Republikeinen in Spanje geweerd bij inauguratie koning Felipe VI 'Geweld Kenia door lokale groepen' Vrijwilligers naar het front 8 BUITENLAND 66 De Derde Spaanse 'Mogelijk gebruik chloorgas in Syrië' Het lijkt erop dat in de Syri sche burgeroorlog chloorgas is ingezet. Dat heeft de Orga nisatie voor het Verbod op Chemische Wapens (OPCW) in Den Haag giste ren bekendgemaakt. Een OPCW-missie heeft hier over een voorlopig rapport uitgebracht na een reis naar Syrië. De vernietiging van het Syrische arsenaal chemi sche wapens ligt niet op schema. 8 procent van de voorraad kon nog niet ver voerd worden voor vernieti ging in het buitenland, al dus de OPCW gisteren. Inbreker vast in ventilatiepijp Een man in Nieuw-Zeeland die bij een snackbar wilde inbreken, is blijven steken in een ventilatiebuis boven een frituurpan. Dat meldde de politie van Christchurch gisteren. De 18-jarige inbre ker was met koud vet be smeurd en onderkoeld toen hij uiteindelijk werd gered. Hij zat toen al twee uur vast bij een temperatuur van 6 graden Celsius. De brand weer heeft de inbreker uit de pijp gezaagd. 'Kopstuk aanslag Benghazi vast' WASHINGTON - De VS heb ben voor het eerst een hoofdverdachte van de aan slag op het Amerikaanse consulaat in Benghazi in 2012 opgepakt, is gisteren be kendgemaakt. Bij die aan slag kwamen vier Amerika nen om. De vermeende ter roristenleider werd afgelo pen weekend gearresteerd. Sudan bombardeert ziekenhuis AzG De Sudanese luchtmacht heeft maandag een zieken huis van Artsen zonder Grenzen (AzG) in Sudan ge bombardeerd. Dat heeft AzG gisteren bekendgemaakt. Het ziekenhuis werd ge raakt door twee bommen en is deels verwoest. Zes men sen raakten gewond, onder wie een AzG-medewerker. Celstraf voor uitschelden premier Het Belgische uiterst recht se oud-parlementslid dat premier Elio Di Rupo eind maart uitmaakte voor pedo fiel, heeft acht maanden voorwaardelijke celstraf ge kregen. Laurent Louis kreeg gisteren van een rechter in Brussel ook een boete opge legd van 1200 euro. Louis krijgt de straf voor grove be lediging aan het adres van de minister-president, laster van meerdere andere perso nen en omdat hij een lijst met namen van vermeende pedofielen had gepubli ceerd. STRIJD IN IRAK De burgemeester kan niet genoeg politie op de been brengen om meerdere manifestaties tegelijk in goede banen te leiden, luidt de of ficiële verklaring. De republikei nen zijn woedend over het ver bod. „Opnieuw wordt ons de kans ontzegd om te protesteren", aldus de organisatie van de mars. Sinds 2010 is het aantal Spanjaar den dat zichzelf bestempelt als re publikein, toegenomen met 10 procent tot ruim een derde van de bevolking. De curve loopt te genovergesteld aan de populari teit van de aftredende Juan Carlos en het koningshuis. Dat is een ge volg van de schandalen van de af gelopen jaren, met als dieptepunt de aanklacht tegen prinses Cristina in de fraudezaak rond haar echtgenoot. De Spaanse regering heeft het voorstel voor een referendum, over de keuze tussen een repu bliek of monarchie, de afgelopen weken ferm afgewezen. Filosoof Andrés Comesana denkt dat af schaffing van het koningshuis slechts een kwestie van tijd is. „Bijna 40 jaar lang, tijdens het re gime van dictator Francisco Fran co (1939-1975), is er haat gezaaid tegen de republikeinen", aldus de 42-jarige Spanjaard. „Er gaan nog enkele generaties overheen tot dat is weggeëbd. De Derde Spaan se Republiek is nog ver weg, maar zal er ooit komen." Comesana wijst erop dat met na me jongeren (18-24 jaar) zich heb ben afgekeerd van het konings huis. „Zij hebben echter de macht nog niet in handen. Die ligt tradi tioneel voor een groot deel bij de Republiek is nog ver weg, maar zal er ooit komen kerk, voorstander van de monar chie. Spanje is momenteel niet voorbereid op een republiek. Het risico op sociale instabiliteit is te groot." Voorstanders van een republiek zijn in Spanje vooral te vinden aan de linkerkant van het politie ke spectrum. De regerende conser vatieve volkspartij Partido Popu lar staat juist bekend als zeer lo yaal aan het koningshuis. Dat is historisch bepaald. De partij komt voort uit de Allianza Popular, na de dood van Franco in 1975 opge richt door zijn aanhangers. Het was de voormalig dictator die Juan Carlos uit ballingschap terug haalde naar Spanje en hem als zijn opvolger op de troon hielp. Het nieuwe republikeinse elan is verrassend. Sinds 1516 is Spanje vrijwel onafgebroken een monar chie geweest, met uitzondering van twee periodes. De eerste epi sode zonder koningshuis in 1873, na de troonsafstand van Amadeus I, hield slechts 23 maanden stand. De Tweede Spaanse Republiek duurde van 1931, na het aftreden van Alfons XIII, bijna acht jaar. De overwinning van Franco maak te daar een einde aan. De troonswisseling morgen is in getogen, zelfs sober. In een uur tijd wordt kroonprins Felipe de eed afgenomen en houdt de nieu we koning een toespraak in het parlement. Daarna volgt de bal konscène en een korte rijtoer door Madrid, met zijn vrouw Leti- zia en hun twee dochters. Dat is de enige kans voor de republikei nen om hun stem te laten horen. De eerste aanval begon zondaga vond in de kustplaats Mpeketoni. Militanten schoten minstens vijf tig mensen dood met gestolen wa pens en staken hotels in brand. Maandagavond laat was het op nieuw raak, nu in de nabijgelegen regio Poromoko. Huizen brand den af, zeker vijftien mensen kwa men om en volgens inwoners zijn minstens twaalf vrouwen ont voerd door de vermoedelijke mos limmilitanten. Al-Shabaab spreekt zelf van twintig doden en heeft laten weten dat de 'opera ties in Kenia' zullen doorgaan. „De aanval was goed gepland en strak georganiseerd", aldus Ken yatta over de eerste aanslag. „Be wijs laat zien dat lokale politieke groeperingen betrokken waren bij de planning en uitvoering van de gruwelijke misdaad." Om welk bewijs het zou gaan, is onbekend. DEN HAAG WELLINGTON WASHINGTON KHARTOUM BRUSSEL TAL AFAR - Tweeduizend vrijwilligers zijn gisteren na een oproep van de Iraakse premier Nuri al-Maliki op weg ge gaan naar Tal Afar. De stad in het noordwesten van Irak is zondag in handen gevallen van de soennitische terreur groep Isis. Bij gevechten met het Iraakse leger kwamen gisteren zeker 104 Isis-strijders om, volgens een Iraakse veiligheidsfunctionaris. Hoeveel slachtoffers aan regerings zijde zijn gevallen, is niet bekend. Een aanval van jihadis- ten gisteren op een politiebureau in Baquaba kostte giste ren het leven aan 44 gevangenen, aldus de Iraakse autori teiten. Volgens de sjiitische regering in Bagdad steunt het soennitische Saudi-Arabië de Isis-strijders. Saudi-Arabië zegt het van oorsprong Iraakse Isis niet te steunen, foto Ali Jassem/HH door onze correspondent Pauline Blom MADRID - De Spaanse voorvechters van een republiek worden morgen weggemoffeld op één van de plei nen van de hoofdstad. Voorstan ders van afschaffing van de monar chie mogen niet in de buurt ko men van het Huis van Afgevaardig den in Madrid, waar de nieuwe ko ning Felipe VI de eed aflegt. Andrés Comesana, filosoof Een poster van de nieuwe koning van Spanje in een etalage, foto HH NAIROBI - Niet terreurorganisatie al-Shabaab, maar lokale politieke groeperingen hebben zondag en maandag aanslagen in Kenia ge pleegd waarbij zeker 65 mensen omkwamen. Dat zegt de Keniaanse president Uhuru Kenyatta, hoewel de Somalische militanten de verant woordelijkheid voor de aanslagen wel hebben opgeëist. Naast de lo kale groeperingen, verdenkt Ke nyatta ook criminele bendes van betrokkenheid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 8