Scholen schrijven geschiedenis h Statenfractie PvZ roept op tot ingrijpen Veiligheidsregio Zeeland I I I I I De pienantiespecialist 26 ZEELAND CRIMINALITEIT Politie, gemeente en Goese ondernemers zetten Tinkle Alarm in om zakkenrollerij terug te dringen. *1 jl 1828-1829 De Zandplaat - woensdag F We zullen hem wel ergens voor in zetten, mis schien maakt ie per ongeluk nog een goal." Ik hoorde de trainer van het pupil- lenelftal overleggen met mijn vader. Kort ervoor had ik in vijf minuten tijd twee eigen goals gezet. Als een veredelde extra doelpaal stond ik wezenloos te suffen toen er een corner werd genomen. De bal ketste tegen mijn schouder en vloog on houdbaar in de kruising. Mooi doelpunt, verkeerde goal. En dat deed ik dus twee keer achter elkaar. Mijn teamgeno ten woedend en ik huilde tra nen met tuiten. Voor mijn elfde verjaardag had ik een shirt, een onmogelijk kort broekje, sokken, voetbal schoenen en een tas gekregen. Ik heb de foto nog waar ik op sta met mijn cadeautjes. Een vergeeld plaatje van een onge lukkige jongen met onhandig lange benen. Het was niet dat ik gevraagd had om voetbalkle ren, ik had eerder mijn verzet gestaakt. Alle gezonde Holland- sche jongens zaten op voetbal, dus waarom ik niet? Na de twee eigen goals hoefde ik niet veel meer uit te leggen. Mijn enige talent op het voet balveld was de bal hard weg schoppen, liefst loodrecht om hoog. Dat vonden mijn maatjes wel weer erg gaaf, want hard schoppen, dat kon ik weer wel. Het was alleen altijd een verras sing waar de bal belandde. Ik begreep niets van voetbal. Ik snapte de strategie niet, nut en betekenis van een vleugelverdi- ger was me een raadsel en de charme van het spelletje ont ging me volledig. Een bal plaatsen kon ik ook al niet. Ik punterde de bal in mijn te krappe schoenen elke rich ting op behalve de goede. Ik voelde me volkomen nutteloos. En toch had ik een voordeel bo ven alle andere spelers. Een voordeel waar ze helaas geen gebruik van maakten. Penalty's nemen. Of beter Pienanties ne men. Mijn lichaam kon niet ver raden voor welke hoek ik koos. Het was voor mij net zo'n ver rassing waar de bal heenging als voor de keeper. Mocht het Nederlands elftal nog een geheim pienantiewa- pen zoeken: ik ben beschikbaar. Redder VOC-schip krijgt koninklijk pensioen Men verneemt, dat aan de heer Jan Stap te Vlissingen - de enige nog in leven zijnde van de manmoedige redders onder Frans Naerebout - van de schipbreuke lingen van het schip Woestduin door Z.M. uit bijzon dere gunst wegens de loffelijke daden waardoor hij zich steeds verdienstelijk heeft gemaakt, bij zijne klimmende jaren een jaarlijks pensioen van f 250,- is verleend. De PZC maakt een boek i over 200jaar Zeeland in J samenwerking met teerlin gen van 74 basisscholen. U krijgt dagelijks een voorproefje. GOES - Elke gemiddelde huiskat heeft er een om zijn nek, maar datzelfde belletje moet nu zakken rollers afschrikken. De politie in Goes denkt dat het zogeheten Tinkle Alarm een effec tief middel is in de strijd tegen de hardnekkige vorm van criminali teit en daarom worden de belle tjes deze dinsdag in het stadscen trum uitgedeeld aan potentiële slachtoffers; mensen die hun tas net iets te nonchalant over de schouder hebben hangen. Goes is de eerste Zeeuwse stad waar het Tinkle Alarm zijn intrede doet. Het fenomeen is vorig jaar in Ne derland geïntroduceerd door een onderneemster in Apeldoorn, die het weer in Schotland had gezien. Daar is het een succes, het zakken rollen nam er met zeventig pro cent af. Of dat in Goes, het provin ciale zakkenrolmekka, ook zo zal zijn, moet nog blijken. Wijkagent Joanne Kodde verwacht er in elk geval wel wat van. Zij hoorde van de belletjes via een collega in den lande en stelde voor ze in Goes in te zetten. Het is de bedoeling dat de metalen belletjes aan bijvoor beeld een telefoonhoesje, rits van een tas of portemonnee worden bevestigd. Dat ze bijna voortdu rend 'tinkelen', maakt ze volgens Kodde niet minder effectief. „Een portemonnee of telefoon zit meestal in een tas en of zak. Bo vendien steelt een zakkenroller bijna nooit als je loopt, maar juist als je bijvoorbeeld stilstaat bij een pinautomaat of als je even je tas neerzet." De mensen die door Kodde en haar collega's worden aangesproken, vinden het belletje een goed initiatief. Zo ook Ann Lijmbach uit Lewedorp, die zelf op de agenten afstapt. Ze kan mee praten over de impact die zakken rollen heeft. Tijdens een vakantie in Duitsland werd ze onopge merkt van haar spullen beroofd. Dat is nu twee jaar geleden, maar de manier waarop ze haar tas vast klemt, verraadt dat ze op haar hoe de is. „Je hebt er een hoop tram melant van en het geeft een onvei lig gevoel", zegt ze. De leeggesto len tas heeft Lijmbach wegge gooid. „Er had iemand met zijn handen in zitten graaien, dat vond ik een onprettig idee." Ze ge looft dat de belletjes effect heb ben, ook tijdens een drukke en la waaiige marktdag. „Zo'n specifiek rinkeitje hoor je niet zo vaak, daar ben je wel alert op." AANTAL GEVALLEN VAN ZAKKENROLLERIJ PER GEMEENTE 2012 20131 2 5 Fractievoorzitter Johan Robesin vindt veiligheid in de eerste plaats een verantwoordelijkheid van het provinciebestuur. Óp ba sis daarvan moet actie worden on dernomen, reageert de PvZ op het extern onderzoek naar de nieuwe financieringssystematiek van de VRZ. Daarin wordt geconclu deerd dat de bestuurlijke impasse over de hoogte van de gemeente lijke bijdrage te veel de aandacht afleidt van het voorkomen en be strijden van branden en rampen. En dat is nogal kwalijk voor een regio met z'n kerncentrale, indus trie en scheepvaart, aldus de oud-burgemeesters Bandell (Dor drecht) en Marijnen (Roosendaal) in hun rapport. Het onderzoek is uitgevoerd in opdracht van com missaris van de koning Han Pol man, nadat een bemiddelingspo- ging niets opleverde. Vlissingen en Middelburg zijn tegen een fors hogere bijdrage aan de geregiona liseerde brandweer, omdat dit niet méér veiligheid oplevert. Robesin stoort zich aan VRZ- voorzitter Jan Lonink, die zegt dat de rapporteurs 'broddelwerk' le verden. Daarmee sluit de burge meester van Terneuzen z'n ogen voor de werkelijkheid, ervaart Ro besin, en is 'de veiligheid van Zee land in het geding'. Hij zit op de lijn van Polmans voorganger Kar- la Peijs, die de minister aan de hand deed de Rijksbrandweerbij- drage voortaan rechtstreeks naar de VRZ over te maken. F Cuido van der Heijden Voor meer columns: www.pzc.nl/columns UNIVERSITY Of APPUE.D SOtNCfc' DELTA vecbindt Belletje rinkelt zakkenrollen door Luc Oggel De belletjes zijn te koop op: www.tinklealarm.nl m 00 o_2 o o co co co l/> 1_ E '<5 Cd to J3 to c O N 3 0) c l_ c 0) O SI \- QJ c O W) c bron Nationale Politie inforgraphic Digna Steyn door Marcel Modde MIDDELBURG - Gedeputeerde Sta ten moeten ingrijpen bij de Veilig heidsregio Zeeland (VRZ), vindt de PvZ-Statenfractie. De partij maakt zich zorgen over 'prestigegedrag en onsmakelijk gesteggel over de verdeling van het geld', waardoor er te weinig aandacht zou zijn voor de zaken waar het werkelijk om draait. c

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 66