2014 a juni 1970 I I I I 8 Brasil 2014 In de voor Engeland cruciale wedstrijd tegen Uruguay keert Wayne Rooney vanavond naar verwachting terug in de punt van de aanval. .«Jkdo Het vertrouwen van de supporters slinkt. Het jogo bonita blijft uit en het geloof in de WK-titel is fragiel. EP Twee dagen voor de finale van het WK 1970 in Mexico slaat de paniek toe. In de strijd tegen de dictatuur van het militaire bewind in Brazi lië zet de oppositie Pelé in. Vanuit Algiers beschuldigt het 'Braziliaans front' de regering van plannen om een schijnont- voering van Pelé te beramen, met de bedoeling de publieke opinie tegen de guerrillastrij ders op te zetten. Om de kansen op de wereldti tel niet te ondermijnen, zou de militaire actie pas na het WK plaatshebben. Een snelle, spectaculaire bevrijding moest vervolgens de dictatuur bijzondere goodwill kunnen opleveren. Een bizar plan, maar niets is te gek in Brazilië in 1970 als het om Pelé en het nationale voetbalelftal gaat. Pelé speelt op zijn 29ste op de toppen van een glorieuze car rière. Met andere sterren als Rivelino, Gerson, Carlos Alber to en Jairzinho etaleert Brazi lië voetbalkunst van het hoog ste niveau. Alles rond Pelé en de Goddelijke Kanaries brengt de massa in beweging. De militaire regering zwijgt de beschuldigingen dood. Maar toch blijft een dag lang de schrik tastbaar. De kalmte daalt pas neer als zonder com mentaar op de tv is vertoond hoe secuur Pelé en zijn me despelers in Mexico worden bewaakt. Alles is vergeten als Brazilië op 21 juni 1970 voor 107.000 toeschouwers in een galashow Italië weg speelt: 4-1. Pelé blijft ook in de finale onge deerd en speelt voor het eerst een complete WK-eindronde. Hoogtepunt is de vierde Brazi liaanse treffer van Carlos Al berto, waarbij alle elf Brazilia nen de bal toucheren zonder één Italiaanse interruptie. „Voor de wedstrijd zei ik nog dat Pelé ook maar van vlees en bloed is. Ik heb me vergist", concludeert de Italiaanse ver dediger Tarcisio Burgnich. Voor Pelé is het de derde we reldtitel. Nog altijd is hij de enige speler ooit die dit heeft bereikt. RIO DE JANEIRO - 'Brazilië over tuigt weer niet'. De kop in één van de grootste kranten van Brazilië zegt voldoende. Na een moeizame overwinning op Kroatië (3-1), waarbij de hulp van de scheidsrechter goed van pas kwam, en het bloedeloze gelijkspel tegen Mexico (0-0), is het geloof van de Brazilianen in een succesvol wereldkampi oenschap ineens erg fragiel. Voorafgaand aan het toernooi hadden veel Brazilianen al een twijfelachtig gevoel, maar de omstandigheden waren vol gens de kenners perfect voor Brazilië om de zesde wereldti tel te winnen. „Brazilië heeft een kans van ne gentig procent om de beker te winnen", stelde tweevoudig wereldkampioen Cafii in aan loop naar het toernooi nog zelf verzekerd vast. De Braziliaanse supporters de len die mening na het vertoon de spel tegen Mexico niet lan ger. Klonken er na de overwin ning op Kroatië nog overal ge zang en toeters op straat, na Mijn vader was nog jarenlang kapot van die nederlaag tegen Uruguay Mexico liepen de fans zwij gend in hun groen-gele shirts richting huis. „Dit team is zo ontzettend afhankelijk van Neymar. Dat maakt het voor Brazilië lastig om kansen te creëren", zegt Armando, een ei genaar van een van de kiosken in de buurt van het strand in Copacabana. De 68-jarige Braziliaan was vier jaar oud toen het WK in 1950 in Brazilië werd gehou den. „We hopen dat het een mooi toernooi wordt. Dat kan natuurlijk ook nog steeds, maar de treurnis van het toer nooi van 1950 houdt het en thousiasme ook nog een beetje tegen. Mijn vader was nog ja renlang kapot van die neder laag tegen Uruguay (2-1 in het beslissende duel, red.). Elke Braziliaan heeft een litteken op gelopen door dat verlies." Armando schudt zijn hoofd en vervolgt: „Maar het vertoonde voetbal tijdens dit toernooi helpt ook niet." Hij is niet de enige die het idee van een WK-titel in eigen land probeert te verdringen. Overal klinken de negatieve analyses. Het jogo bonito, het mooie spel, hebben de Brazilianen nog niet gezien. Bij de fans was er nauwelijks plaats voor relative rend vermogen, de pers wees terecht op de goede prestatie van de Mexicaanse keeper Guillermo Ochoa. Met enkele knappe reddingen hield hij de Mexicanen op de been. Bondscoach Felipe Scolari van de Sele^ao merkte dan ook te recht op dat hij tevreden was over de instelling van zijn ploeg en de manier waarop er werd gevochten. Met het uitein delijke gelijkspel kon hij zelfs wel leven. „We zijn als ploeg gegroeid en we zijn weer tien procent beter geworden", sprak Scolari. De supporters blijven op hun hoede. Twijfelend tussen volle overgave of een terughouden de houding. Maandag kunnen de Goddelijke Kanaries in hun derde en laatste groepswed strijd tegen Kameroen laten zien dat ze inderdaad in het toernooi zijn gegroeid en klaar zijn om in de knock-outfase de weg naar die zesde wereldtitel in te slaan. EP, 19 door Henk Mees Vrolijk uitgedost, maar de gezichtsuitdrukking bij veel Brazilianen zegt voldoende. De Sele^ao overtuigt nog niet foto Nico Vereecken/VI Images Brazilianen vrezen voor nieuw litteken door Jan Willem Zeldenrust Kioskeigenaar Armando

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 52