De Jong geniet van duels met 'Aussies' Brasil 2014 3 Het bezoek van koning Willem-Alexander en Koningin Maxima viel in goede aarde. Bondscoach Louis van Gaal noemde het 'hartstikke leuk'. Hersenschudding voor Martins Indi j m m Bruno Martins Indi is niet met het Nederlands elftal teruggevlo gen naar Rio de Janeiro, het basis kamp van Oranje op het WK. De verdediger heeft een lichte her senschudding overgehouden aan de wedstrijd met Australië. Mar tins Indi is onderzocht in een zie kenhuis in Porto Alegre. Hij vliegt vandaag weer terug naar Rio de Janeiro. Martins Indi moest vlak voor rust het veld verlaten na een beuk van Tim Cahill. Na diens zware tackle klapte de verdediger van Feyenoord hard met zijn hoofd tegen de grond. Cahill: hoop dat goal kinderen inspireert Tim Cahill blikte na afloop met een trots gevoel terug op zijn prachtige volley die de 1-1 betekende. „Ik wil iets beteke nen voor alle kinderen in Au stralië en over de hele wereld die ik hoop hiermee geïnspi reerd te hebben." uw het Nederlandse voetbal beteken de de ommekeer in de wedstrijd, waardoor de discussie omtrent het systeem in Porto Alegre weer nieuw leven werd ingeblazen. Tegen Australië werd nog eens zichtbaar hoe lastig het is voor een Nederlandse voetballer als hij moet omschakelen naar iets an ders. Tegen Spanje lukte dat om dat die ploeg altijd op de helft van de tegenstander wil voetbal len. Maar als de tegenstander van een ander niveau is, wordt het plots een heel ander verhaal, zo bleek gisteren in Porto Alegre. In de eerste helft rammelde het aan alle kanten bij een onsamenhan gend Oranje, dat nooit een ant woord vond op het enthousiaste spel van de tegenstander. Volgens de bondscoach had het zwakke spel niets met de aanpak te maken. „Omdat Australië met twee aanvallende backs speelt, vonden wij 5-3-2 het beste con cept voor deze wedstrijd", sprak Van Gaal. „Maar er is geen sys teem bestand tegen de hoeveel heid balverlies van ons in de eer ste helft." Daar had Van Gaal zeker een punt, maar het opvallende was dat uitgerekend de vleugelverdedi gers van Australië een heerlijke, onbezorgde eerste helft hadden, omdat ze geen strobreed in de weg werden gelegd. Jason Da vidson is een matige linksback van Heracles, die in de eredivisie heel wat lastigere karweitjes heeft dan gisteren tegen Oranje. En zijn Er is in de aanloop naar de wedstrijd geen speler bij me geweest collega aan de andere kant, Matt McKay, kwam geen tegenstander tegen toen hij bij de gelijkmaker zijn pass gaf op Tim Cahill (1-1). Een dag voor de wedstrijd zei Van Gaal nog dat het voordeel van het spelen met buitenspelers is, dat je altijd druk op de bal kunt hou den. Van Gaal besefte voor rust al dat Oranje een heilloze weg bewan delde tegen een tegenstander die alle ruimte kreeg, erbovenop zat en ook nog eens de persoonlijke duels won. Oranje had een bijstu ring in de veldbezetting nodig en daarom bracht hij buitenspeler Memphis Depay binnen de lij nen. Zijn entree stond ook los van de blessure van de man die hij kwam vervangen, Bruno Martins Indi. „Wij wilden de spelers hou vast geven en dat krijgen ze in het systeem waarin ze zijn opge groeid. Daardoor moesten ze weer vertrouwen krijgen", ver klaarde Van Gaal zijn switch in de wedstrijd. Oranje bleef ook na rust een kwetsbaar elftal, maar het inbren gen van Depay deed de wedstrijd kantelen in het voordeel van Oranje. Je zou het een gouden wissel kunnen noemen, maar te gelijkertijd ook een late correctie. Van Gaal ontkende dat hij zijn oren had laten hangen naar We sley Sneijder, Arjen Robben en Robin van Persie die in de voor bije dagen openlijk hadden ge pleit voor voortzetting van het winnende concept tegen Spanje. „Er is in de aanloop naar de wed strijd geen speler bij me ge weest", aldus Van Gaal, die na de mislukte uitvoering tegen Austra lië zich ongetwijfeld zal afvragen wat nou eigenlijk het best bij dit elftal past. Van Gaal wist het naderhand wel. Niet Arjen Robben verdiende de prijs voor man van de wedstrijd, maar De long. De middenvelder van AC Milan schudde het Neder lands elftal na een zwak begin wakker. „Zeker in de eerste helft waren we te lief', zei De Jong. „Die Australiërs zaten er boven op, ze kletsten erin. Ik houd wel van dat lijf-aan-lijfcontact. Af en toe moet je laten zien dat je er bent, zeker tegen zulke tegenstan ders. In de tweede helft hebben we dat rechtgezet." Arjen Robben, de maker van de eerste Nederlandse treffer, werd door de FIFA uitverkozen tot man van de wedstrijd, al vond bonds coach Van Gaal dus dat De Jong de prijs verdiende. Robben droeg de eretitel dan ook op aan de hele ploeg. „We hebben hard moeten werken en maakten vooral in de eerste helft te veel fouten. Maar we hebben gelukkig gewonnen. En met zes punten en een goed doelsaldo staan we er geweldig voor." Vooral achterin zag Oranje er al les behalve solide uit tegen de Au straliërs. Ron Vlaar had na afloop maling aan die kritiek. „We heb ben met 3-2 gewonnen, zes pun ten uit twee wedstrijden. De rest interesseert me niet zo", zei de verdediger van Aston Villa. „Na rust gingen we beter voetballen. Toch kwamen we met 2-1 achter. Dat was een tegenslag, maar we zijn gewoon doorgegaan. Het was geen grootse wedstrijd, maar we zijn erg blij met de overwinning. Dat is het enige dat telt." Ook Robin van Persie toonde zich vooral opgelucht. De aanvoerder van het Nederlands elftal is na zijn tweede gele kaart van dit toer nooi geschorst voor de laatste groepswedstrijd tegen Chili. „Ook om die reden ben ik blij dat we hebben gewonnen", zei Van Persie, die de 2-2 maakte. „Die treffer was belangrijk. Toen kreeg ik het gevoel dat we ze konden pakken. Onze verdienste is dat we tot het uiterste zijn gegaan en het maximale eruit hebben gehaald." De eerste helft waren we te lief. Die Australiërs zaten er bovenop donderdag 19 juni 2014 dolend Oranje r Memphis Depay (links) legt aan voor zijn doeltreffende uithaal. De invaller werd matchwinner bij zijn debuut, foto Maurice van Steen/VI Images Bondscoach Louis van Gaal PORTO ALEGRE - Louis van Gaal had van hem genoten. De bondscoach vond Nigel de Jong 'geweldig' te gen Australië. De aanjager van Oranje ging zeker na de rust voor op in de strijd. „Af en toe moet je ook je tanden laten zien", sprak de middenvelder veelzeggend na de moeizame overwinning (2-3). Nigel de Jong

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 47