Coach Del Bosque betaalt hoge prijs voor loyaliteit 'Voetbal strijdig met islam', veel doden bij aanslag in Nigeria Bondscoach Jürgen Klinsmann van de VS gaat ervan uit dat de geblesseerde Jozy Altidore in het laatste groepsduel tegen Duitsland weer kan spelen. ploeggenoten van Liverpool Luis Suarez staat vanavond met Uruguay tegenover zijn Engelse 4 Brasil 2014 Na de moeizame overwinning van Chili op Australië (3-1) leek Spanje kans te maken zich te her stellen van de harde klap van Oranje. Waar Chili in die wed strijd een vermoeide indruk maakte, vlogen de spelers ditmaal over het veld. Spanje kreeg geen tijd rustig op gang te komen. Met een geweldig doelpunt werd de ondergang van het gidsland van de laatste zes jaar gemarkeerd. Xabi Alonso, geen schim van de dominante middenvelder van Real Madrid, verspeelde de bal aan Alexis Sanchez. De aanvaller bereikte met een handig passje Arturo Vidal die op magnifieke wijze Charles Aranguiz vond. De middenvelder van Internacional hakte weer naar Eduardo Vargas, die doelman Iker Casillas ver schalkte: 1-0. De perfect uitgevoerde aanval brak Spanje in mentaal opzicht. Casillas illustreerde dit kort voor rust. Door een vrije trap van Bar- celona-aanvaller Sanchez half slachtig weg te stompen, bood hij Aranguiz de gelegenheid met een strak schot de 2-0 binnen te schie ten. Chili kon, met nog één helft te gaan, een plek in de achtste fi nales niet meer ontgaan. De Zuid-Amerikaanse ploeg was de bondscoach van de tegenstander daarvoor dank verschuldigd. Vicente del Bosque slachtofferde slechts twee spelers. Op Gerard Piqué en Xavi na begon Spanje met hetzelfde elftal als tegen Oranje. De loyaliteit aan de rest van de kern van het succesteam brak hem op. Afgezien van Casil las, in de slechtste fase van zijn carrière, en Xabi Alonso vochten onder anderen Diego Costa, Andrés Iniesta en Sergio Bus- quets tegen zichzelf. Een inschat tingsfout van de coach wiens re serves niet onder doen voor de vaste krachten. Toen hij het eindelijk aandurfde Costa en Alonso naar de kant te halen, was het pleit al beslecht. De dominantie van het fameuze tiki-taka voetbal, waarmee Spanje de wereld lang in zijn greep hield, eindigde zodoende in het legenda rische Maracana. Zelfs een show van de buitencategorie tegen Au stralië kan de schade niet meer re pareren. Spanje ligt uit het toer nooi, terwijl Chili en Nederland onderling gaan strijden om de eer ste plek in de groep. gewonden is zo groot dat ik ze niet kan tellen", zei hij tegen de BBC. Het gaat vooral om jonge mannen en kinderen. Volgens ooggetuigen was het een zelfmoordaanslag. De dader bracht zijn voertuig, mogelijk een fietstaxi, tot ontploffing midden in een mensenmenigte. Anderen zeggen dat de dader kort voor de ontploffing weg rende. Volgens een inwoner van Damaturu vond de explosie plaats op een populai re plaats waar vaker veel mensen bijeenkomen om naar evenemen ten te kijken. Mogelijk was dat bij een winkel waar een televisie in de etalage stond. De verantwoordelijkheid voor de aanslag is nog niet opgeëist. Ver moedelijk zitten extremistische moslims, zoals Boko Haram, ach ter de aanval. Voetbal zou in hun ogen strijdig zijn met de islam. Er zijn dit jaar al eerder aanslagen ge pleegd op mensenmenigten die voetbal stonden te kijken. Boko Haram wordt daarvoor verant woordelijk gehouden. De terreur beweging was al eerder actief in Damaturu. Op veel plaatsen in Nigeria is het verboden om op grote schermen naar het WK te kijken. Op 1 juni werden veertien mensen gedood die in een bar in de staat Adama- wa voetbal keken. In sommige ste den zijn Nigerianen per brief ge waarschuwd niet in het openbaar naar wedstrijden te kijken. Een verslaggever van persbureau Reuters telde bij het lokale zieken huis zeker dertien doden, onder wie kleine kinderen. Medische bronnen in het Sani Abacha Hos pital reppen tegen andere media zelfs al van zeker 21 doden en 27 gewonden die werden binnenge bracht. Eerder sprak een medewerker van het lokale ziekenhuis van truck ladingen gewonden. „Het aantal door Geert Langendorff RIO DE JANEIRO - Spanje is al uitge speeld op het WK na een neder laag tegen Chili (2-0). Na het laat ste groepsduel met Australië gaat de wereldkampioen naar huis. De Chilenen ontmantelden met ener giek spel de regerend kampioen. Net als eerder tegen Nederland kwam een groot deel van de ster ren niet in de buurt van hun ver trouwde niveau. GROEP B: SPANJE-CHILI Scoreverloop: 20. Vargas 0-1, 43. Aranguiz 0-2. Scheidsrechter Ceiger (VS). Toeschou wers: 74.000. Cele kaarten: Xabi Alonso (Spanje), Mena, Vidal (Chili) Spanje: Casillas; Azpilicueta, Martinez, Ra- mos, Alba; Busquets, Xabi Alonso (46. Ko- ke), Iniesta; Pedro (76. Cazorla), Diego Costa (64. Torres), Silva. Chili: Bravo; Medel, Silva, Jara; Isla, Aranguiz (64. Cutiérrez), Vidal (88. Carmona), Diaz, Mena; Vargas (85.Valdivia), Sanchez. Suarez moet Engelai Luis Suai DAMATURU - Een aanslag op voet balfans die in de plaats Damaturu in het noorden van Nigeria naar de wedstrijd Brazilië - Mexico stonden te kijken, heeft veel slachtoffers ge maakt. Over het exacte aantal lo pen de schattingen uiteen. De veiligheidsdiensten in Nigeria zijn al jaren in grote staat van paraatheid, maar slagen er niet in Boko Haram te beteugelen, foto Hollandse Hoogte

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 48