Brasil 2014 7 Excuses Messi: 'Ik zag jongen niet' 66 Het team reageerde geweldig na de openingstreffer 66 Tactisch en fysiek hebben ze ieder moment van het duel slim gespeeld donderdag 19 juni 2014 Lionel Messi heeft zich veront schuldigd voor het negeren van een kinderhand voor de WK-wed- strijd van Argentinië tegen Bosnië-Herzegovina (2-1), zondag. De Zuid-Amerikaanse sterspeler heeft de mascotte in de catacom ben per ongeluk over het hoofd gezien toen die zijn hand naar hem uitstak. „Ik zou nooit een kind opzettelijk ontwijken", ver klaart Messi. „Ik heb de verhalen dat ik die jongen niet wilde be groeten wel gehoord, maar dat is onzin. Ik keek gewoon ergens an ders naar. Naar het arbitrale trio." BRASILIA - Zelfs als zijn coach hem op de bank zet, blijkt Didier Drogba nog van onschat bare waarde. Zondag was zijn en tree van ailesbeslissend belang bij Ivoorkust-Japan (2-1). Maar Drogba is inmiddels veel meer dan een voetbalster. Een portret van een icoon, vredestichter, voorbeeld én muskietenverdrij- ver. Wie kan er nu zeggen dat hij per soonlijk (medeverantwoorde lijk is voor de vrede in zijn land? Didier Drogba mag het met eni ge trots op zijn erelijst zetten. Daarop staan weliswaar vooral sportieve hoogtepunten, Drogba droeg toch ook bij aan het tot stoppen brengen van de strijden de partijen in zijn Ivoorkust. Het telefoontje van de voormali ge premier had niets aan duide lijkheid te wensen overgelaten. 'Didier, je moet helpen. We moe ten vrede zien te stichten in Ivoorkust.' Dat kon Drogba vanzelfsprekend niet weigeren. Hij riep de strij dende partijen op het moorden te stoppen. Dat hielp, prompt kwam het tot een staakt-het-vu- ren. Later werd Drogba be noemd in de elfkoppige Waar heids- en Verzoeningscommis sie die het land weer op de rit moest helpen. „Ik heb graag dat de voetbalfan me als betrokken Ivoriaan ziet, als een patriot, als een mens. Ik ben meer dan een spits." De Drogba van vandaag de dag - naamgever van een eigen stich ting die onderwijs en medische hulp biedt - is een wereldverbe teraar. Als ambassadeur van het ontwikkelingsprogramma van de Verenigde Naties manifesteer de Drogba zich vlak voor de start van het WK zelfs nog als 'mug- genmepper'. In een tekenfilmpje 'speelt' Drogba zichzelf. De baby in de box heeft nog niet al zijn karakteristieke trekken en ook als voetballend kind bleek Drog ba nog niet zo groot en breed als hij later was. De stem is echter onmiskenbaar van hem. Het voetballertje dat met vriendjes de strijd aangaat met een leger malariamuggen is de latere we reldster. Eén keer verloor Drogba die wedstrijd. „Ik was zelf ook een malariaslachtoffer, ik heb van dichtbij meegemaakt wat voor verwoestende invloed de ziekte heeft op families." En dus voert hij momenteel, ter wijl het WK gaande is, namens de VN gelijktijdig een tweede strijd. Jaarlijks nog sterven meer dan een half miljoen mensen aan malaria. „Ik ben tijdig behan deld, mijn leven werd gespaard. We moeten zorgen dat we in staat zijn om iedereen te redden. Mijn bekendheid als voetballer kan er misschien aan bijdragen de boodschap duidelijk te ma ken. Zoals ik ook als speler de kans kreeg om mensen over mijn land te vertellen. Wat had den jullie anders van Ivoorkust geweten? Maar, weet wel dat ik geen Superman ben. En ik kan Al die racistische uitingen gaven me motivatie om wat van mijn leven te maken het ook niet alleen. De mensen zelf, thuis in Ivoorkust, moeten het doen." Drogba (36) werd in Abidjan ge boren, maar verhuisde - onder dreiging van een burgeroorlog - al op 5-jarige leeftijd naar Euro pa. Zijn oom Michel Goba was er profvoetballer en bracht hem, tij dens een zwerftocht door Frank rijk, de beginselen van het spelle tje bij. Ondertussen werd hij als jonge Afrikaan vaak vijandig be naderd. „Al die racistische uitin gen gaven me motivatie. Om te knokken, om wat van mijn leven te maken." Uiteindelijk dwong hij als 19-jarige een profcontract af bij Le Mans. Ik heb graag dat de voetbalfan me als betrokken Ivoriaan ziet, als een patriot Drogba beleefde zijn hoogtijda gen bij Chelsea. De dominante aanvaller won onder meer de Champions League met de club uit Londen. Natuurlijk. Drogba is geen heili ge, ook hij kende zijn slechte mo menten. Schwalbes waren lang zijn handelsmerk. En wie herin nert zich niet zijn woedeuitbars ting tijdens de (verloren) halve finale in de Champions League tegen Barcelona in 2009. De Chelsea-aanvaller belaagde de scheidsrechter, riep in de came ra dat het een jucking disgrace was en werd door de UEFA voor langere tijd geschorst. In 2012 leek Drogba met een op vallende transfer het einde van zijn eigen carrière aan te kondi gen. De overstap naar het Chine se Shanghai Shenhua kon niet anders worden uitgelegd als een laatste poging om nog zoveel mo gelijk geld te scheppen. Na ruzie over zijn inkomsten, koos Drogba ervoor om bij Gala- tasaray alsnog een impuls aan zijn loopbaan te geven. En ook zijn inbreng tegen Japan gaf dit weekeinde alle aanleiding om hem nog niet helemaal af te schrijven. vier jaar in eigen land. Dat is voor Capello wellicht de reden om de routiniers langzaamaan te vervan gen en in de spits de voorkeur te geven aan Aleksandr Kokorin, die negen jaar jonger is dan zijn con current Kerzjakov. Capello kiest voor degelijkheid en trof in zijn Zuid-Koreaanse colle ga Myung-Bo Hong een coach die vanuit hetzelfde principe werkt. Pas toen in de tweede helft de ver moeidheid toesloeg, werd de wed strijd leuker om naar te kijken. De hoge luchtvochtigheid in het warme Cuiaba speelde daarbij een rol. Hoewel het anders oogde, zijn de Oost-Aziaten geen onvermoeiba re machines. In de slotfase lag re gelmatig een van de ijverige spe lers met kramp op de grond. Bondscoach Myung-Bo Hong was ondanks de late tegengoal een te vreden man. Volgens hem was het vooral belangrijk om het ope ningsduel niet te verliezen. „Op een toernooi is de eerste wed strijd altijd lastig en is de druk groot", zei Hong. „De spelers heb ben er in elk geval alles aan ge daan. Tactisch en fysiek hebben ze ieder moment van het duel slim gespeeld." Weet u 'alles' van voetbal? En houdt u van spelletjes? Dan is de dagelijkse WK-quiz zeker iets voor u. De komende we ken kunt u op de website van deze krant antwoord geven op in totaal tweehonderd vra gen. Alleen de inzendingen die helemaal correct zijn dingen mee naar de prijzen: een keur aan sportboeken. Iedere dag kiezen we een win naar uit de goede inzenders. /wk2014 De WK-quiz Geen Superman, wel meer dan een voetballer door Edward Swier Didier Drogba Opnieuw Didier Drogba Bondscoach Fabio Capello Bondscoach Myung-Bo Hong Pas toen de vermoeidheid toesloeg, werd het duel tussen Rusland en Zuid-Korea de moeite waard. Een winnaar kwam er niet, door de treffer van de Russische invaller Aleksandr Kerzjakov: 1-1. foto VI Images

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 51