Zakkenrollerij in Zeeland vorig jaar afgenomen Aantrekkelijk 'Schonere stranden bij meer statiegeld' Vlaanderen weigert loodsen te betalen commentaar ZEELAND 27 MIDDELBURG - Het aantal gevallen van zakkenrollen in Zeeland is vo rig jaar in alle gemeenten afgeno men of gelijk gebleven. De daling was verhoudingsgewijs het grootst (-57 procent) in Sluis, waar in 2013 nog slechts 9 slacht offers van zakkenrollen aangifte deden, blijkt uit cijfers van de Na tionale Politie. Goes is nog steeds verreweg het populairste werkge bied van zakkenrollers in Zee land. Daar registreerde de politie vorig jaar 76 gevallen, tegenover 95 in 2012. Goes zit daarmee na In Antwerpen, voor de rechtbank van eerste aanleg, diende gisteren in dit conflict een rechtszaak die door het Vlaams gewest was aan gespannen. Een doqr de Neder landse loodsen ingeschakeld onaf een piek van twee jaar weer op hetzelfde niveau als in 2010. Over de afgelopen twee maanden deden 25 mensen verspreid over de provincie aangifte van zakken rollerij. Volgens woordvoerder Henk Snepvangers van de politie regio Zeeland-Brabant is het voor- Draag een telefoon of portemonnee zo dicht mogelijk op het lichaam hankelijk arbitraal college oordeel de vorig jaar dat het Vlaams ge west twee derde van de ontstane 'schuld' over 2009, 2010 en 2011 aan het Nederlands Loodswezen moet betalen, oftewel 7,8 miljoen euro. Het Vlaams gewest betwist deze uitspraak. Die zou te laat zijn ge daan. De advocaat van het Vlaams gewest vroeg gisteren op basis daarvan vernietiging van de uit spraak. De advocaat van het Ne derlands Loodswezen bracht daar tegenin dat er helemaal geen ter mijn is gebonden aan het doen van een uitspraak door het arbi traal college. Het Vlaams gewest zou volgens hem in het verleden al in de grotere en toeristische plaatsen oppassen. „Goes, Middel burg, Vlissingen, Zierikzee, Renes- se, Cadzand en dan vaak ook in het centrum. Dat zijn de plekken waar veel mensen bij elkaar ko men, weekmarkten bijvoorbeeld, dat is hun werkterrein. Ze maken gebruik van de drukte en een on bewaakt ogenblik." De werkwijze van zakkenrollers is al jaren onveranderd, aldus Snepvangers. „Ze spreken je aan of duwen je tegen iemand op en ondertussen slaat een ander z'n slag. Meestal opereren ze met meer dan één persoon, in groep- zelfs erop hebben aangedrongen dat aan arbitragezaken geen ter mijn wordt gesteld. De oorsprong van het conflict ligt bij de ontkoppeling van de loods- tarieven voor Antwerpen en Rot terdam enkele jaren geleden. Bin nen het Nederlands Loodswezen draaide eerder het winstgevende Rotterdam feitelijk op voor de te korten op de beloodsingen voor jes. Voordat je het weet, is de buit overgegeven aan weer een ander. Probeer dan nog maar eens te ach terhalen wie je portemonnee heeft. We weten dat ze ook van de ene naar de andere plaats in Nederland gaan om hun slag te slaan." De beste methode om te voorkomen dat je spullen worden gestolen, is zelf alert blijven, zegt Snepvangers. „Je kan een tas op je rug hangen, maar ook vóór je hou den als je door een menigte moet lopen. En draag een telefoon of portemonnee zo dicht mogelijk op het lichaam. Dan voel je met een of er iemand aanzit" Gent en Antwerpen. De Vlaamse minister van Verkeer stelt nu de tarieven voor de eigen havens vast en die zijn, aldus de Neder landse loodsen, niet kostendek kend. De Nederlandse loodsen ko men erop tekort en de Vlaamse loodsdienst trouwens ook. De Vlaamse overheid heeft in 2012 bijna 15 miljoen euro aan de eigen loodsdienst overgemaakt, in 2013 ruim 24 miljoen euro. Nederland se loodsen - die 27,5 procent van alle schepen voor Antwerpen en Gent beloodsen - zijn sinds 1988 zelfstandig. Zij draaien zelf voor de tekorten op. De rechtbank in Antwerpen doet 24 juni uitspraak. Bewoners krimpregio ongezond. Zo luidt een kop in de PZC van vandaag. Drie jaar geleden werd dat gegeven al door het RIVM wereldkundig gemaakt. In de krant van van daag staat de belangrijkste con clusie van een vervolgonder zoek, namelijk dat de oorzaak nu bekend is: steeds meer hoog opgeleide, gezonde mensen ver trekken uit de krimpregio's. Het gevolg is dat het percenta ge mensen met een minder goede gezondheid stijgt. Krimp maakt dus niet ziek. Dat is een geruststellend gegeven, maar het betekent niet dat er niets hoeft te gebeuren. Als het per centage ongezonde en oude mensen hoger ligt dan elders, is er behoefte aan andere voor zieningen. Als de regio er in slaagt om die voorzieningen te realiseren, dan kan krimpregio Zeeuws-Vlaanderen een aange naam oord worden voor senio ren. Mogelijk zelfs zo aantrekke lijk, dan senioren van elders verleid kunnen worden om zich er te vestigen. Die boodschap gaf stichting Noordzee dinsdag mee aan de Tweede Kamer. Aanvankelijk zou het statiegeld per 1 januari 2015 worden afgeschaft. Dat gebeurt voorlopig niet, omdat industrie, gemeenten en supermarkten niet aan alle afspraken hebben vol daan. Over een jaar bekijkt het ka binet de zaak opnieuw. Stichting Noordzee wil juist dat de statiegeldregeling wordt uitge breid. Bij haar schoonmaakacties op het strand vindt ze steeds meer plastic flessen en doppen. „Sinds 2005 neemt het aantal dop pen toe van gemiddeld 15 per 100 meter strand naar 25", vertelt Jeroen Dagevos uit Wemeldinge. Hij bood dinsdag de Kamer een petitie aan. „Dat is een goede indi cator van hoeveel flessen er in de Noordzee ronddobberen. We kun nen ons huisvuil recyclen, maar als we het afval op stranden niet aanpakken, komt dat in zee en groeit de plastic soep." Om daar voor aandacht te vragen, struint stichting Noordzee in augustus de stranden af. Vrijwilligers rui men op en geven informatie. Aan melden kan op: www.noordzee.nl WOENSDAG 18 JUNI 2014 Wijkagent Joanne Kodde verstrekt informatie over het Tinkle Alarm, belletjes die aan de tas kunnen worden bevestigd om zakkenrollerij tegen te gaan. Po tentiële slachtoffers in de Goese binnenstad kregen de belletjes gratis uitgereikt foto Mechteld Jansen door Marcel Modde door Harmen van der Werf ANTWERPEN - Het Vlaams gewest blijft weigeren het Nederlands Loodswezen volledig uit te betalen voor beloodsingen van schepen die Nederlandse loodsen hebben uitge voerd van en naar Antwerpen en Gent. Het bedrag dat de Nederlan ders tegoed hebben, van 2009 tot en met 2013, is opgelopen tot 27,3 miljoen euro. Vlaams gewest lijkt eigen havens te bevoordelen met loodstarieven die niet volle dig kostendekkend zijn. door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Afschaffen van statie geld zorgt voor meer zwerfafval op Noordzee-stranden. Dus schrap het niet, maar breidt het juist uit en hef ook statiegeld op kleine plastic flessen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 53