Woede in Kamer om hoger loon ABN-top Tilburgse homowijk blijkt een grap Geen 'plezierjacht', maar 'de natuur oogsten' IN HET NIEUWS 3 Fluit WK-toeter schiet in keel van kind (7) Havendagen Terneuzen L havendagenterneuzen.nl De loonsverhoging voor het top kader van ABN Amro heeft wel iets weg van een waterbedeffect: als je aan de ene kant drukt, komt het aan de andere kant omhoog. Het kabinet wil de variabele ver goeding voor bankiers vanaf 2015 beperken tot maximaal 20 pro cent van het salaris. ABN Amro liep alvast vooruit op die wet door de vaste salarissen begin dit jaar met 20 procent op te schroe ven, blijkt nu. Volgens ABN-baas Gerrit Zalm is die loonsverhoging nodig om talent vast te kunnen houden bij de bank. Vooral PvdA en SP zijn des dui vels. „Dit is echt het verkeerde sig naal", aldus PvdA-Kamerlid Henk Nijboer. Zijn partij dwong in het regeerakkoord af dat de bankiers bonussen wettelijk aan banden zouden worden gelegd. De WD was er niet enthousiast over, maar stemde desondanks in. Vol gens Nijboer moeten banken te rug naar het 'normale' bankieren en horen daar ook 'normale' sala rissen bij. De Raad van State waarschuwde eerder echter al dat een wettelijk bonusplafond weieens averechts zou kunnen werken. Volgens Zalm gaan de meeste bankiers er overigens altijd nog 5 tot 10 pro cent in inkomen op achteruit. Hij spreekt van een 'versobering'. Minister Dijsselbloem kijkt de kat uit de boom. ABN Amro mag dit doen, zegt hij. „Als we de wet be handelen, mag de Kamer oorde len of deze maatregel een passen de vertaling van de wet is." De projectontwikkelaar liet het animo voor een omheinde homo wijk onderzoeken. „We kregen een hoop negatieve reacties en daar hoopten we ook op. We had den expres een klein groepje inge licht", aldus een woordvoerster. Volgens de drie initiatiefnemers is de grap een 'statement tegen into lerantie naar de gay-gemeenschap in Nederland'. Het idee kwam van de Stichting Roze Maandag, die ook de gelijknamige dag voor ho mo-emancipatie organiseert. Aan leiding voor de grap is een CBS-onderzoek waaruit blijkt dat homo's en lesbiennes zich op straat, in winkelgebieden en in het openbaar vervoer vaker onveilig voelen dan hetero's. „Hoewel Gay- Village niet echt is, is de intoleran tie tegen de gay-gemeenschap dat wel degelijk", schrijft de stichting. Het plan kreeg veel kritiek, van on der meer COC Nederland en Dwars, de jongerenorganisatie van GroenLinks. AMERSFOORT - De term plezier jacht zal nooit uit de mond van ja gers klinken. Zelf spreken zij van jagen met als doel het 'benutten' of'oogsten' van de natuur. Jagers schieten konijnen, hazen, fazanten, wilde eenden en hout duiven om ze op te eten, zegt woordvoerder Janneke Eigeman van de Koninklijke Nederlandse Jagersvereniging (KNJ). „Jagers be nutten natuurlijke bronnen op een duurzame manier. Iedereen neemt uit de natuur; ook als je wa ter gebruikt of fruit of paddestoe len eet. Jagers oogsten vlees dat ze zelf opeten. De term plezierjacht is bedacht door tegenstanders om de jacht in een negatief daglicht te stellen." Naast het jagen op de vijf soorten klein wild die tijdens het jachtsei zoen vrij be jaagbaar zijn, wordt in Nederland gejaagd om schade te bestrijden en om de wildstand te beheren. In het eerste geval schieten jagers wild af dat volgens de landeigena ren (boeren of natuurbeheerders) schade veroorzaakt. Het gaat bij voorbeeld om ganzen die akkers kaalvreten, zwijnen die tuinen omwoelen of vossen die kippen oppeuzelen. Jagers mogen zulke dieren niet zomaar doodschieten: de provincie moet vooraf een af schotplan hebben goedgekeurd. Dat geldt al langer voor jacht om de wildstand te beheren. „Om te voorkomen dat in een gebied te veel herten, reeën of wilde zwij nen leven, maken we samen met de provincie een beheerplan. Lokale jagersverenigingen voeren dat uit", legt Eigeman uit. Staatssecretaris Sharon Dijksma beschouwt jagers als 'een belang rijke schakel' om schade te voorko men, wildpopulaties te beheren en de biologische diversiteit te dienen, zo schrijft ze in haar nieu we Natuurwet. De jagers benadrukken zelf ook hun maatschappelijke taak. Eige man: „Jagers voelen zich verant woordelijk voor het wild in hun veld en hebben dierenwelzijn hoog in het vaandel staan. We voorkomen dat een dier lijdt. Zo plaatsen we reflectoren langs we gen, waardoor het aantal aanrij dingen met wild afneemt." Dat ze voortaan ook bij de provin cie toestemming moeten vragen om dieren te schieten die op de wildlijst staan of schade veroorza ken, schiet bij de KNJ daarom in het verkeerde keelgat. „Het ge tuigt niet van waardering voor on ze toegevoegde waarde in de 2 mil joen hectare buitengebied die we geheel vrijwillig beheren." ENSCHEDE - De Action heeft haar populaire oranje Sambabal toeter uit de winkels gehaald, omdat bij een 7-jarig kind een onderdeel van de fluit in zijn keel schoot. Het staafje kwam vast te zitten in zijn slokdarm. Het stukje is in het ziekenhuis in Groningen opera tief verwijderd. Het jongetje maakt het goed. De leverancier van de toeter - Toppoint in Bergentheim - heeft ook de andere winkels inge seind die de toeter verkochten; die hebben de Sambabal toeter ook uit de schappen gehaald. Er komt echter geen terugroepactie voor de al verkochte exemplaren. Danny de Munk cp j DONDERDAG 19 JUNI 2014 door Laurens Kok DEN HAAG - ABN Amro heeft het vaste salaris van bankiers stilletjes verhoogd, nu de bonussen wette lijk beperkt worden. De Tweede Ka mer is boos, maar PvdA-minister Jeroen Dijsselbloem (Financiën) doet er voorlopig niets aan. Volgens ABN-baas Gerrit Zalm is de loonsverhoging nodig om talent vast te kunnen houden bij de bank TILBURG - Het idee om een aparte homowijk in Tilburg te ontwikke len, was een 'grap' om te zien hoe mensen zouden reageren op het idee. Dat maakte de Stichting Roze Maandag, projectontwikkelaars Blauwhoed en LBB Naber Make laars gisteravond bekend. Jagers benadrukken hun maatschappelijke taak en voelen zich verantwoordelijk voor het wild in hun jachtveld, foto Getty Images/Ingram Publishing

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 3