Wordt dit uw gouden wissel tijdens het WK? IMVM BUITENLAND 9 Leger en rebellen slaags Een NVM-makelaar bemiddelt in zowel huur als koop en zet voor u alles onpartijdig op een rij In Dnepropetrovsk stromen de vluchtelingen binnen. Ze hebben last van stress en zijn soms zelfs psychotisch. DNEPROPETROVSK - „Waar gaat u heen? Wie bent u?", vraagt de por tier streng vanachter zijn kleine balie, als een vrouw van middelba re leeftijd het gebouw wil inlo pen. „Tja, ik ben een soort van vluchteling. Uit Donetsk", sta melt ze. De vrouw lijkt zelf nog steeds niet te geloven wat haar is overkomen: dat ze van huis en haard is verdreven. Op de vlucht voor het oorlogsgeweld in Oost-Oekraïne. Achter de vrouw vormt zich een rij mensen die etenswaar en kle ren komen brengen aan de ont heemden in de voormalige ge meenschapswoning in Dnepro petrovsk. De stad ten oosten van de Dnepr was in het Oekraïense conflict een dubbeltje op zijn kant. Hoewel ze grotendeels Rus- sischtalig is, boog Dneprope trovsk (met de gelijknamige re gio) naar Kiev. Dat kwam onder meer door de aanstelling van de oligarch Igor Kolomojski als gou verneur, die op de hand is van Kiev. Hij baarde opzien met zijn uitspraak dat hij voor elke Moskal (het scheldwoord voor Mosko- viet) die de burgerij aangaf, tien duizend dollar zou betalen. Inmiddels heeft het stadsbestuur de opvang van landgenoten uit de roerige buurregio's Donetsk en Loehansk actief ter hand geno men. „Ze komen uit Slavjansk, Ka- ramtorsk en Snizjne", vertelt Irina Boelysjeva, die de hulpverlening coördineert. „Mensen zijn in vre selijke toestand hier gearriveerd. Ze hebben last van stress en zijn soms zelfs psychotisch door wat ze hebben meegemaakt. We heb ben sociaal werkers en psycholo gen voor hen ingeschakeld. Som migen kunnen niet meer terug, hun huis is verwoest." De voormalige verblijfplaats voor werkmigranten ligt er donker en vervallen bij. De bedden zijn oud, de matrassen gescheurd. Alleen op de derde etage is een werkend toilet. „Begin juni zijn we begon nen met renoveren. En het is fan tastisch hoe de bevolking helpt. Een oude vrouw kwam gisteren 50 grivna brengen (iets meer dan drie euro, red.), een zakenman gaf een enorm bedrag", zegt Boelysje va. Vanzelfsprekend was die hulp vaardigheid niet, want Dnepro petrovsk is een verdeelde stad. De Oekraïenstaligen zouden de vluchtelingen uit Donetsk kun nen zien als separatisten en land verraders. „Maar dat aantal is klein", zegt Boelysjeva. Bovendien, degenen die in mei voor een onafhankelijk Donetsk stemden, hebben de wijk geno men naar Rusland. Zij die voor Dnepropetrovsk kozen, moesten toch al niets hebben van de op stand tegen Kiev. Zoals mijnwer ker Sergej (44), die in het keuken tje zit. Hij komt uit Snizjne en weet zeker dat niet de plaatselijke KIEV - Bij gevechten tussen het re geringsleger en pro-Russische se paratisten in Oost-Oekraïne zijn gisteren opnieuw veel doden en gewonden gevallen. Dat meldde de regering in Kiev gisteren. In de oostelijke stad Kramatorsk zou het Oekraïense leger zes sepa ratisten hebben doodgeschoten, veel anderen liggen in ziekenhui zen. De separatisten beweren dat ze een gevechtsvliegtuig van het Oekraïense leger uit de lucht heb ben geschoten. Rebellen zouden ook een colonne Oekraïense pantservoertuigen de doorgang naar Loehansk hebben belet. In gevechten bij die stad is een Russische journalist omgeko men, meldde het Russische pers bureau ITAR-TASS. De Oekraïense president Porosjen- ko heeft het leger opdracht gege ven om de controle over de grens met Rusland te herwinnen. Oek raïne beschuldigt Rusland ervan wapens voor de rebellen, waaron der tanks, de grens over te sturen. Om tot een vreedzame oplossing voor de conflicten bij Loehansk en Donetsk te komen, heeft Poro- sjenko gisteren een speciale verte genwoordiger benoemd: parle mentslid Irina Gerasjstenko. bevolking tegen het Oekraïense le ger vecht. „Het zijn Russische huurlingen, natuurlijk!", briest Sergej. „Dit is gëen burgeroorlog, dit is een oorlog tussen Oekraïne en Rusland." Buiten, aan de oever van de rivier de Dnepr, loopt Viktor (62). Hij is laaiend, maar dan op de Oekraïen se kant. „Als ik jonger was ge weest, was ik gaan vechten in Do netsk, tegen het Oekraïense leger. Tegen die fascisten!" Dat het in Dnepropetrovsk zo lek ker rustig is, heeft zo zijn prijs, weet Viktor. „De gouverneur wil dat separatisten worden aangege ven. Mensen durven gewoon niet meer voor hun mening uit te ko men." Twijfelt u of u blijft huren of gaat kopen? Praat dan tussen alle WK wedstrijden door eens met een NVM-makelaar. Hij maakt, specifiek voor uw situatie, een vergelijking tussen de voor- en nadelen van huren en kopen. Daarbij neemt hij ook zaken mee waar u wellicht zelf niet meteen aan denkt, zoals wettelijke spelregels en contracten. Bovendien biedt hij u inzicht in de prijsontwikkelingen van de huur- en koophuizen in uw favoriete buurt. Wie weet besluit u straks tijdens het WK zo uw eigen gouden wissel te maken. Kijk voor een NVM-makelaar bij u in de buurt op nvm.nl. Goed gevoel. NVM. WOENSDAG 18 JUNI 2014 'In Oekraïne woedt een oorlog, geen burgeroorlog' REPORTAGE OEKRAÏNE door onze correspondent Joost Bosman huur Koop

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 9