Drie jaar klussen was helemaal voor niets Doel glijdt steeds meer richting de afgrond 28 ZEEUWS-VLAANDEREN OLIFANTSGRAS VOOR PAPIERPRODUCTIE Miscanthus Giganteus, olifantsgras doordeweeks, is een prachtig gewas met vele toepassingsmogelijkheden. Grondopslag bij Stampershoek is tijdelijk Rollend Materieel De Citroen Traction Avant kom je op vrij wel elke oldtimermeet ing tegen. Iedereen kent het model. Is het niet omdat vader of opa er in gereden heeft, dan is het wel uit een of andere speelfilm waarin zowel de good als de bad guys er vaak schietend in rondscheurden. De door Citroen al in 1935 gelanceerde Traction Avant was de eerste pro ductieauto met voorwielaandrij ving. Naast de voordelen daarvan was het sturen zonder stuurbe krachtiging wel aanzienlijk zwaar der dan achterwiel aangedreven auto's. „Waarom denk je dat er zo'n groot stuurwiel in zit....", zegt Levien de Groote uit Scha penbout. Samen met zoon Wallie heeft hij naast een oude NSU Fox 125 cc motorfiets en een Opel Ka- dett A Coupe, een Citroen Trac tion Avant uit 1955- 'In principe is hij van mij' zegt Levien 'maar we rijden er allebei maar al te graag in.' Levien (70) leerde op de Am bachtschool in Terneuzen voor au tomonteur en liep zodoende als jongeman regelmatig rond bij Ga rage Esselbrugge in Axel. Achter de garage stonden twee Citroen Traction Avants, ingeruild voor Amerikaanse Studebakers. „Ze zijn altijd op m'n netvlies blijven staan", zegt Levien en toen zich vele jaren later de gelegenheid voordeed kocht hij een Traction Avant van een Belg om op te knap pen. Na drie jaar restaureren stond de auto uiteindelijk in de spuitplamuur. Documenten van herkomst ontbraken, maar Levien was in de veronderstelling dat het een peulenschil moest zijn om met zo'n origineel exemplaar de keuring voor een kenteken door te komen. Daarvoor kon je toen nog terecht in Axel waar de Rijks dienst voor het Wegverkeer in de oude busremise zat. Maar de dienstdoende keurmeester was al lerminst gecharmeerd van oldti mers. De ambtenaar bleek onver murwbaar en een Nederlands ken teken kwam er niet. Het vele werk ten spijt ging de au to terug naar België en werd inge ruild voor de Traction Avant die er nu staat. Die moest ook drie keer terug naar de RDW, maar kreeg uiteindelijk wel een Neder lands kenteken. Een van die keren stonden de koplampen te hoog. „De koplampen zijn niet echt af te stellen, dus hadden we ze zo goed mogelijk gericht", zegt Wal lie. „Alleen hadden we niet in de gaten dat ze ineens recht vooruit schenen, nadat we de banden had den opgepompt." WESTDORPE - Een jaar of vijf gele den begon Filip Baecke met het aanplanten van een perceel oli fantsgras. Dat Linex Pro-grass uit Koewacht een meerjarig contract wilde afsluiten om eventuele pro blemen met grondstofaanvoer voor hun vezelplaten te kunnen attaqueren, trok de Westdorpen- aar over de streep. Nu hij onlangs ook een tienjarig contract met een Limburgse pa pierfabrikant heeft kunnen afslui ten, weet Baecke zeker dat hij een goed besluit nam toen hij Cradle Crops oprichtte, een duurzame tak van zijn boerenbedrijf. Om de zaken nog beter in de hand te houden, teelt Baecke niet alleen miscanthus (de deftige Latijnse naam waarmee hij het olifants gras liever aanspreekt) maar zoekt hij zelf afnemers. Ook heeft hij een plantmachien- tje ontwikkelt, waarmee het ge was op eenvoudige wijze gepoot kan worden. Dat poten hoeft maar een keer, terwijl een boer twintig jaar achter elkaar hetzelf de stuk land met olifantsgras vol kan zetten. Omdat onkruid alleen het eerste jaar hoeft te worden on derdrukt, bijna geen (kunst)mest nodig is en de oogsten zo goed als gegarandeerd zijn, haalt een agra riër een bedrijfszeker gewas in huis. „Altijd goed om de risico's te spreiden en een fundering on der je bedrijf te hebben", werft Baecke. Het olifantsgras is zo'n zeker pro duct, omdat het gewas nauwelijks verzorging nodig heeft. Boven dien zijn nog lang niet alle moge lijkheden voor het gebruik van oli fantsgras blootgelegd. Cradle Crops levert het reuzengras als al ternatieve grondstof voor bouw platen en heeft een contract afge sloten voor het maken van hygië- nepapier. Dat luxe toiletpapier voor verwende billen moet over een jaar of twee op de markt ko men. Het olifantsgras is ook zeer geschikt om als strooisel in stal len te gebruiken. „Omdat het veel beter absorbeert dan gewoon stro hebben bijvoorbeeld kippen er ook baat bij. Omdat ze minder wonden en oneffenheden aan hun poten krijgen, zijn de kippen meer waard", legt Baecke uit. Het olifantsgras is ook geschikt om vervuilde grond te reinigen, omdat het veel CO2 opneemt en kan dienen als bijbrandstof. Het gébruik van lignine, dat naast cel lulose veel in olifantsgras zit, in de chemische industrie staat nog in de kinderschoenen, maar heeft veel potentie. De teelt van oli fantsgras biedt in de toekomst dan ook nog veel meer voordelen, verwacht Baecke. Maatschappelijk verantwoord on dernemen staat bij hem hoog in het vaandel. Uit overtuiging én omdat duurzaamheid in de toe komst pure noodzaak is. Het vorige GRUP (gewestelijk ruimtelijk uitvoeringsplan) werd eind vorig jaar gedeeltelijk ge schorst door de Raad van State, nadat bewoners en sympathisan ten van Doel in opstand waren ge komen tegen het plan. De haven van Antwerpen wil verder uitbrei den met de komst van het Saef- tinghedok. De Raad van State schorste het bestemmingsplan destijds gedeeltelijk, want grond gebied van Beveren en Sint-Gil lis-Waas moest onberoerd blij ven. Doel en de omringende dor pen leken voorlopig gered, maar de kwestie-Doel blijkt ook nu weer veranderlijk als het weer. De Vlaamse regering heeft het nieuwe GRUP kunnen goedkeu ren door een aanpassing van een paragraaf in de codex Ruimtelijke Ordening. Die wijziging geeft de regering de mogelijkheid een uit spraak van Raad van State te allen tijden naast zich neer te leggen. „Dat is een strijd met ongelijke wapens. Op die manier sla je een stap over. Dit gaat in tegen alle fa cetten van rechtspraak", aldus Jan Creve, voorzitter van Doeho20. De actiegroep onderneemt stap pen tegen de wetswijziging, laat Creve weten. Doel2020 gaat daar naast in overleg met de advocaat over vervolgstappen tegen het nieuwe GRUP. Dat Doel2020 een nieuwe procedure start, staat hoe dan ook vast. „Er zitten wat ha ken en ogen aan dit GRUP. Daar om zien wij mogelijkheden om in beroep te gaan. Wat die haken en ogen precies zijn, ga ik niet zeg- gen. Dat zou niet verstandig zijn." Dat Doel nu definitief verloren is, vindt Creve 'voorbarig'. Doeho20 krijgt bijval van Mare van de Vijver. De burgemeester van Beveren, waar Doel onder valt, voelt zich zelfs buitenspel ge zet, vertelt hij in de Vlaamse krant Het Laatste Nieuws. „Ik ben teleurgesteld dat de Vlaamse rege ring opnieuw een beslissing heeft genomen, die betrekking heeft op onze gemeente zonder ons te in formeren, laat staan te consulte ren. Het maatschappelijke draag vlak voor dit dossier wordt niet groter als de regering blijft voor bijgaan aan een aantal gevoelighe den die in Beveren leven." Creve verwacht binnen enkele we ken meer duidelijkheid. OOSTBURG - De gemeente Sluis probeert zo snel mogelijk de grote hopen grond op bedrijventerrein Stampershoek in Oostburg weg te halen of tenminste te verlagen. De grond is afkomstig van riool werkzaamheden in Oostburg. Plekken waar dergelijke grond normaal gesproken heen kan, zijn om verschillende redenen -tijde lijk- niet beschikbaar. De opslag bij Stampershoek is, laten B en W weten, dus een 'tussenoplossing'. Het gemeentebestuur denkt ook na over een nieuw, vast depot. Het vorige, bij Schoondijke, ver dween ten faveure van de aanleg van de rondweg. 1°BS! p® door Chris Platteeuw Tijd speelt geen rol. De liefhebbers van oud rollend materieel spende ren haast al hun vrije tijd aan hun hobby. In deze rubriek vertellen Zeeuws-Vlamingen over hun passie. Vandaag: Levien de Croote. Olifantsgras is rijk toepasbaar: een tovergewas door René Hoonhorst I Wallie en Levien de Groote rijden allebei maar al te graag in hun Traction Avant. foto Chris Platteeuw ZPrs.'M I Het gehakselde olifantsgras kan in de open lucht blijven liggen. Voor het maken van papier is het alleen maar makkelijk als het een beetje nat is. door Bob Maes DOEL (B) - In het diepste geheim heeft de Vlaamse regering vorige week een nieuw GRUP-plan goed gekeurd. Dat plan geeft de haven van Antwerpen de mogelijkheid uit te breiden; dat houdt in dat onder meer het dorp Doel zal verdwijnen. Actiegroep Doel2020 laat het er niet bij zitten. Door de goedkeuring van het nieuwe GRUP staat on der meer Doel opnieuw op de nominatie te verdwijnen,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 68