ZEELAND Vriendenboek Band plakken tien cent! Huizenverkoop schiet omhoog almanak 28 en 29 NOB en Stichting de Oosterschelde proberen het opnieuw bij Raad van State in hun strijd tegen staalslakken. Zeebrandweer waakt over scheepvaart DONDERDAG 19 juni 2014 21 MIDDELBURG - Duikersbond NOB en Stichting de Oosterschelde wil len via een 'noodremprocedure' bij de Raad van State voorkomen dat Rijkswaterstaat in augustus toch begint met de stort van staal slakken. Lukt dat niet, dan volgt 'harde actie', zegt NOB-voorzitter Jack de Vries. Beide organisaties vinden dat eerst nader onderzoek moet wor den gedaan naar het milieu-ef fect. Oud-staatssecretaris De Vries wijst er op dat rapportages elkaar tegenspreken waar het gaat om doorwerking van de uitlogen de staalslakken in de voedselke ten. Daarbij draait het vooral om mosselpercelen en de populaire Oosterscheldekreeft. „Je wil toch niet achteraf vaststellen dat het schadelijk is! We doen dan ook een beroep op de minister pas op de plaats te maken. Of op z'n minst dat ze de toezegging doet de staalslakken af te dekken met een laagje breuksteen. De ruimtes tussen die stenen zijn groter en daarmee beter voor het herstel van het planten- en dierenleven op die locaties", aldus De Vries. Hij erkent dat daarmee de onze kerheid over de mogelijke effec ten op de voedselketen blijft be staan. „Dus mag dat aanvullend onderzoek niet uitblijven. Het is in feite industrieel afval dat tegen de dijk wordt gestort, een restpro- duct van hoogovens. Wanneer dat op de Veluwe zou gebeuren, is de wereld te klein. Maar onder water is het voor de grote massa onzicht baar, zo lijkt te worden gerede neerd, en dan kan het wél", er vaart de De Vries de onevenwich tigheid van het beleid. NOB en Stichting de Oosterschel de hebben eerder al bezwaar en beroep aangetekend tegen de ver gunning van de provincie voor Rijkswaterstaat. Die procedure loopt nog. Rijkswaterstaat houdt evenwel vast aan de eigen plan ning en wil gewoon in augustus beginnen met de vooroeververste- viging bij Zierikzee en de Schelp- hoek. Ook bij Burghsluis, Wemel- dinge en diverse locaties langs de Westerschelde worden tussen dit jaar en 2017 staalslakken gebruikt voor versterking van de dijkvoet. De Vries: „Als de staalslakken in augustus gestort worden en de rechter komt begin volgend jaar met een ander besluit, is het on mogelijk om de staalslakken weer uit de Oosterschelde te krijgen. Bovendien is het kwaad dan ge schied: het onderwaterleven is voor een groot deel vernietigd." In 2009 trokken NOB en Stich ting de Oosterschelde ook samen op tegen het gebruik van het goed kope hoogovenafval. De rechter oordeelde toen dat Rijkswater staat de effecten van staalslakken voldoende bewaakt. APELDOORN - De woningverkoop is in mei hard gestegen vergele ken met dezelfde maand vorig jaar. In Zeeland steeg de verkoop met 17,5 procent. Het Kadaster registreerde vorige maand 11.966 verkochte wonin gen in Nederland, 43,6 procent meer dan in mei 2013. Vergeleken met april bedraagt de stijging 11 procent. De verkoop van hoekwo ningen ging met 49,6 procent het hardst omhoog. In alle provincies zaten de woningverkopen in de lift. In Utrecht was de stijging, net als in april, het grootst met plus 63,4 procent. Vriendenboekjes. Ze gaan nog im mer rond. De vragen zijn ook nog steeds hetzelfde. De boekjes zijn populair onder basis scholieren, maar ook kinderen die nog niet kunnen lezen en schrijven krijgen er af en toe één in hun han den gedrukt. Mees van drie uit Kou- dekerke bijvoorbeeld, die geacht werd in het boekje van zijn 4-jarig nichtje te 'schrijven'. Geen pro bleem, met hulp van pappa zou dat wel lukken. Het beantwoorden van de vragen ging ook goed, tot aan 'wat is je favoriete sport?'. Daar moest Mees, gek van vrachtwagens, even over nadenken. Maar toen wist hij het. „Zwaar transport!" OORLOGSPRIJSJES Duikbond trekt aan noodrem door Marcel Modde WESTKAPELLE - Rijd je deze week als fietser lek bij West- kapelle, dan is het lot je gunstig gezind. Want dan kost de reparatie van je band bij fietsenmaker Gerard Janse slechts tien cent Hij is één van de meer dan twintig mid denstanders in het dorp die een artikel of dienst verko pen voor een 'oorlogsprijsje'. Ze doen alsof het 1944 is, het jaar van de Bevrijding. Zo rekent Eeterij De Kibbeling slechts 40 cent voor een kilo schar, en betaal je bij snack bar De Fontein maar een kwartje voor een kleintje friet met piccalilly. De actie is bedacht door het jubilerend Pol derhuis. De meeste aanbiedingen gelden tot en met aan staande zondag, foto Lex de Meester Tip? redactie@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 21