Olifantsgras uit Westdorpe goed voor de verwende billen én gezonde kippenpoten Jubilerend Rode Kruis geeft gratis cursus weg Snoeiafval opslaan op Raad van State: champignonkweker parkeerplaats kan niet mag personeel op bedrijf huisvesten 66 Altijd goed om de risico's te spreiden en zo een fundering onder je bedrijf te hebben BEVELANDEN en THOLEN 31 Houterman Verbouwing? Nu hij onlangs een tienjarig con tract met een Limburgse papierfa brikant afsloot, weet Baecke zeker dat hij een goed besluit nam toen hij Cradle Crops oprichtte, een duurzame tak van zijn boerenbe drijf. Om de zaken nog beter in de hand te houden, teelt Baecke niet alleen miscanthus (de deftige Latijnse naam waarmee hij het oli fantsgras liever aanspreekt) maar zoekt hij zelf afnemers. Ook heeft hij een plantmachien- tje ontwikkelt, waarmee het ge was op eenvoudige wijze gepoot wordt. Dat poten hoeft maar een keer, terwijl een boer twintig jaar achter elkaar hetzelfde stuk land met olifantsgras vol kan zetten. Omdat onkruid alleen het eerste jaar hoeft te worden onderdrukt, bijna geen (kunst)mest nodig is en de oogsten bijna gegarandeerd zijn, haalt een agrariër een be- drijfszeker gewas in huis. „Altijd goed om de risico's te spreiden en zo een fundering onder je bedrijf te hebben", werft Baecke. Het olifantsgras is zo'n zeker pro duct, omdat het gewas nauwelijks verzorging nodig heeft. Boven dien zijn nog lang niet alle moge lijkheden voor het gebruik van oli fantsgras blootgelegd. Cradle Crops levert het reuzengras als al ternatieve grondstof voor bouw platen en heeft een contract afge sloten voor het maken van hygië- nepapier. Dat luxe toiletpapier voor verwende billen moet over een jaar of twee op de markt ko men. Het olifantsgras is ook zeer geschikt om als strooisel in stal len te gebruiken. „Omdat het veel beter absorbeert dan gewoon stro hebben kippen er baat bij. Omdat ze minder wonden en oneffenhe den aan hun poten krijgen, zijn de kippen meer waard", legt Bae cke uit. Het olifantsgras is ook geschikt om vervuilde grond te reinigen, omdat het veel CO2 opneemt en kan dienen als (bij)brandstof. De teelt van olifantsgras biedt in de toekomst dan ook nog veel meer voordelen. Maatschappelijk verantwoord on dernemen staat bij Baecke hoog in het vaandel. Uit overtuiging én omdat duurzaamheid in de toe komst pure noodzaak is. Het bestuur hoopt met dat verjaar- dagscaeau twee vliegen in één klap te slaan: iets leuks doen voor de inwoners maar ook zoveel mo gelijk mensen beschikbaar krij gen die met een AED overweg kunnen. Daarmee wordt het vrij wel onmogelijk dat er nog men sen aan hartproblemen overlijden doordat er geen tijdige hulp voor handen is. Ook kunnen de gevol gen van hartfalen aanzienlijk wor den beperkt als snel deskundige hulp kan worden ingeschakeld. Voor de reünie zijn al tal van vrij willigers en oud-vrijwilligers be naderd, maar wie nog niet is be reikt kan zich aanmelden via gerdadousma@zeelandnet.nl of op telefoonnummer 0113-341167. Waar en wanneer de reanimatie- cursussen worden gehouden, is nog afhankelijk van het aantal in schrijvers. Wie wil leren reanimeren gaat naar www.rodekruis.nl/kapelle en klikt door via online aanvra gen naar gratis AED/Reanimatiecursus. Meer informatie over de cursus en het jubileum is te halen bij de voorzitter van de afdeling Kapelle via nrkkapelle@zeelandnet.nl of door te bellen naar telefoonnum mer 0113-330104. „Het is het totaalplaatje. Dat par keerterrein ligt in de buurt van de begraafplaats en het voetbal veld. Daar komen ook veel men sen uit andere dorpen en streken. Het ziet er niet uit." De gemeente is in maart begonnen met de om vorming van plantsoenen naar gras. Om de kosten zo laag moge lijk te houden, worden alleen ei gen vrachtwagens gebruikt om de troep af te voeren. Dat gebeurt tussen het reguliere werk door, laat het college van B en W in reactie op de door ABT gestelde vragen weten. Intussen is een deel van het afval overigens afge voerd, maar ook weer aangevuld met onder meer snoeiafval afkom stig van regulier onderhoud. Dat is door het zachte weer meer dan normaal. ABT vindt dat de gemeente een voorbeeldfunctie heeft wat afval betreft. Een burger of bedrijf die hetzelfde doet, zou allang met brieven op de vingers zijn getikt. Feitelijk gaat het om een zaak tus sen de buurman en de gemeente Reimerswaal. De gemeenteraad heeft het bestemmingplan voor Yerseke zo aangepast dat Braam werknemers op eigen terrein kan huisvesten. De champignonkwe ker wil de verdieping boven een recent gebouwde loods inrichten met slaap- en verblijfsruimtes. Aanleiding zijn regels van de ge meente, die het voor de onderne mer lastiger maken om Polen en andere arbeidsmigranten in gewo ne huizen te laten wonen. De buurman was van meet af aan tegen het plan. Op de kavel tus sen zijn huis en het bedrijf van Braam wil hij twee huizen bou wen, vestiging van een pension op het terrein bij Braam zou daar negatief op uitpakken. De Raad van State heeft, net als enkele maanden geleden in een kort ge ding, bepaald dat de bezwaren niet gegrond zijn. Peter Braam is blij met de uit spraak. „De Raad van State heeft de gemeente op alle punten in het gelijk gesteld." De buurman vond onder meer dat Braam een terrasvergunning zou moeten aan vragen. Ook zou de champignon kweker 174 parkeerplaatsen moe ten aanleggen. De Raad van State was het daar dus niet mee eens. Nu het bestemmingsplan defini tief is vastgesteld, heeft hij een bouwvergunning aangevraagd om de nog lege bovenverdieping in te richten. Rekening houdend met bezwaren tegen deze vergun ning, hoopt hij voor het eind van het jaar het verblijf af te hebben. WOENSDAG 18 JUNI 2014 I* Aannemingsbedrijf vraag vrijblijvend offerte aan: 's-GRAVENPOLDER 0113-311221 www.ajhouterman.nl Binnen drie maanden staat het olifantsgras al weer meer dan manshoog ziet Filip Baecke tevreden. foto Mark Neelemans door René Hoonhorst WESTDORPE - Een jaar of vijf gele den begon Filip Baecke met het aanplanten van een perceel olifants gras. Dat Linex Pro-grass uit Koe wacht een meerjarig contract wilde afsluiten om problemen met grond- stofaanvoer voor hun vezelplaten te kunnen attaqueren, trok de Westdorpenaar over de streep. Olifantsgraskweker Filip Baecke KAPELLE - De afdeling Kapelle van het Rode Kruis bestaat dit jaar zes tig jaar. Dat wordt gevierd met een reünie op 28 juni in De Basis in Ka pelle. Maar de afdeling wil iets extra doen. Daarom kunnen alle in woners van de gemeente Kapelle gratis een cursus reanimatie vol gen. door Esme Soesman SINT PHILIPSLAND - Een aanfluiting. Zo noemt Han van 't Hof van ABT (Algemeen Belang Tholen) het we kenlang opslaan van snoeiafval op de parkeerplaats in Sint Philips- land. door Joeri Wisse YERSEKE - Champignonkweker Peter Braam mag dertig buitenland se werknemers boven zijn loods in Yerseke huisvesten. Tot die conclu sie komt de Raad van State in een procedure die is aangespannen door de buurman van Braam.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 57