Alle neuzen op camping wijzen richting festival co Eigen rol beschouwer bij Krot Geef inbrekers geen kans 28 SCHOUWEN-DUIVELAND AVONTUURLIJKE WANDELING IN HET DONKER Organisatie belooft 'onvergetelijke ervaring' bij wandeling in duisternis door Kop van Schouwen. SCHOUW Nog negen dagen tot Concert at Sea 2014. In 10 afleveringen tellen we vanuit diverse invalshoeken af tot het tweedaagse festival losbarst. SCHARENDIJKE - Floormanager Eve lien Weenink bij Camping Port Zélande verheugt zich op alle drukte rondom Concert at Sea. „Onze camping ligt in de achter tuin van het CAS-terrein aan de Bro'uwersdam en van donderdag 26 t/m zondag 29 juni staat hier al les in het teken van het festival." Het terrein wordt volledig be volkt door 750 gasten die gebruik maken van het campingarrange ment van CAS. „Circa 25 procent van de bezoekers komen donder dags al en de meesten zullen vrij dags arriveren. Wij verwachten ze dit keer al heel vroeg, want het festival begint nu voor de eerste keer dus al 's middags." Veel campinggasten komen in vriendengroepjes, maar het valt Weenink op dat er ook heel wat bezoekers in hun eentje komen. „Nou biedt CAS natuurlijk ook een mooie plek om iemand tegen te komen." Weenink weet uit er varing dat de sfeer altijd uitste kend is. „Alle neuzen wijzen rich ting festival. Iedereen heeft het er over en overal hoor je muziek op de camping. Het is echt een heel gezellige sfeer. Normaal laten we gasten niet in grotere groepen bij elkaar hun tenten opzetten, maar tijdens dit weekend is het geen probleen als ze met 10 of 11 men sen samen staan. We hebben nu als nieuwtje trouwens ook zoge heten 'pods' te huur, een soort houten tenten met slaapbank." Nadelen over CAS kan Weenink echt niet bedenken. Opruimen na afloop vergt ook niet meer werk dan na een 'normaal' weekend. RENESSE - Verlichte schoenen van vier meter groot die over het strand lijken te lopen, film, thea ter, beeldende kunst en live mu ziek. De wandelaar komt het zater dagavond 27 september allemaal tegen tussen Neeltje Jans en Ren- esse. Ongeveer duizend mensen heb ben zich inmiddels ingeschreven voor deze avontuurlijke wande ling naar Terschellings voorbeeld. „We krijgen alle medewerking van de organisatie in Terschel ling", vertelt Leo van Vliet van ho tel de Zeeuwse Stromen in Renes- se. „Maar de onze wordt geen ko pie van Terschelling. We geven er een eigen invulling aan." „Met Egmond aan Zee erbij zijn er nu drie Fjoertoers in Neder land en daar blijft het bij," vult Bruno van der Hoek van New York Taxi aan. „Elke Fjoertoer heeft zijn eigen karakter." De twee benadrukken dat het om een recreatieve wandeling gaat. Er is onderweg alle tijd om van de Schouwse natuur en de attracties te genieten. Van der Hoek: „Je komt grote verlichte silhouetten tegen, livemuziek, theateracts en projecties, bijvoorbeeld van zons ondergangen. Maar ook een mooi uitgelicht ven in de Domeinen." De wandelaars krijgen allemaal een petje met daarin een Led-lampje. Zo ontstaat een lang lint van lichtjes door het land schap. Er zijn drie afstanden met onderweg stempelposten. Bij de finish in het centrum van Renes- se wordt een speldje uitgereikt. De start van de 21-kilometer is op Neeltje Jans. Bij de Rotonde in Westenschouwen voegen de 15-ki- lometerlopers in en bij camping Duinhoeve sluiten de ook 7,5-kilo- meterwandelaars aan. Van Vliet: „Het laatste stukje gaat over de ro mantische Oude Moolweg naar het plein bij Delta Warenhuis." De organisatoren hebben veertig aanbiedingen van attracties en FJOERTOER RENESSE voorstellingen. „Daaruit moeten we een selectie maken, want om de 500 meter een voorstelling is te veel", aldus Van Vliet. Fjoertoer is Terschellings voor vuurtoren. Je mag dus verwach ten dat de Haamsteedse toren een rol speelt. Van der Hoek: „In de eerste plannen was dat ook zo. Maar de provincie heeft dat tra ject afgekeurd. De regels van Natu- ra 2000 verzetten zich tegen een georganiseerde wandeling in die omgeving. Maar het licht van de toren is in de route wel goed te zien." De twee zijn nog met pro vincie en Rijk in onderhandeling over de laatste details van het wandeltraject. Ze krijgen daarbij steun van de gemeente. Van Vliet: „Over het strand naar de vuurtoren zou wel mogen, maar dat gaan wij de mensen niet aandoen. Bruno en ik hebben in Terschelling elf kilometer over het strand gelopen. We waren ka pot. Het moet wel leuk blijven." Enkele opmerkelijke projecten van De Kunstschouw worden in een serie van zes afleveringen wat nader be licht. Deel 3: 'Time'. NOORDWELLE - „Wat heeft dit voor zin?", vraagt een bezoeker als hij in de installatie 'Time' van kunstenaarscollectief Krot Go heeft rondgekeken. Die vraag is niet zomaar te beantwoorden. 'Time' met als ondertitel 'Movea ble Space 1' biedt geen 'hapklare brok', maar staat de beschouwer een eigen rol toe. Hij mag zelf in vulling geven aan wat hij in deze specifieke binnenruimte beleeft. Hier valt veel te beleven: Een keu rig gedekte tafel met twee borden en twee glazen waarin lichteffec- ten spelen. De tafel wordt bijna overspoeld door grote golven plas tic. Ze lijken aangerold vanuit de zee achter het open raam. Die zee heeft kenmerkende klanken: brui send, schuimend, beukend, soms gelardeerd met het gekrijs van zee vogels. In de uiterste hoek piept een televisiescherm tussen het plastic door. Het wereldnieuws dringt de ruimte binnen. Wie wil kan aanschuiven, alle im pulsen op zich laten inwerken en zelf onderdeel worden van het ta fereel. Soms zitten twee van de zes leden van Krot Co zelf te genover elkaar. In dit geval zijn dat Peter Pel en Jan Nederveen. „De Kunstschouw biedt ons ruim te voor de eerste presentatie van deze installatie voor publiek. Dat is boeiend om te ervaren." Krot en Co legde zich de afgelo pen jaren toe op installatiekunst, waaronder het watersnoodmonu ment 'Signalen in het landschap' in Halsteren. „Time is iets geheel nieuws met veel bundeling van techniek en onze afzonderlijke specialiteiten tot een sterk geheel gesmeed", zegt Pel. Te zien in het wagenhuis van hof stede Welland, Wellendweg 12 in Noördwelle. Duizend man schrijft in voor de Fjoertoer door Ali Pankow door Ton van den Nouweland De Fjoertoer Renesse wordt zater dag 27 september gehouden. Er zijn drie wandelafstanden: 21, 15 en 7,5 kilometer. De precieze starttijden zijn nog niet bekend. Eind van de middag of begin van de avond starten de 21 -kilometerlopers. De wandelaars finishen naar ver wachting tussen 22.00 en 01.00 uur in het centrum van Renesse. Deelname kost 24,50 euro voor de 21 en de 15 kilometer en 10 euro voor de 7,5 kilometer. De Ondernemers Vereniging Ren esse haalde de Fjoertoer naar Zee land. Doel is verlenging van het toeris tisch seizoen en verhoging van het aantal overnachtingen in het toe ristendorp. Maar de Fjoertoer is volgens de or ganisatie ook 'stikleuk' voor inwo ners van Schouwen-Duiveland. Het aantal deelnemers is gelimi teerd op 4500. Fjoertoer Renesse kan nog vrijwilli gers gebruiken: 0111 -464646. ZIERIKZEE - Een inwoner van Schouwen-Duiveland (links) krijgt uitleg over in braakpreventie van Rogier Timmer (Destil bouwmaterialen) Bram Otte (d' Ach- teromme) en Berty van der Heijde (Destil). Met de vakantie voor de deur wordt er gewaarschuwd tegen inbraak. De politie laat bij inspecties 'voetjes' achter. De gemeente verspreidt de 'burenkaart'. foto Dirk-Jan Gjeltema door Ali Pankow WESTERSCHOUWEN Jan Nederveen (I) en Peter Pel, twee leden van het collectief 'Krot Co' in de installatie 'Time', foto Ronald den Dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 60