Schreuder nu officieel hoofdtrainer FC Twente Anita de Ridder blijft bij TOP Arnemuiden 12 SPORT VOETBAL Peter van Vossen was in 2000 de laatste Zeeuwse afgevaardigde in het Nederlands elftal. Van de ruim 740 internationals kwamen er maar negen uit onze provincie. „Na de break, op 2 juli, sluiten ook de internationals aan. Het gaat om Quincy Promes, Luc Cas- taignos, Dusan Tadic, Rasmus Bengtsson en Andreas Bjeiland. Dan hebben zij ook ruim drie we ken vakantie gehad. Alleen Felipe Gutierrez is langer weg, hij is nog op het WK. We gaan dit seizoen uit van een selectie van twintig spelers en drie of vier keepers. In de voorbereiding trainen ook spe lers van Jong Twente mee. We zijn benieuwd. We willen talen ten als Renato Tapia, Joachim An dersen, Bilal Ould-Chikh en Brem Soumaoro graag aan het werk zien." Je bent nu voor het eerst offici eel hoofdtrainer van FC Twente. Wordt het anders denk je? Alfred Schreuder: Dat weet ik niet. Ik verwacht het niet, ik werk al zo lang bij Twente. De bedoe ling is dat we hetzelfde blijven werken als vorig seizoen, we zijn als staf heel close, dus ik denk niet dat het echt anders zal wor den. Het grote verschil is dat ik nu de pers ga doen." Al een mediastrategie uitgezet? Alfred Schreuder: „Ik ga gewoon mezelf zijn. Al merk ik wel dat ik op mijn hoede moet zijn. Je moet weten wat je zegt. Michel Jansen was vorig jaar het gezicht naar buiten toe, hij heeft dat heel goed gedaan. Michel had het altijd over de lange termijn, ook al hadden we dik gewonnen of helemaal niet goed gespeeld. Hij bleef neu traal. We hebben een jonge ploeg, dat betekent dat je in een seizoen valt en opstaat en niet mee moet gaan met de euforie of de kritiek. Kijk nu eens naar het WK. Alfred Schreuder: ..Dat is allemaal wel erg opportunistisch. Vooraf kon Oranje er niets van en nu worden we wereldkampioen. Als trainer kijk ik er anders tegenaan. Spanje was in de eerste helft be ter en had met 2-0 voor kunnen staan. Nu winnen we met 5-1 en zegt iedereen dat we fitter waren. Maar wat ik me afvraag: wat als het 2-0 voor Spanje was gewor den? Het is vaak niet het één of het ander, je moet altijd rekening houden met momenten. Jullie mo gen schrijven wat jullie willen, dat vind ik ook echt. Maar het is aan ons om er doorheen te kij ken." Er spelen een paar dingen op de transfermarkt. Tadic staat in de belangstelling van Sevilla en Ga- latasary, Castaignos kan naar Swansea. Jullie willen aanvaller Kasper Kusk overnemen van Aal- borg. Wat zijn jouw wensen? Alfred Schreuder: „We gaan het zien. Het belangrijkste is dat we naar de lange termijn kijken en er voor zorgen dat de club financieel gezond blijft. We hebben genoeg potentie en het is altijd afwach ten wat er in de zomer gebeurt. Wij willen Kusk graag en verder hebben we met Shadrach Eghan, Youness Mokhtar, Quincy Pro mes, en Jesus Corona jongens die aan de buitenkant en 'op tien' kunnen spelen. We hebben veel vertrouwen in onze spits Torgeir Borven en we willen bijvoorbeeld belofte en spits Jari Oosterwijk graag in actie zien. Het is mooi om ook met die jonge jongens te werken." Maar is het niet lastig? Stel dat Gutierrez na het WK nog weg gaat. Of Wout Brama. Twee mid denvelders. Alfred Schreuder: „Ik probeer al tijd in oplossingen te denken en niet in problemen. Gutierrez heeft aangegeven dat hij graag wil blijven. Hij heeft het naar zijn zin en wil komend seizoen nog be langrijker worden voor het elftal. Wat Wout betreft is het afwach ten." MIDDELBURG - Het is alweer veer tien jaar geleden dat Peter van Vossen zijn laatste wedstrijd voor het Nederlands elftal speelde. Na de wedstrijd Nederland - Italië zwaaide de Zierikzeeënaar af als international. Hij deed daarmee de stop in het kweekbadje vol Zeeuwse talenten die door moes ten stromen naar het nationale elf tal. Maar hoe kan het dat er van de ruim 740 Nederlandse interna tionals er 'maar' negen uit onze provincie komen? „Cijfermatig gezien valt dat vol gens mij reuze mee", zegt Matty Verkamman, auteur van het boek 'Negen Zeeuwen van Oranje'. „Er wonen zo'n driehonderdduizend mensen in Zeeland. In Rotter dam-Zuid alleen al wonen er net zoveel mensen. En je moet ook ge luk hebben. Kijk maar naar Den nis de Nooijer. Dat had de tiende Zeeuw in Oranje moeten zijn, wa re het niet dat Jordi Cruijff, een speler die tekort kwam, de voor keur kreeg." Peter van Vossen (31 interlands) was de negende en laatste Zeeuw se speler die uit mocht komen voor het Nederlands elftal. Hij sloot achteraan in de rij van Toine van Renterghem, Jo Schot, Adri van Male, Frans de Munck, Wil lem van Hanegem, Jan Poortvliet, Danny Blind en Adrie Koster. Van die negen speelden er vier op een WK (Van Vossen, Poortvliet, Van Hanegem en Van Male). Ook vanavond tegen Australië staat er weer geen Zeeuw op het veld. Er zit er wel één op de bank als assistent-trainer: Danny Blind (42 interlands). Maar al veertien jaar lang zit er geen Zeeuw meer bij de definitieve selectie. „De ta lenten lopen in Zeeland momen teel een achterstand op ten op- PIEPJONGORANJE.NL: ZEEUWSE HOOP STELT ZICH VOOR zichte van de talenten bij de Be taald Voetbaloraganisaties (BVO)", meent Adrie Koster (drie interlands). „Ze krijgen alleen een 'war- ming-up'", vult Jan Poortvliet (ne gentien interlands) hem aan. „Als je vier, vijf keer per week traint, maak je stappen. Maar dat ge beurt in Zeeland nog te weinig. Met de Jeugd Voetbalopleiding Zeeland (JVOZ) is er al een stap in de goede richting gezet, maar dat is nog maar een begin, de 'war- ming-up'." Met name het feit dat er bij de voetbalopleiding na de A-junio ren geen vervolg is voor de talen ten, steekt Poortvliet, zelf trainer van de JVOZ Di. „Dat is doodzon de. Na de B-junioren stopt het dus min of meer al. Want binnen Zeeland is er geen vervolg. Ga er eens allemaal achter staan, ga voor goud." Dolf Roks, samen met Dennis en Gérard de Nooijer mede-oprich ter van de JVOZ, onderschrijft het belang van de komst een BVO naar Zeeland, maar plaatst ook een kanttekening. „We hebben bij de JVOZ de komst van een se niorenteam laten onderzoeken door een student aan de Roose velt Academy. Het ging ons dan met name om de financiën. Maar het bleek lastig om grote sponso ren hier naartoe te lokken." Momenteel moeten de Zeeuwse talenten het daarom buiten de provincie zoeken als ze het be taald voetbal in willen gaan. Daar is volgens Roks niets mis mee. Aan het besluit van De Ridder om in Zeeland te blijven liggen meerdere redenen ten grondslag. Ten eerste heeft ze gedacht aan haar studie ergotherapie. Ze moet volgend jaar drie maanden stage lopen en gaat dat doen in Zee land. Voor haar is het niet moge lijk om in die periode nog naar PKC in Papendrecht of KVS in Scheveningen af te reizen. Beide verenigingen wilden graag dat ze de overstap maakte. Daarnaast vindt De Ridder zich zelf niet fit genoeg. „Ik ben nog niet terug op het niveau waarop ik zat voor de blessure", zei de korfbalster die er zo'n negen maanden uit was vanwege een zware kniekwetsuur. In januari keerde ze terug in het eerste team van TOP, maar ze is niet helemaal tevreden over haar spel sindsdien. „Ik blijf de hele zomer fitnessen om weer te kunnen spelen zoals ik wil." De laatste reden is dat ze bij TOP nog voldoende groeimogelijkhe den ziet. „Het eerste, het tweede en de Ai waren afgelopen seizoen zó sterk. De nieuwe trainer (Arco Goedkoop) kan volop selecteren en een heel mooi team neerzet ten. Ik denk dat we op het veld kans hebben om te promoveren naar de hoofdklasse en wellicht zit dat er in de zaal ook in. En dan is het verschil met de Korfbal Lea gue niet meer zo groot." door Fardau Wagenaar ENSCHEDE - FC Twente is de eerste club in Nederland die weer begint met trainen. Is het niet wat vroeg? Alfred Schreuder: „We hebben lang genoeg vakantie gehad, vind ik. En omdat we zo vroeg begin nen, kunnen we de spelers tussen door nog een break geven. De eer ste dagen bestaan vooral uit testen en voetbaltrainingen. De spelers moeten allemaal naar het zieken huis voor een medische test. Die gegevens gaan naar de KNVB en de Uefa, dat is verplicht." De groep is alleen nog lang niet compleet. Zeeuwse vijver al jaren droog door Len Wolters, Tom Scheele en Mitchell Minnaard In 2014 werd een tiental Zeeuwse talenten opgeroepen voor verschil lende nationale selecties. Op de website www.piepjongoran- je.nl stellen zij zich tijdens dit WK beurtelings voor. Op woensdagen en vrijdagen leest u telkens een verhaal van een Zeeuws talent. De ene speler vertelt over zijn pleeg gezin, de ander over de druk die zijn achternaam met zich mee brengt. Op zondagen en maandagen wor den de volledige interviews met onder andere Jan Poortvliet en Peter van Vossen gepubliceerd. Vandaag leest u het verhaal van Bart Nieuwkoop uit Tholen. De speler van Feyenoord A1 vertelt over zijn goals in de bekerfinale en over zijn omgeving: „Ik wil ge woon aardig gevonden worden." door Roeland van Vliet ARNEMUIDEN - Korfbalster Anita de Ridder blijft bij TOP Arnemuiden. Ze stond bij meerdere clubs uit de Korfbal League in de belangstel ling, maar heeft voor alle aanbiedin gen bedankt. Van Qver**,d I Anita de Ridder (midden) blijft komend seizoen actief voor TOP Arnemuiden. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 48