus trainen doe ik niet meer. Geen zin meer in en bovendien krijg ik blessuretjes waar ik vroeger echt last van had. Ik moet voorzichtig zijn. Maar ook op deze manier is het een uitdaging. Ik ben be nieuwd hoe het nu gaat, wat er ge beurt in het lijf. Ik ben wel bang dat m'n oude maatjes een eind voor me zullen lopen." Overgaauw is niet zo lang als Bel jaars uit roulatie geweest. De 29-jarige inwoner van Zoutelande is sinds december uit competitie. De Zeeuwse topper op de midden afstanden kreeg last van zijn on derrug, de pijn straalde uit naar een been. „Ik liep als een krab over straat", herinnert hij zich. Fysiotherapeut Anton Engels en een osteopaat keken naar het pro bleem. Langzaam ging het beter, maar toen begon een heup op te spelen. Een peesontsteking, was de diagnose. „Ik heb een hele tijd lopen te modderen. Als het weer wat beter ging, wilde ik weer vol op trainen. Dat was niet verstan dig. Ik kreeg weer last. Nu gaat het beter, vooral omdat ik mezelf meer tijd gun om terug te komen. Vorige week heb ik voor het eerst op de baan getraind en dat ging re delijk. Toen heb ik beslist om aan de tien kilometer van de PZC Fa milieloop mee te doen. Het is een leuke loop. Vorig jaar heb ik ook meegedaan." Overgaauw gaat zaterdag niet voor een snelle tijd of een prijs op pad. Hij gaat kijken hoe het gaat en neemt daarna een beslissing. Zijn baanseizoen beschouwt hij als verloren. Zijn persoonlijke re cords op de 3000 meter (8.30) en de 5000 meter (14.39) blijven nog minstens een jaar staan. „Als die tien kilometers lekker gaan, ga ik daar misschien mee verder. An ders werk ik naar de Kustmara thon toe." Als het weer wat beter ging, wilde ik weer volop trainen. Dat was niet verstandig. VLISSINGEN door Koen de Vries MIDDELBURG - Het lijkt zo makke lijk: hardlopen is toch niet veel meer dan zo snel mogelijk het ene been na het andere op de grond zetten? Was het maar zo simpel. Wie goed wil hardlopen, moet aan veel dingen denken. Tien tips. Op de weg terug door Koen de Vries Ronnie Overgaauw In tegenstelling tot andere toppers is Epke Zonderland wel present op het NK. Hij verdedigt zondag zijn titels op rek en brug. foto André de Heus/VI Images f?.:'L.BKLr ..'TT- - 'F** Niet te snel starten is goud waard in de PZC Familieloop. foto Ruben Oreel start finish Qj gratis parkeren betaald parkeren w parkeerroute Aan de Koningsweg kan gratis worden geparkeerd. 'r Verkeersregelaars wijzen u daar de weg. vanuit Middelburg f Koudekerke etc. extra gratis P-plaatsen Gravenstraat is afgesloten. infographic Willem Adriaansens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 56