Beoordeling 34 UIT Kooktalent van de toekomst KOKEN MET PUCK Koken als een sterrenkok, wie wil dat nou niet? Tv-programma's als 'Mas- terchef en 'My Kitchen Rules' draaien op die ambitie. Weinigen realiseren zich hoe moeilijk het is. Professioneel ko ken is een serieus vak waarvoor je veel moet leren en jaren oefe nen, onder de vleugels van bevlo gen leermeesters. Om echt goed te worden, heb je gedrevenheid en talent nodig. Naar die geboren kooktalenten onder koks in oplei ding is een topjury op zoek tij dens de prestigieuze wedstrijd Talent van de Toekomst'. Ik had het genoegen als gast te mogen aanzitten en meeproeven van de verrassende creaties die op het bord kwamen. Het was een black box-opdracht: van te vo ren wisten de kandidaten niet waarmee ze gingen koken. Er zat mooi, diervriendelijk geprodu ceerd kalfsvlees bij. Dat herinner de me aan een recept waarmee ik jaren geleden indruk wilde ma ken op mijn schoonfamilie. Pro- ven^aalse entrecote met tijmsaus (zie recept). Afkomstig uit het kookboek van de Parijse kook school Cordon Bleu. Appeltje-ei tje lijkt het, stap voor stap wordt alles uitgelegd, met plaatjes erbij. Maar dan nog! Wat was ik blij dat ik van tevoren had geoefend. Al die handelingen, de timing, zo veel punten waarop het mis kon gaan! En dit was nog helemaal geen topniveau, laat staan een ei gen creatie. Pas toen ik het meer dere keren had gekookt, durfde ik los te gaan. Verving kalfsvlees door tonijnsteak, mosterd door ci troensap, voegde zwarte olijven toe. Zo werd het mijn eigen re cept. De presentatie is behoorlijk 'nine ties', met het vlees centraal en de saus, kerstomaatjes en aardappel bolletjes er omheen gedrapeerd. Onze jonge kooktalenten hadden hier ongetwijfeld 'diverse structu ren van paprika' van gemaakt; een mousse, een schuimpje, een gelletje. En gekozen voor een 'ge deconstrueerde presentatie' met een nonchalante 'smeer' van saus. De absolute top nam dit talent on der de loep. Bij de koks waren, on der aanvoering van juryvoorzit ter Jacob Jan Boerma (drie ster ren-chef van de Leest in Vaas- sen): Erik van Loo (Parkheuvel), Onno Kokmeijer (Okura) en Rogér Rassin (Amstel Hotel). De winnaars? Koen van den Hurk, Martijn van de Wetering en Gijs van Gils van vakschool De Rooi Pannen uit Eindhoven. Onthou die namen, deze mannen zullen we in de toekomst vaker tegenkomen. Tweede werd ROC Amsterdam, derde de Cas Spijkers Academie Twente. Winnaar bij de gasthe ren en -vrouwen werd het team van de Wageningse Vakschool Rijn IJssel. Onderstaand recept is een uitda ging, maar het is te doen. Je leert ervan. Erg smakelijk bovendien en dat is het allerbelangrijkste. Zoals juryvoorzitter Boerma het bij aanvang van de wedstrijd zei: 'Het gerecht dat straks wint, is het gerecht dat het beste smaakt.' Zo simpel is het dan ook wel weer. Ik geef toe: ik heb iets te gen doe-het-zelf-restau- rants. Gourmetten en steengrillen buiten de deur vind ik raar: als ik zelf wil koken, doe ik dat wel gewoon met mijn ei gen - fijne grote - pannen. Het prettige van uit eten gaan, is nou net dat iemand anders voor je kookt en dat al dat lek kers naar je tafel wordt ge bracht. Koken doen ze wel voor je bij Shangri-La, maar je moet nog wel zelf met je bord heen-en-weer van je tafel naar de wok- of teppanyakibalie en weer terug, waardoor de gesprek ken aan tafel steeds onderbroken worden. Maar voor 23 euro inclu sief drinken is dat ook wel lo gisch. We worden trouwens wel steeds van nieuwe drankjes - en schone borden - voorzien. Shangri-La zit in een grote mo derne rechthoekige ruimte, on derdeel van het nog nieuwe win kelcentrum in de Middelburgse Stromenwijk. We zitten aan een donkerbruine tafel pal aan het grote raam, met ruim zicht op de Oosterscheldestraat. De Oos- terscheldestraat heeft trouwens ook ruim zicht op óns. We zwaaien vrolijk naar voorbijfïet- sende kennissen. Het interieur is modern en don ker, de muren zijn gemaakt van die hippe onregelmatig versprin gende bakstenen, de buitenwan den zijn van glas, een groot deel van de ruimte bestaat uit de zelf- bedieningshoek, met twee man nen achter de wok en de bak plaat. Echt heel groot is het ge lukkig niet. Wel ruim. En het ruikt lekker binnen, naar zoet zuur en pittigheid. We gaan zitten en vragen ons af hoe het verder gaat. We krijgen een drankje en we krijgen geluk kig uitleg: het is een kwestie van opscheppen. Er is een hele tafel vol warme gerechtjes die we van de traditionele Chinees kennen (loempia, saté, pangsit, babi pan gang, geroosterd spek), een bak met Chinese tomatensoep en ge noeg nasi, rijst en bami. Ik begin met sushi, uit de koe ling ernaast. Er staat een beschei den assortiment op kleine Japan se plateautjes: ik kies voor een sushi met krab en komkommer en eentje met zalm. De sushi's zijn behoorlijk, al zijn ze wel erg koud van die koeling. Het kan lekkerder, weet ik. Er is ook nog een vitrine met koude Europese (Nederlandse) voorgerechten: oesters, garnalen, makreel en ha ring. Die slaan we maar even over. Mijn tafelgenote slaat meteen aan het wokken. Ze schept een bord vol met rauwe broccoli, su- garsnaps, asperge, taugé, varkens vlees en garnaal. De kok laat al les in een vergiet in de bouillon zakken, doet een schep knoflook saus in de pan en het eten erbij, tot de vlammen rond de pan slaan. „Dit is heel erg lekker", zegt ze tevreden aan tafel. „Alle maal hartstikke vers. Echt goed." Mijn pangsit - die gefrituurde velletjes met een vleesballetje er in - is ook prima, de loempia's zijn een beetje slap door het lan ge staan en de babi pangang is zoals je die verwacht bij een Hol landse Chinees. De gekookte as perge (een Zeeuwse, zullen we later te horen krijgen) is niet goed genoeg geschild. Het lukt niet om die op te eten. We krijgen er zin in: je kunt hier alles uitproberen, en gewoon van alles een hapje proeven. We grazen door het assortiment. Ik laat een bordje groenten en gar nalen wokken, met de allerheet- ste saus die ze hebben, om te tes ten of die echt zo heet is. En ja wel. Die is dus echt heet. „Zalig, die garnaal", zegt mijn ge zelschap als ze terugkomt van de bakplaat. Ook haar sateetje is pri ma: lekker gekruid en sappig en de grote mossel die op de plaat is gegaard, is super. De jongen die achter de bakplaat staat, ver telt dat het nog maar zijn vijfde werkdag is. Hij keert, hij drukt en hij kijkt zorgvuldig of het ge recht gaar genoeg is. Ik laat een lamskoteletje en een grote cham pion bakken: erg lekker. Als we uitgewokt zijn, mogen we óók nog een nagerecht, of twee of drie. Er is fruit: verse ananas, meloen, lychees en blik- jesfruit, een assortiment schep ijs (zelf doen) en er zijn hazel - nootschuimgebakjes van bakker Schrieks. Ik probeer het sesam- ijs, dat er raar grijs uitziet, maar erg lekker smaakt. Nog nooit had ik goede verhalen gehoord over een wokchinees. Ja, dat het er zo goedkoop was, of handig met een groep collega's en dat je er zoveel mocht eten als je zelf wilde, maar nooit dat het eten er zo lekker was. Over Shangri-La in Middelburg hoorde ik die verhalen wél. Puck Kerkhoven Nadia Berkelder Grazen bij de wokchinees Prijs-kwaliteit ruim Voor 23 euro per persoon (in het weekeinde 26,50) kun je hier goed en vers eten. Het blijft natuurlijk een wokrestaurant. Bediening Vriendelijk en attent. De koks vinden uitleg geven leuk. Entourage Modern restaurant. Niet heel erg sfeervol, wel mooi. Conclusie: Goed verzorgd eten en een ruim as sortiment voor belachelijk weinig geld. Ook drankjes zijn inclusief. Shangri-La, Westerscheldeplein 3, 4335 NL Middelburg, telefoon: 0118-639119. www.uitetenmiddelburg.nl. Geopend van woensdag tot en met zondag van 11.00 tot 22.00 uur. Shangri-La is redelijk geschikt voor mensen die in een rolstoel zitten of slecht ter been zijn. In Eten doen de redacteuren Edith Ramakers en Nadia Berkelder beurtelings verslag van een bezoek aan Zeeuwse eetgelegenheden. De vitrine met koude Europese (Nederlandse) voorgerechten: oesters, garnalen, makreel en haring.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 34