Blaffende waakhond bijt verzekeraar niet prominent I I I WcuirctedieqLL& ntèjs 4 BINNENLAND KINDEREN Eén vorm van kinderopvang is de toekomst. In Zoetermeer zijn ze al een eind op weg. korting effeweg nl Krakers met armen in beton -1' EP~ De waakhond op de Nederlandse zorgmarkt legt ziekenhuizen met een boetes op als ze verkeerd de clareren, maar maakt er intussen zelf een potje van. Gisteren stapte het bestuur van de Nederlandse Zorgautoriteit op vanwege dienst reizen die zijn betaald door bedrij ven - zoals farmaceuten - waarop zij zelf toezicht moet houden. Een toezichthouder moet van on besproken gedrag zijn, maar het is niet de eerste keer dat de NZa in opspraak komt. Eerder dit jaar bracht klokkenluider Arthur Got- lieb naar buiten dat er bij de auto riteit allerlei vertrouwelijke (pa tiëntgegevens rondslingeren. Hij pleegde voorts zelfmoord. De kritiek op de waakhond is ech ter fundamenteler, want zijn toe zicht heeft invloed op de kwali teit van zorg die patiënten krij gen. Zeker als per 1 januari 2015 zorgverzekeraars helemaal zelf mogen uitkiezen bij welke specia listen ze behandelingen nog wel of niet vergoeden. Dan bestaat het risico dat vooral de prijs lei dend wordt. De NZa zou moeten toezien dat kwaliteit het crite rium is. Zolang het daar intern niet op or de is, wordt dat lastig. Belangrij ker: de NZa lijkt haar toezicht se lectief toe te passen. Ze zit boven op de tarieven die ziekenhuizen en andere zorgverleners mogen hanteren, maar laat verzekeraars relatief vrij in hun beleid, vanuit het idee dat zij cruciaal zijn voor marktwerking in de zorg. Een po litieke wens. Tekenend is het ge val van een apotheker in Bres- kens. Die weigerde alleen midde len voor te schrijven die verzeke raar Menzis goedkeurde. De NZa gaf Menzis gelijk. De vraag nu is of de NZa in janua ri wel in staat is de dan nóg mach tigere zorgverzekeraars te contro leren. Zorgminister Edith Schip pers (VVD) moet nog altijd ant woorden of het toezicht op verze keraars wel goed geregeld is. Schippers heeft in elk geval ook twijfels over het functioneren van de NZa. Ze laat er onderzoek naar doen, op basis van het rap port van klokkenluider Gotlieb. In augustus moeten de resultaten daarvan bekend zijn. Bovendien zet Schippers een accountant op de dienstreizen van de opgestapte NZa-bestuursvoorzitter Theo Lan- gejan. Hij mag zich van de minis ter desondanks bij de rijksdienst nog een jaartje 'oriënteren' op nieuw werk. Het andere bestuurslid Eitel Ho- man blijft bij de NZa tot vervan ging is gevonden. Die nieuwe ba zen moeten dan wel zo onafhan kelijk mogelijk zijn, om te voorko men dat de NZa wordt gezien als een verlengstuk van Schippers. ZOETERMEER - Doodgemoedereerd zit Lodewijk Asscher op de rand van de zandbak. De minister van Sociale Zaken, keurig gekleed in blauw pak, nipt zonder blikken of blozen aan een zandtaartje dat de 3-jarige Logan zojuist voor hem heeft gebakken. „Heerlijk", zegt hij tegen het jongetje. „Dat smaak te uitstekend." De locatie kan Asschers goedkeu ring wegdragen. Kinderdagver blijf Koekoeksnest in Zoetermeer is een organisatie zoals de PvdA-bewindsman het graag ziet. Er is een kinderdagverblijf in ge vestigd én een peuterspeelzaal, maar dat onderscheid is in niets te zien. Er wordt overal in de vro lijk versierde ruimtes geknipt en geplakt, gezongen en gegeten. Al le kinderen die het nodig hebben, krijgen extra begeleiding, vooral in taal, zodat ze later hopelijk zon der achterstand aan de basis school kunnen beginnen. Het kabinet wil af van het 'kunst matige, rare' onderscheid tussen de door gemeenten gefinancierde en gerunde peuterspeelzalen en de kinderdagverblijven (zie ka der). Voor werkende ouders moet het straks niets meer uitmaken of hun kind nu naar speelzaal of dag verblijf gaat. Kern is, zegt As scher, dat de kwaliteit goed is, de medewerkers voldoende bagage hebben en dat de financiering voor iedereen dezelfde is. Nu blij ven peuterspeelzalen kwalitatief achter. „Hier in Zoetermeer zie ik al niet meer uit welke potjes het geld voor deze kinderen precies komt. Dit is een mooi model." Gisteren werd een nieuwe stap ge zet in het stroomlijnen van dit proces. Vanaf 2015, een jaar eerder Dit is een goede stap, maar er is nog een hele wandeling te gaan een rekvxjcd moment. Boek nu: www.effeweg.nl of bel 0529 46 96 67 dan in de planning stond, gelden voor beide vormen van opvang de zelfde kwaliteitseisen. Dit bete kent in de praktijk onder meer dat ongeschoolde vrijwilligers die nu nog meedraaien op de peuter speelzalen dan niet meer als vol waardige kracht gelden. Ook wordt de verhouding tussen het aantal leidsters en kinderen in de leeftijdsgroep van 2 en 3 jaar gelijk getrokken (één medewer ker op acht kinderen). Straks geldt ook in peuterspeelzalen het 'vierogenprincipe': er moeten al tijd minimaal twee volwassenen aanwezig zijn - in 2013 ingevoerd na de misbruikzaak Robert M.. In veel gemeenten zijn opvangor- ganisaties al druk aan de slag om AMSTERDAM - De politie is giste ren dertien uur bezig geweest om een kraakpand te ontruimen in Amsterdam-Oost De mobiele een heid was vanaf 7.00 uur bezig om het voormalige dierenasiel aan de Polderweg leeg te maken. De kra kers hadden echter alles in het werk gesteld om dat zo lang moge lijk te laten duren. Op en in het ge bouw hadden mensen zich vastge ketend. Ook moesten barricades de ontruiming voor de politie be moeilijken. Twee mensen zaten met hun armen vast in een bak met beton. Zij werden als laatsten losgemaakt, rond 20.00 uur. Vol gens de politie is de tijdrovende ontruiming rustig verlopen. Er zijn zestien mensen aangehou den. ■~rf Opvang: overal ANALYSE ZORGAUTORITEIT door Francine Wildenborg DEN HAAG - De Nederlandse Zorg autoriteit (NZa) ligt alweer onder vuur. Nu zijn het slordige declara ties van het bestuur, eerder dit jaar bleken er vertrouwelijke dossiers rond te slingeren. Juist nu verzeke raars meer macht krijgen en de markt controleren dus nog belang rijker is, kan een toezichthouder zich geen misstanden veroorloven. Gisteren stapte het bestuur van NZa op vanwege dienst reizen die zijn betaald door onder meer farmaceuten De vraag is of de NZa in januari in staat is om de dan nog machtigere verzekeraars te controleren DagDeal Knip snel uw waardecheque uit en lever deze voor zaterdag 21 juni in bij een winkel bij u in de buurt. U kunt uw korting ook alvast reserveren. Bel dan deze week: 0341 26 06 76. door Sandra Donker Lex Staat, brancheorganisatie Kinderopvang Op de gehele banken collectie Dichtstbijzijnde vestigingen: Goes Spijkenisse Roosendaal 1 Albert Plesmanweg 1c Lucebertstraat 38 Oostplein 17a 4 daagse busreis V.A. Vertrek: 9,12,15,18, 2124, 27, 30 juli, 2, 5, 8,1114,17, 20, 23 aug Inclusief: 3 hotelovernachtingen, 3x ontbijtbuffet en vervoer per luxe touringcar U verblijft in een 3* hotel, de kamers zijn voorzien van douche en toilet. Het hotel beschikt over een lift. Ook supervoordelige stedentrips mogelijk naar: Parijs Berlijn Praag Kopenhagen Antwerpen Alle fouten voorbehouden. Prijzen zijn vanaf en per persoon ab.v. boeking van 2 personen Exclusief excursie- en entreegelden en €18,-reserveringskosten per boeking.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 4